Google Meet Gürültü Engelleme Özelliği Mobile de Geliyor

google-meet-gurultu-engelleme
Resim: Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Özellikle içinde bulunduğumuz karantinalı ve sosyal mesafeli pandemi sürecinde, şüphesiz en çok kullanılan uygulama çeşitlerinden birisi de çevrim içi toplantı uygulamaları oluyor. Google şirketine ait olan Google Meet uygulaması ise, bu uygulama kategorisinin önde gidenlerinden sayılıyor. Gün geçtikçe geliştirilen uygulamaya yeni özellikler ekleniyor. Bunlardan sonuncusu ise mobil platformlar için oluyor. iOS ve Android için geçerli olan Google Meet uygulamalarına gürültü engelleme özelliği geliyor.

Toplantı, konferans veya canlı ders gibi görüntülü görüşme gerektiren etkinliklerde kullanılabilecek bu özellik, Google Meet masaüstü sürümünde bir süredir bulunuyordu. Ancak geliştiriciler bu özelliğin mobil sürümde de bulunması için gerekli düzenlemeyi yaptılar.

Arka planda bulunan çeşitli sesler bu özellik sayesinde filtreleniyor. Örneğin, evinizin yakınında bir tren istasyonu bulunuyor veya ana cadde üzerinde oturuyorsunuz. Cam açıkken gelecek olan taşıt sesleri bu özellik sayesinde engelleniyor. Ya da dışarıda olan bir inşaat, klavye sesleri, kapı kapatma sesi gibi çeşitli gürültüler de kısıtlanıyor. Bu dikkat dağıtıcı seslerin engellenmesi, görüşmeden alınan verimi oldukça artırıyor.

Ancak bu özellik arka plandaki her sesi engellemiyor. Örneğin, televizyonda konuşan insanlar veya görüşmeyi yaptığınız odada konuşan diğer insanların sesi, gürültü engelleme özelliği sayesinde filtrelenemiyor.

Ayrıca Google Meet gürültü engelleme özelliği her zaman kullanışlı olmayabiliyor. Eğer görüşmenizde bir müzik aleti çalacaksanız ya da özelliğin gürültü olarak algılayacağı bir sesi aktarmanız gerekmekte ise, bu özelliği kapalı olması tavsiye ediliyor. Aksi takdirde sesler filtrelenecek ve karşı tarafa ulaşamayabileceği belirtiliyor.Google Meet Gürültü Engelleme/Filtreleme Özelliği Nasıl Aktif Hale Getirilir?

google-meet-gurultu-filtreleme
Resim: Google

Özelliği aktif hale getirmek oldukça basit. Bilgisayar sürümünde görüntülü görüşmeye katılmak üzereyseniz, bir görüntülü görüşme seçip sağ üstte yer alan Diğer seçeneğinden Ayarlar’ı tıklamanız gerekiyor. Ardından Ses sekmesine gelip “Gürültü giderme” seçeneğini aktif hale getiriyorsunuz. Eğer bir görüntülü görüşmede bulunuyorsanız sağ altta bulunan Ayarlar kısmından yine Ses sekmesine ulaşabiliyor ve özelliği aktif hale getirebiliyorsunuz.

iOS ve Android sürümünde ise özellik daha da basit bir şekilde etkinleştirilebiliyor. Ekranda bulunan üst üste üç nokta yani Diğer simgesine dokunup Ayarlar’a geçmeniz gerekiyor. Buradan “Gürültü giderme” seçeneğine dokunulduğu anda özellik aktif hale geliyor.

Google Meet gürültü engelleme ya da gürültü filtreleme özelliği, şimdilik sadece G Suite Enterprise ve G Suite Enterprise for Education paketine üye olan kullanıcılara sunuluyor. G Suite Basic, G Suite Business ve G Suite Education kullanıcıları şimdilik özelliğe erişim sağlayamıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Piller ve Çevreye Etkileri

Piller ve Çevreye Etkileri: Çözüm Ne Olabilir?

Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, oyuncaklar ve video kameralar gibi güç tüketen ürünlerdeki hızlı artıştan dolayı pillere yönelik küresel talep de hızla artmakta.

Assassin's Creed Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla: Bir Viking Macerası

Assassin’s Creed serisinin yeni oyunu Assassin’s Creed Valhalla çıkış yaptı. Oyunun yapımcısı olan Ubisoft, PS5 ve Xbox konsollarının çıkış tarihi olan 10

Google: Ekim Ayında Google Play Music Kapatılacak

Google tarafından çıkarılan YouTube Music uygulamasına daha fazla odaklanılması için Ekim ayında Google Play Music hizmeti kapatılacak. Fakat bu sonlandırma işlemi bir

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın