Google Engelli Kullanıcılar İçin Haritaları Geliştiriyor

Google haritaların artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu bir gerçek. Bilmediğimiz bir yere giderken veya trafik durumunu merak ettiğimizde hemen hemen başvurduğumuz ilk kaynak oluyor. Google da bu ürününü her geçen gün daha da geliştirerek, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor. Bu seferki yenilik ile Google engelli kullanıcıların hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmayı hedefliyor.

Google, Google Haritalar uygulaması için yeni bir özellik tanıttı. Google, bu haberi Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü için yayınlanan bir blog yazısında duyurdu. Bu özellik sayesinde birçok insanın hayatı kolaylaşacak ve belki bu durumdan etkilenerek birçok yeni yere tekerlekli sandalyeler için uygun yollar, asansörler, tuvaletler vb. yapılacak.

Google, bu özellik ile hareket kabiliyeti kısıtlı olan insanların Google Haritalar ile bir yerin tekerlekli sandalye için hangi açıdan uygun, hangi açıdan uygun olmadığını görmesini sağlayacak. Google Haritalar uygulamasından ‘Erişilebilir Yerler Modu’ açıldığında bir yerin erişilebilir oturma, tuvalet veya park yeri olup olmadığını görebileceğiz.

Uygulamanın bizlere vereceği cevaplar:

Tekerlekli sandalyeye uygun bir giriş var mı?

Eğer giriş, basamaksız en az bir metre genişliğinde ise veya giriş yapılmadan erişilebiliyorsa, uygun giriş var olarak görünecek.

Tekerlekli sandalyeyle erişilebilen bir lavabo var mı?

Tuvalet girişinin genişliği en az bir metre genişliğinde, herhangi bir adım olmadan ulaşılabiliyorsa ve tekerlekli sandalye kullanıcısının kullanabileceği uygun kabin varsa, erişilebilir olarak görünecek.

Tekerlekli sandalyeyle erişilebilir koltuk var mı?

Eğer tekerlekli sandalye bir masaya veya bir oturma alanına gidebiliyorsa erişilebilir olarak görünecek.

Tekerlekli sandalyeye uygun park yeri var mı?

Eğer tekerlekli sandalyeler için özel bir park yeri varsa erişilebilir olarak görünecek.

Tekerlekli sandalyeyle erişilebilir asansör var mı?

Eğer tekerlekli sandalyenin sığabileceği büyüklükte asansörler var ise erişilebilir olarak görünecek.

Ne zaman kullanmaya başlayabileceğiz?

Uzun süredir birçok kişi tarafından beklenen bu özellik ilk olarak ABD, Japonya, Avustralya ve Büyük Britanya’da kullanılmaya başlandı. Diğer ülkeler için çalışmalar hala devam ediyor. Yakın zamanda pek çok ülkede kullanılmaya başlanacağını ümit ediyoruz. Ülkemizde ne zaman kullanabileceğimiz ise şu an için cevabını henüz bilmediğimiz bir soru olarak kalıyor. Umarız Google engelli kullanıcıları için yaptığı geliştirmeleri zamanla daha da yaygınlaştırır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.