Google, Chrome için Yeni Özellikler Geliştirdiğini Duyurdu!

Google, dünyanın en popüler web tarayıcılarından olan olan Chrome’u geliştirmeye devam ediyor. Şirket, kullanıcılarının ilgisini çekebilmek adına tarayıcıyı sürekli güncel tutmaya çalışıyor. Bu doğrultuda Google, yaptığı yeni bir açıklamayla birlikte Chrome için yeni özellikler geliştirdiğini duyurdu!

Bilindiği üzere Google Chrome’da kullanıcıların çeşitli eklentilerden faydalanabilecekleri bir web mağazası mevcut. Google, web mağazasına kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni özellikler ekledi. Yapılan yeni duyuruyla birlikte web mağazasında yer alan eklentiler için rozet sistemi devreye girdi.

Google, Chrome için geliştirdiği rozet sistemiyle birlikte kullanıcılarının eklenti deneyimlerini ciddi ölçüde artırmayı hedefliyor. Çünkü şirket, rozet özelliğiyle temel olarak eklentilerin güvenilir olup olmadığını belirtmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda Chrome’da yer alacak olan rozet sistemi, aslında eklentilerin kullanılabilirlik ve güvenilirlik seviyelerini temsil edecek diyebiliriz.

Google, Chrome Eklentileri için Rozet Sistemini Tanıttı!

Şirket, yaptığı açıklama ile Chrome Mağazası için geliştirilen rozet sistemini tanıttı. Yapılan açıklamada Google, kullanıcılarının en kullanışlı eklentilere kolay bir şekilde ulaşmalarını istediklerini belirtiyor. Bu doğrultuda şirket, Chrome’da yer alan Web Mağazası için iki yeni rozet sistemini devreye soktu.

Bu rozetlerden ilki, “Öne Çıkan” rozeti oldu. Öne çıkan rozeti, Chrome kullanıcılarının eklenti deneyimini büyük ölçüde artıracak. Çünkü Google, bu rozeti eklentilerin performansına göre verecek. Yani Google ekipleri, Chrome için geliştirilen eklentileri manuel olarak değerlendirecekler. Bunun sonucunda yeterli görülen eklentiler de “Öne Çıkan” rozetini almaya hak kazanacaklar.

Google tarafından tanıtılan bir diğer rozet ise yayıncılarla alakalı olacak. Şirket, bu rozet sistemini ise yayıncıların kalite düzeyine göre tasarladı. Yani şirket, yayıncı rozetinde yayıncının güvenilirliğinden geliştirici programına uyup uymadığına kadar birçok ayrıntıyı inceleyecek. Bunun sonucunda uygun görülen eklenti geliştiricileri, yayıncı rozeti almaya hak kazanacaklar.

Google, Chrome için geliştirilen yeni web mağazası rozetlerini tanıttı

Google, yayıncı rozeti almak isteyen geliştiricilerin temel olarak iki şartı sağlamaları gerektiğini belirtiyor. Bunlardan ilki kimlik doğrulma olacak. Yani yayıncılar, yayıncı rozeti almak istiyorlarsa Google Chrome Geliştirici sayfasından kimliklerini doğrulmak zorundalar.

Bunun yanı sıra ikinci şart ise yayıncının geçmişiyle alakalı olacak. Yani Google, yayıncının daha önceden eklenti konusunda geçmişini inceleyecek. Google’ın politikalarına uygun hareket etmeyen yayıncılar, yayıncı rozeti alamayacaklar.

Şirket, geliştirdiği rozet sistemiyle kullanıcılarının eklenti deneyimini geliştirmeyi hedefliyor. Bundan dolayı Google, yaptığı açıklamada rozet sistemi için hem kullanıcılarından hem de yayıncılardan herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini belirtti. Böylece Google Chrome kullanıcıları, ücretsiz bir şekilde Web Mağazası için geliştirilen rozet özelliğinden faydalanabilecekler.

Sizler Google tarafından Chrome için geliştirilen rozet sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de Google Chrome’un yeni özellikleri hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.androidpolice.com/chrome-web-store-badges-extensions-discovery/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojinin her alanı ile yakından ilgilenen ve bunları insanlarla buluşturmaktan oldukça keyif alan biriyim!