Google Analytics, Universal Analytics Desteğini Kesiyor!

Google Analystics, bir websitesinin düzenli çalışması için çok önemli bir unsur diyebiliriz. Servis, kolay kurulum yapma ve çoğu nitelikli aracı ile epey fazla insanın favorisi konumuna gelmiş durumda. Şirket, geleceği için aldığı kararlardan ötürü yaklaşık on sene sonra, Google Analytics için Universal Analytics desteğini kesiyor. Şirket aldığı karardan sonra, UA için yeni bir alternatif standardı belirleyecek.

Belirlenen bu karar, 1 Temmuz 2023 tarihi ile yürürlüğe girecek. Karar yürürlüğe girdiği andan itibaren Google Analytics, UA ile hazırlanan verileri kabul etmeyecek. Eskiden UA bu servis için tam gidilmesi gereken bir sistemken yaklaşık on sene süren bu birliktelik son buluyor. Google bu hamlesinin ardından UA’nın yerini başka bir platformla doldurmayı planlıyor.

Şirket, bir destek sayfasında Universal Analytics’i Google Analytics 4 ile değiştireceğini açıkladı. Google Anayltics 4 ya da GA4, 2020’nin Aralık ayında aramıza katılmıştı. GA4 çıktığı günden beri site içi trafiği ölçen ve Google Reklamların daha derin entegrasyonu gibi verileri işleyen çerez mahrumu bir sistem olarak çalışmaya devam ediyor. Google, hâlâ UA kullananların gelecek seneye kadar alternatif seçeneği kullanmaya hazırlanmalarını önerdi.

Google Analytics UA verileri ile Ne Yapacak?

Şirket, UA’yı kapattıktan sonra geri kalan verilerden hemen kurtulmayacak. Geriye kalan veriler en az 6 ay daha erişilebilecek durumda olacak. Fakat Google, önemli tarihsel verilerin çok geç olmadan yedeklenmesini öneriyor.

Google, bu geriye kalan verilen ne zaman sistemden tam olarak silineceğine dair bir tarih belirtmedi. Dolayısıyla 6 aylık süreçten sonra ne olacağı henüz tam olarak bilinmiyor.

Google Analytics UA verileri ile Ne Yapacak

Eğer web siteniz için Google Analytics kullanıyorsanız size sağlanan yardım sayesinde ürününüzün GA4 mü yoksa UA mı kullandığını anlayabileceksiniz. Fakat bunu anlamanın bir yolu daha var. Ürün, 2020’den önce oluşturulduysa çok büyük ihtimalle UA kullanıyordur.

2020’den sonra oluşturulan ürünlerin ise GA4 kullanması daha muhtemel. Google bu konuda kullanıcılarına yardım desteğiyle de hizmet veriyor. Eğer dilersiniz Google’ın destek sitesinden daha detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

Google Analytics UA için desteği kesiyor ve yerine kendi sistemini oturtmak istiyor diyebiliriz. Web siteleri ile uğraşan çoğu kişinin gözdesi olan araç, 2023 Temmuz ayı ile itibaren UA’dan arınmaya başlayacak. Eğer Google Analytics kullanıyorsanız, verilen bilgilere dayanarak verilerinizi gözden geçirmenizi öneririz.

Sizler Google tarafından Analytics için alınan bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de Google Analytics hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://9to5google.com/2022/03/16/google-universal-analytics-2023/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.