Google 2 Adımlı Doğrulama Standart Hale Geliyor

Google 2 Adımlı Doğrulama artık standart hale geliyor. Google’ın hesap parolası haricinde 2 Adımlı Doğrulama ismini verdiği ek bir güvenlik standardı mevcut. Bu işlem iki faktörlü kimlik doğrulama olarak da biliniyor.

2 Adımlı Doğrulama sisteminde hesabınıza giriş yapmak için öncelikle şifrenizi girmeniz gerekiyor. Daha sonra ise farklı yöntemler mevcut. Bazen bir kısa mesaj, bazen sesli bir çağrı bazen de mobil cihazınıza gelen bir kod ile ikinci adımı geçmek mümkün.

Şirket her koşulda hesaba girmeye çalışan kişinin konumu vb. bilgileri sizinle paylaşıyor. Böylece, hesabınızı ele geçirmeye çalışan biri olursa nereden giriş yapmaya çalıştığını görme imkanınız oluyor.

Bu özellik sayesinde şifrenizin kayıtlı olduğu bir tarayıcıda dahi hesabınız için doğrulama istemeniz mümkün. Bu sayede birçok verinizin bulunduğu hesaplarınızın güvenliğini bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

google-iki-adimli-dogrulama
Google 2 Adımlı Doğrulama Standart Hale Geliyor

Google, 7 Mayıs Dünya Şifre Günü yaklaşırken aslında şifrenin tek başına güvenlik için yeterli olmadığını belirtiyor. Bunun üzerine, yakın zamanda Google hesapları için 2 Adımlı Doğrulama özeliğinin standart hale getirileceğini belirtiyor.

Her ne kadar standart olarak sunulacak olsa da bu özelliği hesap ayarlarınız üzerinden kapatmanız mümkün.

Google Güvenliğe Ek Adım Getiriyor!

Google, en büyük arama motoru olmasının yanı sıra çok çeşitli servislere sahip. Bunların başında YouTube, Gmail, Drive gibi hizmetler bulunuyor. Üstelik bu servisleri kullanmak için sadece bir Google hesabı yeterli oluyor.

Hal böyle olunca aslında sahip olduğumuz tek bir Google hesabı tüm işleri halletmeye yarıyor. Google hesabı ile dosyalar saklamak, e-posta işlerini halletmek, içerik üretmek ve daha nice eylem gerçekleştirmek mümkün.

Aynı zamanda bu hesap nedeniyle birçok verimizi İnternet ortamında barındırıyoruz. Bu da hesabınızın güvenliğinin aslında ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı.

Google, hesabınıza şifre oluşturma sırasında büyük harf, noktalama işareti vb. karakterler kullanma gibi zorunluluklar barındırıyor. Bu sayede güçlü bir şifre ile güvenlik konusunda ilk adımı büyük ölçüde çözüyoruz.

2 Adımlı Doğrulama sayesinde de hesabımızın çalınma riskini oldukça düşürüyoruz.

Eğer ek bir güvenlik yöntemi mümkünse kullanmanız sizler için oldukça faydalı olabilir. Bu sayede bilgileriniz şifre harici bir yöntem ile daha güvende kalır.

Sizler Google’ın sunduğu güvenlik seçenekleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Şirket, 2 Adımlı Doğrulama’nın kullanıcı güvenliği için oldukça gerekli olduğu belirtiyor. Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.