Google Haritalar İçin Yeni Özellikler Duyuruldu

Teknoloji devi Google, çeşitli kategorilerde kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor. Google hizmetlerinden en çok tercih edilenlerden birisi ise Google Haritalar oluyor. Google Haritalar için geliştirilen yeni özellikler yapılan bir duyuruyla tanıtıldı.

Bilindiği üzere Google, geçtiğimiz aylarda toplu taşıma araçlarındaki doluluk oranını gösteren bir özellik geliştirmişti. Bazı ülkelerde yaşayan Google Haritalar kullanıcıları, bu özellikten faydalanarak kullanmak istedikleri toplu taşıma aracının doluluk durumunu görebiliyorlardı.

Şirket, şimdi bu özelliğin kullanıma sunulduğu ülke sayısını artırdı. Artık kullanıcılar, Google Haritalar’da bulunan toplu taşıma doluluk göstergesini Türkiye’de dahil olmak üzere 100 ülkede kullanılabilecekler.

Bunun dışında Google, Haritalar için iki yeni özellik daha geliştirdiğini duyurdu.

Toplu Taşıma Özelliği Pandemi Sürecinde Geliştirdi

Pandemi süreci, geçtiğimiz yıldan itibaren insanların hayatlarını büyük ölçüde etkiledi. Teknoloji şirketleri de kullanıcılarının pandemi süreçlerini hafifletmek için bazı yenilikler yaptılar. Google tarafından geliştirilen toplu taşıma doluluk göstergesi de bu yeniliklerden birisi oldu.

Bilindiği gibi kalabalık ortamlarda korona daha hızlı yayılıyor. Google da bunun önüne geçebilmek adına böyle bir özellik geliştirmişti. Bu sayede Google Haritalar kullanıcıları, kalabalık toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalmıyorlar.

Google Haritalar Toplu Taşıma Özelliği

Ancak Google, bu özelliği belirli ülkelerde kullanıma açmıştı. Bu yüzden de özellik bugüne kadar çok yaygın bir şekilde kullanılamıyordu. Fakat Google tarafından yapılan yeni bir duyuruyla özellik 100 ülkede kullanılabilir duruma geldi.

Şirket, özelliğin düzgün çalışabilmesi için dünya genelinde 10.000’den fazla toplu taşıma acentesi ile anlaşma yapıldığını açıkladı. Ancak Google, bununla yetinmeyecek. Şirket tarafından yapılan açıklamada bu özelliğin geliştirilmeye devam edileceği belirtiliyor.

Google Haritalar’a Yeni Özellikler Geldi

Google, yaptığı duyuruda toplu taşıma doluluk oranı özelliği dışında iki yeni özellik daha tanıttı. Bu özelliklerin başında zaman çizelgesi geliyor. Şirket, haritalar kullanıcılarının kendi verilerini görebilecekleri bir özellik geliştirdiğini duyurdu.

Bu özellikte Google Haritalar kullanıcıları, bir yere giderken hangi ulaşım aracını kullandıklarını ve bu araçla kaç dakika yolculuk yaptıklarını görebilecekler. Bunun dışında kullanıcılar; mağaza, havaalanı ve restoran gibi yerlerde de ne kadar zaman harcadıklarını öğrenebilecekler.

Google, bu özellik için toplanan verilerin kimseyle paylaşılmayacağını söylüyor. Kayıt edilen verilere yalnızca veri sahibi ulaşabilecek.

Google Haritalara Yeni Özellikler Geldi

Şirket bunun dışında incelemeler için de bir özellik geliştirdi. Artık Google Haritalar kullanıcıları, gittikleri bir yere yorum yapmak istediklerinde fiyat aralığı, teslimat bilgileri gibi kategoriler için de ayrıca yorum yapabilecekler. Ayrıca işletme sahipleri de bu yorumlara daha kolay şekilde cevap verebilecekler.

Google, bu özelliğin şimdilik ABD’de kapsamlı bir şekilde kullanıma sunulduğunu belirtiyor. Ancak şirket, özelliği önümüzdeki süreçte başka ülkelerde de kullanıma açacağını söylüyor.

Sizler Google Haritalar için geliştirilen yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.