Galaxy Upcycling: Eski Telefonlar Akıllı Ev Cihazı Olabilecek

Teknolojinin gelişmesi insanların hayatını kolaylaştırdığı gibi bazı olumsuz durumları da beraberinde getiriyor. Bazı teknolojik gelişmelerin doğaya verdikleri zarar görmezden gelinemeyecek kadar fazla. Bundan dolayı da son zamanlarda özellikle teknolojik cihazlar adına birçok geri dönüşüm kampanyası başladı. Samsung da geri dönüşüm adına somut adımlar atan en büyük şirketlerden birisi. Şirket, önceden yaptığı açıklamalarda eski Galaxy telefonların göz hastalıklarının tespiti için kullanılabileceğini belirtmişti. 21 Nisan’da yapılan açıklamaya göre eski Galaxy telefonların dönüşümü genişletiliyor. Samsung’un “Galaxy Upcycling” isimli dönüşüm programı kapsamında eski Galaxy modelleri, akıllı ev cihazı olarak kullanılabilecek.

Galaxy Upcycling Kapsamı Genişletiliyor

Samsung, önceki aylarda geri dönüşüm programları kapsamında eski Galaxy akıllı telefonlarını sağlık alanında kullanılabileceğini belirtmişti. Şirket bu hareketinden dolayı oldukça övgü almıştı. Özellikle geri dönüşümün oldukça önem kazandığı bu günlerde Samsung’un hamlesi takdir edilmişti.

Şirket de bu durumun farkında olacak ki geri dönüşüm programının kapsamını genişletmeye karar verdiler. Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre eski Galaxy telefonlar, basit bir yazılım güncellemesiyle IoT cihazlarına dönüşebilecekler. Böylelikle bu telefonlar bir yazılım sayesinde çöpe atılmak yerine akıllı ev cihazı olarak kullanılabilecek.

Yapılan açıklamaya göre “Galaxy Upcycling at Home” projesi ABD, İngiltere ve Kore’de uygulanmaya başladı. Eski Galaxy telefon sahipleri, proje kapsamında telefonlarını çocuk bakım monitörü olarak veya evcil hayvan bakımı ve bireysel yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabilecekler.

Geri dönüşüm için hazırlanan yazılım, cihazların yerleşik sensörlerini tekrar düzenliyor. Yazılım sayesinde cihazlar gelişmiş ses ve ışık kontrolü sağlayabilecek. Örneğin kullanıcılar, ışık sensörleri sayesinde odanın ışıklarını kontrol edebilecekler. Bunun dışında Samsung, cihazlarında gelişmiş bir yapay zeka sistemi kullandığını belirtiyor. Bu sayede de cihazlar ortamdaki sesleri daha doğru bir şekilde ayırt edebilecekler.

Samsung, cihazların performansını artırabilmek için yazılımı pil optimizasyon sistemleriyle geliştirdiğini belirtiyor. Yazılım sayesinde eski Galaxy cihazlar SmartThings uygulamasına kolayca girebilecekler. Hatta yazılım, IoT cihazlarının SmartThings üzerinden etkileşime girebilmelerini sağlayacak.

Samsung’un Sürdürülebilir Kalkınma Çalışmaları Hız Kazanacak

Samsung yetkilileri, 2030 yılına kadar herkes için daha sürdürülebilir bir dünya oluşturmak istediklerini açıkladılar. Bu kapsamda da Galaxy Upcycling benzeri geri dönüşüm programlarının artabileceği söyleniyor. Şirket, insanların akıllı ev aletleri için yeni cihazlar almaları yerine eski cihazları akıllı ev aletleri olarak kullanmalarını istiyor. Bunun için de Galaxy Upcycling at Home programının bir başlangıç olduğunu söylüyorlar.


Tüketimin iyice arttığı zamanlarda Samsung gibi büyük bir şirketten böyle bir hamle gelmesi oldukça mutlu edici. Umarız Samsung’un bu hamlesi diğer şirketler için örnek olur ve bu şekildeki dönüşüm programlarının sayısı artar.

Sizler Samsung’un geri dönüşüm programı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce proje istenilen başarıyı yakalayabilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.