Google I/O 2021 ile İlgili Neler Biliyoruz?

Google I/O 2021 etkinliğinin birçok yeniliğe sahip olacağını şimdiden söylemek mümkün. Google’ın son büyük etkinliğinin üzerinden iki sene geçtiği düşünülürse şirket için son derece önemli bir etkinlik olacağına şüphe yok.

Ayrıca, bu gecikme dolayısıyla oldukça fazla yenilik olacağını söylemek mümkün. Google CEO’su Sundar Pichai de bu etkinlikten “önemli yenilik ve güncellemelerin” beklenebileceğini belirtiyor.

18-20 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek etkinliğe siz de katılabilirsiniz. Birçok teknoloji firmasının yapmakta olduğu gibi Google I/O 2021 etkinliği de sanal olarak gerçekleşecek.

Katılmak için etkinliğin İnternet sayfasına giderek Google hesabınız ile oturum açmanız yeterli. Sonrasında ise birkaç soru cevaplayarak katılıma hazır olacaksınız.

Google I/O 2021’de Bizleri Neler Bekliyor?

  • Android 12

Google I/O 2021’de en önemli yeniliklerden biri Android 12 sürümü. Android oldukça fazla sayıda akıllı cihazda işletim sistemi olarak kullanılıyor. Smart TV, tablet, telefonlar gibi birbirinden farklı cihazlara Android yer alıyor.

Yeni Android işletim sistemi tanıtılmadan sahip olduğumuz bazı bilgiler mevcut. Bu yeni sürüm ile Android, oldukça farklı bir görsel yapı ve daha fazla kullanıcı özelliği kazanmış bir arayüze sahip olacak. Aynı zamanda bir dizi gizlilik geliştirmelerini de güncelleme ile göreceğiz.

Google Android 12 yayınlanma süreci I/O 2021
Android 12 Yayınlanma Süreci
  • Arayüz Tasarımı

Google’ın geliştirme sunacağı bir alanda arayüz tasarımı. Bu alanda yapılacak geliştirmeler 3. parti uygulamalar içinde oldukça önem ifade ediyor. Arayüz tasarımı geliştirmeleri sayesinde geliştirilen uygulamalar ve yazılım daha stabil çalışır hale gelebilir.

  • Android Asistan

2016 yılında tanıtılmasının ardından Android Asistan tarafında bir dizi yenilikler gördük. Google Asistan sayesinde hava durumunu öğrenmekten akıllı ev aletlerini yönetmeye kadar birçok işlemi gerçekleştirmek mümkün.

Ancak, diğer rakiplerinin yeniliklerine bakıldığında birtakım gelişmeler gerekli. Bu nedenle etkinlikte bu tarafta geliştirmeler görmemiz muhtemel.

  • Pixel Buds ve Yeni Wear OS

Google Nisan ayında bir e-posta ile yeni tanıtacağı kulakları farkına varmadan sızdırmıştı. Bu sayede kulaklığın yeşil gibi alışılagelmişin dışında bir renge sahip olacağını gördük. Aynı zamanda diğer bir bilgi kulaklığın bluetooth ile eşleşmesinin çok daha hızlı olacağı yönündeydi.

Wear OS tarafında ise bir süredir beklenen Pixel Watch gibi bir ürünün tanıtılması mümkün. Bu konuda muhtemel Pixel Watch’un nisan ayında bir sızıntıda fiziksel butonu olmayan ve kalp atış sensörü bulunduğu görülmüştü.

Üstelik, Wear OS geliştirmeleri şimdiden başladı. Şirket geçtiğimiz günlerde Gboard klavyenin Wear OS işletim sistemine geldiğini duyurdu.

Gerçekleşecek olan etkinlik aynı zamanda Google’ın Fitbit’i satın alması sonrası gerçekleşen ilk etkinlik. Fitbit çeşitli dijital egzersiz ekipmanları üreten bir giyilebilir teknoloji cihazı şirketi.

Etkinlikte Fitbit tarafında yeni bir cihaz beklenmiyor. Ancak Fitbit’in sunduğu özelliklerin Wear OS yazılımına entegre edildiğini görebiliriz.

Siz etkinliği ve yenilikleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.