Galaxy Z Fold2 Resmi Olarak Tanıtıldı

1 Eylül 2020 tarihinde TSİ 17:00’da gerçekleşen Galaxy Unpacked Etkinliği İkinci Kısmı ile, Samsung’un yeni akıllı telefonu Galaxy Z Fold2 resmi olarak tanıtıldı. Önceden bir kaç özelliğinin görülmüş olmasına rağmen, katlanabilir telefonun yapabildikleri kullanıcılarda heyecan uyandırdı. Gerçekleşen canlı yayın sırasında yorumlarını belirten kimi kullanıcılar ise bunun bir telefon değil, katlanabilir bir tablet olduğunu dile getirdi.

Telefonun temel özelliği katlanabilir bir ekran tipine sahip olması olarak gösterildi. Bu sayede telefonda aynı anda birden çok işlem yapabilme esnekliği oldukça yükselmiş gözüküyor. Telefonun üzerinde bulunan ekranlardan birisi 6.2 inç, Samsung’un Sonsuz sıfatını yakıştırdığı (İng. Infinity-O) diğer ekran ise 7.6 inçlik bir boyuta sahip. Şirket bu ekranın 120 Hz hıza sahip olduğunu ve oyun oynarken ya da video izlerken akıcılığın sağlandığını da duyuruyor.

Üstelik şirket telefonda, bu güne kadarki Galaxy cihazlarında bulunan en iyi ses kalitesinin bu telefonda bulunduğunu belirtiyor. Gelişmiş stereo efekti ve yüksek netlik sağlayan çift hoparlörüyle bunu başardığını da ekliyor.

Galaxy Z Fold2’nin Modları

Telefon ince ve şık bir yapıya sahip. Farklı renk seçeneklerinin yanı sıra göze çarpan bir diğer özellik, Esnek Kullanım (İng. Flex) modu ve Uygulama Devamlılığı modu oldu. Bu mod sayesinde Samsung, aynı anda birden çok iş yapmayı oldukça kolaylaştırıyor ve verimli hale getiriyor.

Esnek Kullanım Modu

Esnek Kullanım sayesinde, kullanıcının telefon ekranını tamamen açmadan kullanabilmesi sağlanıyor. Örneğin, telefonu yarım bir şekilde açıp masaya bırakabilirsiniz, telefonu ele almadan dizi, film izleyip ya da video çekebilirsiniz.

galaxy-z-fold2-flex-mode
galaxResim: Samsung

Esnek Kullanım modunun bir başka özelliği ise fotoğraf çekerken ortaya çıkıyor. Ana ekrandaki kamera görüntüsünü kapak ekranında görebiliyor ve bu sayede telefonun ana kamerasıyla kendinizi görerek selfie çekimi yapabiliyorsunuz. Bu özellik vlog gibi video çekimlerinde de oldukça işe yarar gibi gözüküyor.

Kamerayla ilgili bir başka özellik ise otomatik kadrajlama olarak sunuluyor.

Uygulama Devamlılığı Modu

Telefonun kapak ekranında izlenen bir videoyu, sadece telefonu açarak büyük ekrana taşımak mümkün. Uygulama Devamlılığı modu adı verilen bu özellikle, seçili uygulamalar kolay bir hareketle ana ekrana aktarılabiliyor.

Etkinlik boyunca üzerinde durulan bir mesele ise akıcılık oluyor. Telefon gerek ekran hızı gerekse modları ve uygulama arası geçişleri sayesinde oldukça akıcı duruyor. Daha önceki bir yazımızda belirttiğimiz, birden çok uygulamayı aynı anda kullanabilme özelliği ve bunu yaparken telefonun akıcılığı göz dolduruyor.

Çoklu ekran kullanırken, bir yazı veya görsel taşıma işlemi ise bir hayli kolaylaşıyor. Etkinlikte gösterilen örneklerden birisi olan Microsoft Office uygulamalarını yan yana açabilme ve aralarında tutup çekerek veri taşıyabilme, günlük hayatta oldukça kullanılabilecek bir özellik gibi gözüküyor.

Telefonun bir diğer sevilen özelliği ise, bazı uygulamaları sıradan akıllı telefonlardan daha farklı kullandırması oluyor. Örneğin, Spotify uygulamasının ana ekranda kullanılmış versiyonunda, bilgisayarda kullanılan uygulamaya oldukça benzer bir hal alıyor. Aynı şey Outlook ve Gmail için de geçerli oluyor. Galaxy Z Fold2, bu özellikleri sayesinde cebinizdeki bir bilgisayar haline geliyor.

4.500 mAh’lik bir pile sahip olan cihazın uyarlanabilir ekranı, 11 Hz ve 120 Hz arasında kendisini sürekli adapte ediyor. Bu sayede cihaz pilinin tükenmesini olabildiğince geciktiriyor.

Thom Browne Edition

Etkinlikte tanıtılan bir diğer tasarım ise Thom Browne Edition Galaxy Z Fold2 oldu. Tasarımı Thom Browne tarafından yapılan bu cihaz, bir paket halinde geliyor. İçinde Galaxy Watch 3, Galaxy Buds Live ve Galaxy Z Fold2 bulunan paketin yanında Thom Browne tarzına ayak uyduracak bir takım aksesuarlar da geliyor. Sadece 5.000 tane üretilen bu tasarım ülkemizdeki Samsung resmi sitesinde bulunmuyor.

Samsung Galaxy Z Fold2 Özellikleri

Samsung Galaxy Z Fold2’nin özellikleri ise daha önce ortaya çıkanlar ile bir farklılık göstermedi.

 • 6.2 inç HD+ Super AMOLED Kapak Ekranı
 • 7.6 inçlik QXGA+ Dynamic AMOLED 2X Ana Ekran
 • Qualcomm 865+ işlemci
 • 12 GB RAM ve 256/512 GB depolama
 • 4500 mAh batarya
 • 10MP Selfie Kamerası
 • 12MP geniş açı kamera
 • 12MP Ultra geniş açı kamera
 • 12MP Telefoto kamera
 • Android 10 işletim sistemi
 • 5G desteği

Galaxy Z Fold2 Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Etkinlikte açıklanana göre, 1 Eylül itibariyle içlerinde Türkiye’nin bulunmadığı seçili ülkelerde ön satışı başlayan cihazın çıkış tarihi olarak 18 Eylül gösterildi. Fiyatı ise 1.999 dolar olan cihazın Türkiye fiyatının 20.000 Türk lirası civarında olması bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.