Google Arama Sonuçları Sayfa Deneyimi ile Sıralanacak

Google, bugün yaptığı açıklamada web sitelerinin “sayfa deneyimi” kriterine göre sıralanacağını duyurdu. Bu yeni sıralama algoritması, kullanıcıların sayfalardaki deneyimlerini baz alacak. Google, yapacağı değişikliklerin herkes için çok daha iyi olacağını söyledi.

Peki sayfa deneyimi ne anlama geliyor? Sayfa deneyimi, kullanıcıların web siteleriyle etkileşim deneyimlerini ölçmeye yarayan bir algoritma. Bu deneyimlere örnek verecek olursak sayfanın hızlı yüklenip yüklenmediği, HTTPS üzerinde çalışıp çalışmaması veya mobil uyumlu olup olmadığına bakması gibi etkenler sıralayabiliriz.

Sayfa deneyimi, Google’ın çeşitli sayfa sıralandırma faktörlerini içeriyor. Bunların arasında mobil kullanım kolaylığı, güvenli tarama, HTTPS güvenliği ve müdahaleci geçiş reklamları bulunuyor. Tüm bu düzenlemeler, Google’ın Core Web Vitals ismini verdiği kullanıcı deneyimini ölçen metrikler altında toplanıyor.

Google, ‘En Çok Okunan Haberler’ özelliğine de birtakım değişiklikler getiriyor. Mobil cihazlarda En Çok Okunan Haberler bölümünde yer alan haberler için artık AMP gerekliliği kaldırılacak. Bunun yerine, bahsettiğimiz deneyim kriterlerini karşılayan sayfalar görüntülenecek. Sayfalarını şu anda AMP sürümüyle yayınlayan site sahiplerinin bir değişiklik yapmalarına gerek olmadığını da belirtelim.

Sayfa Deneyimi, 2021 Yılında Uygulanacak

Google, yeni sıralama algoritmasının 2021 yılında uygulanacağını açıkladı. Uygulamayı başlatmadan yaklaşık 6 ay önce bildirimde bulunacağını söyleyen Google, site sahiplerine bu yeniliğe hazırlanmaları için zaman tanıyor. Süreyi çok tutmasının bir nedeni ise, site sahiplerinin şimdilerde COVID-19 etkilerine yanıt vermeye odaklanmaları.

Yapılan değişiklikler, iyi içerik üreten sayfaları etkilemeyecek. Kötü bir sayfa deneyimine sahip olmalarına rağmen iyi içerikler Google Arama sayfasında üst sıralarda yer almaya devam edecek. Google, yaptığı açıklamada sitelerin, sayfa deneyim faktörlerinden bazılarının ortalamanın altında olsa bile en iyi içeriğe göre sıralanacak. Fakat, benzer içeriğe sahip olan birden çok sayfa söz konusu olduğunda sayfa deneyimi görünebilirlik için çok daha önem kazanıyor.

Google, “Web’deki deneyimler iyileştikçe kullanıcı katılımının artacağına inanıyoruz. Sayfa deneyimi güncellemeleri için yol haritamızı paylaşmanın web yaratıcılarının, geliştiricilerin ve işletmelerin daha keyifli kullanıcı deneyimleri sunmalarına yardımcı olacağını umuyoruz” açıklamasında bulundu.

Google’ın yapacağı değişiklikler 2021’de uygulanmaya başlayacağı için site sahiplerinin bu güncellemelere hazırlanması için önlerinde uzun bir zaman var gibi görünüyor. Google, güncellemesinin tarihini açıklandığında sizleri yine buradan bilgilendireceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği öğrencisi.