Google Meet için Çevrilmiş Altyazı Özelliği Geliyor!

Özellikle pandemi süreciyle birlikte toplantı, ders gibi çoğu aktivite toplantı programları üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Piyasadaki en başarılı ve popüler toplantı uygulamalarının başında da Google Meet geliyor. Sunduğu özelliklerle kullanıcılarını memnun etmeyi başaran program, adından bir kez daha söz ettirecek gibi duruyor. Çünkü Google, Meet için çevrilmiş altyazı özelliğini test etmeye başladı.

Bilindiği üzere Google, geçtiğimiz aylarda program için altyazı özelliği geliştirmişti. Bu özellik, toplantıdaki konuşmaları olduğu şekilde altyazıya çeviriyor. Bu sayede özellikle işitme engeli bulunan kişiler, altyazı özelliğiyle toplantıları rahatlıkla takip edebiliyorlardı.

Google, şimdi de yabancı dili zayıf olan kullanıcıları için canlı altyazı çeviri özelliğini geliştiriyor. Böylece kullanıcılar, yabancı dil konuşulan bir toplantıyı kendi dillerinde takip edebilecekler.

Google Meet, Küreselleşmeyi Hedefliyor!

Artık yabancı diller, eğitim ve iş hayatı başta olmak üzere birçok alanda insanların karşısına çıkıyorlar. Bundan dolayı da yabancı dil, insanların hayatlarında önemli bir yer kaplıyor.

Google, yabancı dilin önemini bildiği için uzun zamandır kullanıcılarına çeviri hizmeti veriyor. Hatta şirket, çeviri hizmetini olabildiğince diğer hizmetlerinde de kullanmaya çalışıyor. Bunlardan birisi de Google Meet olacak.

2017 yılından beri kullanımda olan Google Meet, yeni özelliklerle kullanıcılarının karşısına çıkmaya devam ediyor. Google, geçtiğimiz aylarda program için altyazı özelliği geliştirmişti. Konuşmaları kaçıran veya takip edemeyen kişiler için altyazı özelliği oldukça kullanışlı oldu.

Google, şimdi bu özelliği daha da geliştirerek Meet için çevrilmiş altyazı özelliğini test ediyor. Özellikle yabancı dil bilmeyen kullanıcıların işine yarayacak olan bu özellik, ilk olarak İngilizce toplantılar için test ediliyor.

Google Meet için Çevrilmiş Altyazı Özelliği

Şirket, özelliğin beta sürümünde İngilizce toplantıların İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Almanca’ya çevrilebileceğini açıkladı. Ancak Google’ın ileriki günlerde daha çok dilde çeviri desteği sağlayacağı düşünülüyor.

Google, bu özellikten Google Workspace Business Plus, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education Plus ve Teaching & Learning Upgrade kullanıcılarının yararlanabileceğini açıkladı. Bu hesap türündeki kullanıcıların özelliği kullanabilmeleri için toplantıdan önce ayarlardan altyazı desteğini açmaları gerekiyor.

Şirket, yaptığı açıklamada dil becerisi konusunda sıkıntı yaşayan kullanıcıları için böyle bir özellik geliştirdiklerini belirtti. Ayrıca Google, toplantıların daha etkili olması yönünde özellik geliştirmeye devam edeceklerini de açıkladı.

Sizler Google Meet için geliştirilen çevrilmiş altyazı özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.