Google Asistan Sürüş Modu Android Yolunda

İlk olarak 2019 senesinde gün yüzüne çıkan Google Asistan sürüş modu, 2019 yaz ayları olarak açıklanan çıkış tarihini oldukça geciktirdi. Ancak uzun süren bekleyişin ardından, yeni sürüş modunun çok yakında kullanıcılara sunulacağı iddia ediliyor. Hatta şimdiden bazı cihazlar için sunulduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz sene Google I/O 2019’da duyurulan sürüş modu, uzunca bir sürenin ardından kendisini Android cihazlarda gösterdi. Hali hazırda Google Haritalar üzerinde bir sürüş arayüzü yer alıyor. Ancak yeni gelen arayüz, telefonun tamamını sürüş moduna alıyor ve işlemleri oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca bu sürüş modunun Android Auto uygulamasının yerini alması bekleniyor.

XDA-Developers’ın haberine göre, yaklaşık iki hafta önce bazı kullanıcılar Haritalar’daki sürüş arayüzünü görmeye başladı. Daha sonra bu arayüzün sürüş modu ile ilgili olduğuna dair çeşitli kanıtlar bulduklarını belirtti.

Aktarılana göre Google Pixel 4, Asus ZenFone 7 Pro, LG Velvet yeni arayüzü kullanmaya başlayan ilk cihazlar arasında. Sürüş modunun kendini gösterdiği yerlerden biriyse navigasyon ayarları kısmı oldu.

Navigasyon Ayarlarında Farklılık

Resim: XDA-Developers


Görüldüğü üzere soldaki ekran görüntüsündeki Google Asistan ayarları kısmı sürücü modu ayarlarına yönlendirmekte. Ancak sağ taraftaki Google Asistan ayarlarında henüz böyle bir ibare yer almıyor.

Sol taraftaki ekran görüntüsünde bulunan Google Asistan ayarları sekmesi, sürüş moduyla ilgili ayarlar için oluşturulmuş bir sayfayı açıyor. Ancak belirtilen bir diğer husus henüz sesli komutla bu modun açılmadığı oluyor.


Fark edilen bir diğer değişiklik ise yeni arayüzün, 2019 yılında tanıtılan arayüzden oldukça farklı göründüğü oluyor. Henüz test aşamasında olabileceği söylenen yeni sürüş modunun son görüntüsü bunlardan da farklı olabilir.

XDA-Developers tarafından fark edilen bir diğer mesele ise, uygulama sürümlerinin, sürüş modu testleriyle alakasız olması. Yazıda bahsedilen üç farklı cihaz da farklı Google Haritalar uygulaması sürümüne sahip. Ancak hepsinde Google Asistan sürüş modu kullanılabilir halde yer alıyor. Bu üç cihazın ortak noktası ise aynı Google hesabınaa sahip olması. Bu da demek oluyor ki Google, seçtiği hesaplara Google Asistan sürüş modu testi erişimi sağlıyor.

Resim: XDA-Developers

Google Asistan Sürüş Modu Ne Zaman Çıkacak?

Henüz Google cephesinden gelen resmi bir açıklama yer almıyor ancak tüm bu bilgiler sürüş modunun çok yakında olduğunun bir göstergesi olarak varsayılıyor. Öte yandan Android Auto uygulamasının iptal olmasını istemeyen bir kullanıcı kitlesi de mevcut. Üzerinde Google Asistan ile kolayca etkileşim kurulabilecek bir ekran veya ses sistemi bulunmayan motor, bisiklet gibi araç kullanıcıları Android Auto uygulamasının kaldırılmasını istemiyor. Ayrıca Google Asistan sürüş modunun İnternet olmadan çalışmayabileceğini öne sürenler de mevcut.

Tüm bu söylenenlerin ne ölçüde doğru olduğu, Android Auto’nun tamamen kaldırılıp kaldırılmayacağı henüz belli değil. Ancak resmi Google açıklaması çok da uzakta olmadığı tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.