Golden Axed Skandalı – SEGA 60. Yıl Kutlamaları

Geçtiğimiz günlerde çeşitli hediye ürünler ve indirimler ile 60. yıl dönümünü kutlayan oyun devi SEGA, beklenmedik bir darbe aldı. Ücretsiz olarak sunduğu mini oyunlardan birisi olan Golden Axe, yeni adıyla Golden Axed, yapımcısı Tim Dawson olayların hiç gözüktüğü gibi olmadığını belirten bir dizi tweet paylaştı. Bu tweetler sonucu masum ücretsiz oyun paylaşımı, Golden Axed skandalı haline geldi.

Tim Dawson, 2012 yılında ekibiyle birlikte Golden Axe isimli bir oyunu kodlamaya başlayan bir programcı. Yazdığı metinde, Golden Axe oyununun oldukça zor şartlar altında çalışarak geliştirmeye çabaladıklarını belirtiyor. Ekibin küçüklüğü ve kötü yönetim gibi çeşitli sebeplerden şikayet eden Dawson, ekipteki kimsenin haberi olmadan, ansızın SEGA tarafından yayınlanan oyunu gördüğüne oldukça şaşırdığını ifade ediyor.

Golden Axe isimli oyunun ortaya çıkma macerasının Castle of Illusion ile başladığını söyleyen Dawson, bir ekip arkadaşıyla birlikte, güvendiği bir yapımcıdan bir teklif aldığını belirtiyor. Castle of Illusion’un başarısının ardından, yaklaşık iki hafta süreyle Golden Axe’e ait bir prototip çıkarıp çıkaramayacağı sorusuyla karşı karşıya kalıyor.

Oyun gelişimini istedikleri gibi yapabileceklerinden emin olduktan sonra teklifi kabul eden Dawson, tam anlamıyla bunun da sağlanamadığını ve zorunlu bazı isteklerin de oyuna eklenmesi gerektiğini anlatıyor. Tüm bunları orijinal oyuna sadık kalarak eklemeye çalıştıklarını da ekliyor.

Dawson Programcı Bile Değildi

Günde 14 saat boyunca haftanın her günü çalıştığını belirten Dawson, bunların karşılığında sunduğu prototipin beğenilmediğini ifade ediyor. Beğenilmeme nedeni olarak ise, oyunun God of War tarzı dövüş mekaniklerine sahip olmaması gösteriliyor. Bundan önce gerçekleşen, eş zamanlı olarak Streets of Rage oyunun aynı ekip ile yapılması isteği, yöneticilerin oyunlara bakış tarzını yansıtıyor.

Dawson, toplantıda oyunun mekaniklerine gelen eleştirinin ardından, prototip yerine oyun karakterinin canavarlarla dövüştüğü önceden oluşturulmuş bir video yayınlama fikrinin öne sürüldüğünü belirtiyor. Ancak tüm bunların ardından oyunu yine de istediği gibi yaptığını belirtiyor. Bunun sonucu olarak ise aynı ekibin oyunun son haline hayran kaldığını ifade ediyor.

Sözlerini, şirketi yöneten kişilere hiç güveni kalmadığını belirterek tamamlayan Tim Dawson kendisini boşlukta hissettiğini de ekliyor. Bir ekip arkadaşı ise Dawson’ın aslen programcı bile olmadığını, bunlara yapmak zorunda kalan bir animasyoncu olduğunu belirtiyor.

Golden Axed skandalı hakkında, SEGA’dan da bir yanıt geliyor. Oyun hakkında biraz bug içerebilir şeklinde bir ibare bulunan Steam sayfasından, bu sözcükler kaldırıldığını ifade ediyor. Ayrıca, Dawson ve ekip arkadaşlarının oyun gelişiminde gösterdiği emeklerin göz ardı edilmemesini umduklarını da ekliyor.

Golden Axed, 18 Ekim tarihinde Steam üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.