Google Drive Kişi Engelleme Özelliği Kullanıcılara Sunuldu!

Google Drive bulut depolama söz konusu olduğunda oldukça popüler bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi ise sunduğu özelliklerine bir yenisini daha ekliyor. Google Drive kişi engelleme özelliği ile istemediğiniz kişilerden tamamıyla kurtulabilirsiniz.

Özellik sayesinde Google Drive’ın “Benimle Paylaşılanlar” kısmına giderek dilediğiniz kullanıcıyı engellemeniz mümkün. Engelleme yaptığınız kişinin sizinle dosya paylaşması imkansız hale geliyor.

Google-Drive-Kisi-Engelleme-Ozelligi

Üstelik bu yeni özellik yalnızca gelecek dönemdeki paylaşımları kapsamamakta.

Aynı zamanda daha önce erişim izni verdiğiniz bir kullanıcının tüm yetkilerini kaldırmanın da oldukça kolay bir yolu.

Ancak bir noktada soru işareti bulunmakta. Drive üzerinden engellediğiniz kullanıcıların diğer Google ekosistem uygulamalarındaki durumu hala bilinmiyor.

Google-Drive-Kisi-Engelleme-Ozelligi-Yayinlandi

Yani Drive üzerinden engellemeniz ile Meet, Takvim gibi uygulamalarında bu mail adresini engelleyip engellemeyeceğine dair bilgi bulunmamakta. Bunu özelliğin kullanımı daha da yaygınlaştıkça görebileceğiz.

Kişi engelleme özelliği resmi olarak kullanıma açılmaya başladı. Şu an için hesabınızda kullanmak mümkün değilse de kısa bir süre içerisinde aktif olması muhtemel. Ayrıca sadece ücretli Google Drive kullanıcıları için değil tüm kullanıcıları için sunulduğunu da belirtelim.

Google Drive ve Bulut Depolama

Günümüzde oldukça yüksek çözünürlüklü dosyalar ve fotoğraflar konusunda bireysel kullanıcılar, şirket içi dosya ya da arşiv gibi hizmetler için ise profesyonellerin bulut depolamayı tercih ettiğini görmekteyiz.

Hal böyle olunca teknoloji devi Google’ın bu konudaki çözümü olan Drive hizmeti oldukça popüler. Drive ile en küçük boyuttan en yüksek boyuttaki dosyalarınıza kadar paylaşım yapmanız oldukça kolay.

Ayrıca Google’ın kullanıcıların dosyalarının gizliliğine verdiği önem oldukça yüksek. Öyle ki göndereceğiniz bir dosyanın bağlantısı için “Herkese Açık” ya da “Kısıtlanmış” seçenekleri sunulmakta.

Bu seçeneklerin görevi aslında oldukça basit. “Kısıtlanmış” ile linkte tıklayan kişinin mail adresini görüntüleyerek izin vermeniz mümkün. Yeni kişi engelleme özelliği de gizliliğe önemi artıran unsurlardan.

Bir diğer nokta da ücretsiz kullanıcılar için sunulan depolama alanı. Google Drive şu an ücretsiz kullanıcılar için 15 GB gibi ideal sayılan bir boyutu sunmakta. Bu alanı ise ödeyeceğiniz miktara göre 2 TB gibi bir boyuta yükseltmeniz mümkün. 100 GB ile başlayan ilk planın fiyatı ise ₺5,79/ay olarak belirlenmiş.

Google Drive ayrıca ekosistemin en önemli parçalarından biri. Tüm uygulamalar ile senkronize olarak çalışması oldukça kullanışlı.

Sizler Google Drive kişi engelleme özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.