Google Meet Yeni Toplantı Ekipmanları Tanıtıldı

Pandemi nedeniyle yüz yüze görüşmelerin giderek azaldığı, video konferansların ise tarihte hiç olmadığı kadar sık kullanıldığı bir zamanda Google kaliteli bir toplantı için yeni Meet ekipmanları tanıttı. Lenovo ortaklığıyla geliştirilen Series One cihazları toplantı odalarına kullanım için sunuldu.

Smart Camera isimli kamera, 4K çözünürlük vadediyor. Ayrıca Google AI kullanıldığı için, kadraja giren kullanıcıları tanıyor ve otomatik yakınlaştırma, uzaklaştırma gibi işlemleri yapabiliyor. Farklı alanlardaki kullanımlar için 12MP ve 20.3MP iki kamera satışa sunuluyor.

İkinci cihaz ise hoparlör oluyor. Smart Audio Bar, içindeki Google TPU (Google tarafından makine öğrenmesi amaçlı geliştirilmiş birim) sayesinde şirketin True Voice olarak belirttiği kalitede bir ses aktarımı sağlıyor. True Voice, istenmeyen sesleri ortadan kaldıran ve insan seslerini netleştiren, çok kanallı bir gürültü engelleme teknolojisi olarak açıklanıyor.

Geniş toplantı odalı şirketlerde kullanılabilmesi için, Mic Pod isimli bir ürün daha tanıtılıyor. Mic Pod, ethernet kablosu ile çalışabiliyor. Üzerindeki buton ile mikrofon sessize alınabiliyor veya tekrar aktif hale gelebiliyor.

Tüm bu ürünleri kontrol edebilmek için bir bilgi işletim sistemi de sağlanıyor. İçinde 8. nesil Intel i7 işlemci bulunduran cihaz da ethernet kablosu ile internete bağlanabiliyor. Ancak cihazda kablosuz ağ bağlantısı da yer alıyor. Bu ethernet girişleri diğer cihazların sistem ile bağlantısını en hızlı şekilde yapmak için kullanılıyor. Ayrıca sistem, 4 GB bir bellek ve depolama için 128 GB SSD barındırıyor.

Kumanda olarak ise iki farklı seçenek sunuluyor. İlki klasik tuşlu bir kumanda olarak karşımıza çıkıyor. Küçük odalar için olan pakette bu kumanda standart geliyor. İkinci kumanda ise dokunmatik bir ekrana sahip. Diğer tüm cihazlarda olduğu gibi, bu cihazın bağlantısı da ethernet kablosu ile sağlanıyor. Dokunmatik kumanda sayesinde, odanın aktif toplantıları görüntüleme ya da sesli komut ile toplantıya katılma gibi işlemler yapılabiliyor.

google-meet-toplanti-ekipmanlari
Resim: Google

Yeni Google Meet Toplantı Ekipmanları Fiyatı

Lenovo ortaklığıyla çıkarılan yeni Google Meet Series One toplantı ekipmanları serisi üç farklı paket halinde sunuluyor.

Küçük odalar için, kamera, hoparlör, işletim sistemi ve kumanda olarak oluşturulan paketin ücreti, 2.699 dolar olarak belirtiliyor.

Orta boyuttaki toplantı odaları için ise kamera, hoparlör, Mic Pod, işletim sistemi ve dokunmatik kumandadan oluşan paket 2.999 dolar olarak satışa çıkıyor.

Büyük toplantı odaları için tanıtılan paket ise, 20.3MP bir Smart Camera XL, iki adet hoparlör, iki adet Mic Pod, işletim sistemi ve dokunmatik kumandadan oluşuyor. Bu setin fiyatı ise 3.999 dolar olarak belirtiliyor.

Tüm bu ürünler için siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunuluyor. Çok yakında satışa sunulacağı belirtilen ürünlerin ön sipariş listesinde maalesef şimdilik Türkiye bulunmuyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.