Google Akıllı Gözlük Üreticisi North’u Satın Aldı

30 Haziran 2020 tarihinde Google, akıllı gözlük üreticisi olan North firmasını satın aldığını web sayfasında duyurdu. Google, North’un teknik birikiminin kendilerinin teknolojik geleceğine oldukça yardımcı olacağı konusunda çok heyecanlı oldukları açıklamasını yaptı. Dünyanın en popüler arama motoru ünvanına sahip olan Google, insanlara teknolojik açıdan her türlü kolaylığı sağlama yolunda çok büyük projelere odaklanıyor. North yatırımının da bu konuda bir adım olduğu sinyalini kullanıcılarına vermiş oldu.

2012 yılında kurulan North firması, en çok Focals adına sahip akıllı gözlükleriyle tanınıyor. İlk olarak Myo Armband giyilebilir teknolojisiyle piyasada yerini almıştı. Daha sonradan akıllı gözlükler olan Focals ürünüyle de kendi itibarını kanıtlamış oldu. North ise kendi sayfasında yaptığı duyuruda, Google ile entegre bir şekilde çalışmanın kendi vizyonları açısından büyük bir ilerleme olacağı yorumunda bulundu.

North Focals akıllı gözlük

Google North Satın Alımının Fiyatı Henüz Bilinmiyor

Anlaşmanın ne kadara mal olduğu konusunda henüz resmi bir bilgi verilmedi. North’un mevcut bünyesindeki ekip Google donanım ekibiyle beraber, firmanın bulunduğu Kanada’daki bölgesinde çalışacak.

Focals akıllı gözlükleri 2019 yılında piyasaya sürülmüştü. 600$’lık bir ücrete sahip olan akıllı gözlük, kişilerin telefonlarıyla bağlantılı bir şekilde bildirim gösterimi, yol tarifi verme ve arama yapma özelliklerine sahiptir. Focals 1.0’dan sonra North firması, bu gözlüğün 2. versiyonunu yapmayacağını da bugün kendi sitesinden duyurdu. Geçtiğimiz yıl North’un çalışan bünyesindeki küçülme ve Focals akıllı gözlükleri açısından yapılan olumsuz yorumlar firmaya olan güveni biraz da olsa sarsmıştı.

Bu duyurudan sonra yapılan kullanıcı yorumları da, Google’ın bu yatırımının şimdilik umut verici olup sonrasında hayal kırıklığına dönüşebilme ihtimali hakkında. Diğer bir açıdan da Google’ın satın alma hareketinin hem North’un kurumsal geleceği için hem de çalışanları için oldukça yararlı olacağı düşünülüyor. Google’ın artık şirketleri satın almayı bırakıp kendi projelerine ve müşteri memnuniyetlerine odaklanması gerektiği de kullanıcıları tarafından öneriliyor.

Google artırılmış gerçeklik teknolojisi (AR) yolundaki hedeflerini gerçekleştirmeye bu şekilde başlıyor. North yatırımı da bu doğrultuda Google için önemli bir girişim oldu. Google, belki de Google Glass teknolojisine daha kapsamlı yenilikler yapma düşüncesine sahip olabilir. Bu konuda halihazırda akıllı gözlük üreticisi olan North firmasına yaptığı yatırım oldukça yararlı görünüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Google Akıllı Gözlük Üreticisi North’u Satın Aldı” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.