Frederik Philips Kimdir?

Yaklaşık 130 yıldır çeşitli ürün ve hizmet yelpazesi ile tanıdığımız Philips, yenilikleri ve girişimciliği ile öne çıkıyor. Süre gelen yenilik akışı ile insanların yaşamlarını iyileştirmeye odaklanıyor. Peki bu denli bir başarı hikayesinin kuruluşunu merak ediyor musunuz? 130 yıllık hikayenin dönüşümü oldukça dikkat çekici. Philips, 1891 yılında Frederik Philips ve oğlu Gerard Philips tarafından kuruldu. Peki Frederik Philips kimdir?

Frederik Philips, fikrin hem asıl sahibi hem de ana finansörü olarak yer alıyor. Ancak 1891’de kurulan Philips şirketinde Frederik Philips, yalnızca dokuz yıl yer alabildi. 1900 yılında Frederik Philips hayatını kaybetmiştir. Frederik Philips’in vefatının ardından oğlu Gerard Philips ve Anton Philips, şirketin hikayesine devam etmiştir. Bu anlamda Philips şirketi otokratik bir yönetim tarzı benimsemiştir.

Peki Philips nasıl kuruldu? Frederik Philips aslında kimdir? Philips geçmişten günümüze nasıl bir dönüşüm geçirdi? Philips’in büyümesinde Gerard ve Anton Philips kardeşlerin rolü nedir? Eğer sizde bu soruların yanıtlarını ve Frederik Philips kimdir diye merak ediyorsanız bu rehberimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Frederik Philips Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Frederik Philips Kimdir?

Benjamin Frederik David Philips, Hollandalı Yahudi bir sanayici ve bankacı olarak bilinmektedir. Benjamin ismi Frederik Philips’e daha sonra eklenmiştir. Günümüzde Philips markası olarak bilinen, kurulduğu dönemdeki adı Koninklijke Philips Electronics NV’nin kurucusudur. Ayrıca bu şirketi oğlu Gerard Philips ile birlikte kurmuştur. Peki Frederik Philips aslında kimdir? Philips markasının hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların cevaplarına yakından bakalım.

Frederik Philips, 1 Aralık 1830 doğumludur. Philips, Karl Marx’ın birinci derece kuzeni olarak bilinmektedir. Ayrıca anne tarafından kuzeni olan Karl Marx, ünlü siyaset filozofudur. Dahası Philips, tütün üretimi ve ticareti yaparak gelir sağlayan ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Hollanda Gelderland eyaletinin Zaltbommel şehrinde doğdu. Philips’in ölüm tarihi ise 12 Haziran 1900’dür. Philips, henüz 69 yaşında Zaltbommel’de hayatını kaybetmiştir.

Philips’in babası Karl Marx’a önemli bir borç veren Lion Philips’dir. Aynı zamanda Lion Philips, tütün tüccarıdır. Lion Philips, 72 yaşında 1866 yılında hayatını kaybetmiştir. Frederik Philips’in annesi ise Sophie Presburg’dur. Sophie Presburg, 61 yaşında 1854 yılında hayatını kaybetmiştir.

Frederick Philips, Maria Heyligers ile evlenmiştir. Çiftin dokuz çocuğu olmuştur. İlk çocukları Philips markasının kurucu ortağı olan Gerard Leonard Frederik Philips’dir. Gerard Philips, Philips’in ilk CEO’sudur. Ek olarak Philips, 64 yaşına geldiğinde CEO’luk görevini erkek kardeşi Anton Philips’e devretmiştir.

Philips çiftinin son oğlu ise Anton Frederik Philips’dir. Anton Philips, mevcut olan Philips grubunun kurucusu olarak bilinmektedir. Hatta, 1930’larda Philips’in çok uluslu bir şirkete dönüşmesinin öncüsü olmuştur. Öte yandan diğer çocukları ise Leonard Henri, Isabelle, Henri Louis, Frederik Anton, Jacques, Edonard Josef ve Marie’dir.

1891 Mayıs ayında Frederik Philips, bir aile şirketi kurdu. 1891’den 1898 yılına kadar Frederik Philips, Philips&Co’da kurucu ortak ve ana finansör olarak yer aldı. Aynı zamanda 1899’a kadar Philips’in CEO’su olarak görev almıştır. Ayrıca Philips’in oğlu Gerard ise 1898’de vekaleten ortaklığa terfi etmiştir.

Philips Nedir?

Philips Electronics NV, Hollandalı dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden biridir. Dahası şirket tüketici elektroniği, elektronik bileşenler, tıbbi görüntüleme ekipmanları, ev aletleri, aydınlatma ekipmanları, bilgisayar ve telekomünikasyon ekipmanları sunmaktadır. Ayrıca şirketin genel merkezi Hollanda Amsterdam’da yer almaktadır. 2011’den beri CEO’luk görevinde Frans van Houten yer alıyor.

Philips’in tarihi 1891’de Frederik Philips ve oğlu Gerard Philips’e dayanıyor. Aynı zamanda Philips kurulduğu dönemde bir ampul şirketi olarak faaliyet göstermiştir. Günümüzde ise Royal Philips adı ile insanların yaşamlarını iyileştirmeye odaklanmaktadır.

Frederik Philips

Philips, lider sağlık teknoloji şirketi olarak faaliyet göstermektedir. Tanısal görüntüleme, görüntüleme odaklı terapi, hasta görüntüleme ve sağlık bilişiminin yanında sağlıklı yaşam ve evde akım alanlarında da pazar lideri olarak yer alıyor. Ayrıca ürünleri arasında ev ürünleri, kişisel bakım, ses ve görüntü, anne ve çocuk bakımı, aydınlatma ve aksesuarlar yer alıyor.

Frederik Philips ile Philips’in Kuruluşu

Philips & Company, 15 Mayıs 1891 yılında Frederik Philips ve oğlu Gerard Philips tarafından Hollanda Eindhoven kentinde kurulmuştur. Frederik Philips, o dönem Abglo-American Brush Electric Light Corporation Ltd.’de mühendistir. Kurucular, elektriğin kitlesel pazara sunulmasının fırsatını fark etmişlerdir. Frederik Philips diğer oğlu ve Gerard’ın kardeşi Anton Philips daha sonra şirkete dahil olmuştur. Anton Philips’in en önemli katkısı şirketin uluslararası genişlemesinin temelini oluşturan ticari anlayışı bünyeye katmış olmasıdır.

Frederik Philips’in oğulları, işçilerine ömür boyu bakma geleneğini sürdüren otokratik bir yönetim tarzını benimsemişlerdir. Gerard’ın bilim ve mühendisliğe yoğun ilgisi bulunmaktadır. Böylece Gerard Philips, ampullerin ömürlerini uzatmak amacıyla deney çalışmaları sürdürmüştür. Aynı zamanda bu alanda üretim prosedürlerini optimize etmiştir. Kısa bir süre içerisinde cesur bir plan tasarlayan ikili, uygun maliyeti olan güvenilir elektrikli akkor ampulleri ürettiler.

Kurulduğu dönemde Philips markalı akkor lambalar, 1892’de 11 bin adet satışa ulaşmıştır. 1893 yılında bu satış 45 bine ulaşırken, 1894’de 75 bine ulaşmıştır. Dolayısıyla yeni yüzyılda Philips&Co, Avrupa’nın en büyük ampul üreticilerinden biri olarak yer aldı.

Philips, 1909’da yeni ve modern bir fabrika inşa etti.1910’da ise 2 bine çalışan sayısı ile Hollanda’nın en büyük özel sermayeli işvereni oldu. Philips; konutlar, okullar ve hastaneler inşa etmiştir. Öte yandan 1900’den itibaren de ücretsiz tıbbi yardım sağlamıştır.

Teknoloji ile bağlılığını sürdüren şirket, düşük maliyet seçeneği yerine yüksek kaliteyi önemsemiştir. Ancak sonraki dönemlerde yenilikçi teknolojilerini pazar sunmakta yavaşlamıştır. 1895’de Frederik Philips’in diğer oğlu Anton Philips şirkete katılmıştır. Anton Philips ise daha çok müşterilere odaklanmıştır. Böylece kurduğu iş bağlantıları sayesinde şirketin pazar gücünü arttırmaya katkı sağlamıştır.

Frederik Philips

Bu tıbbi yardım, ‘Eindhoven Vooruit’ adı verilen Sağlık Destek Sandığı’dır. Sandığın amacı çalışanların hastalandığında günlük ödenek kaybının önlenmesine yönelikti. Dahası aynı yıl çalışanlar için iş yerine yakın lojmanlar da inşa edildi. Bu bağlamda şirket bugüne kadar devam eden sosyal sorumluluk kültürünü aşılamıştır.

Anton Frederik Philips Dönemi

Aile üyeleri, Philips şirketini 1980’lere kadar da büyümesini sürdürdüler. 1911’de Anton Philips, makine satın almak amacı ile ABD’ye gitmesi ile başlayan hikaye şirket için yeni bir dönemin kapılarını açmıştır. Bu seyahat sırasında Anton, Charles Corliss adında bir ithalatçı ile işbirliği gerçekleştirdi. Böylece ABD’ye ihraç edilmek üzere 750 bin ampul satışı gerçekleşmiştir.

Dr Giller Holls’un Philips şirketinde çalışmaya başlaması Philips Laboratuvarı’nın başlangıcıdır. Bilimsel araştırmanın ürün inovasyonu karşısındaki değeri oldukça önemlidir. Bu nedenle ‘Philips Nat Lab’ 1914’de açılmıştır. Bunun yanı sıra yüksek araştırma standartlarının hedefleyen laboratuvar, Philips’in sağlık teknolojisine katılımının öncüsü olmuştur.

1991 yılına gelindiğinde Philips, 100 yaşındaydı. Yüzüncü senesinde 200 araştırma merkezi, 10 bin yeni ürün inovasyonu ve 60 bin patenti ile kullanıcılarını karşıladı. 1991’de 160 farklı ülkede hizmet veriyordu. Bunun yanı sıra 1998 yılında ise şirket merkezini Amsterdam’a taşımıştır.

2000’li yıllarda ise Philips markası ‘hayatı iyileştirmek’ mottosu ile faaliyetlerine yön verdi. Böylece Philips, sağlık teknolojilerine yöneldi. 2001’de Royal Philips Electronics olarak devam etti. 2016 yılında ise yönünü neredeyse tamamen sağlık alanına çevirmiştir. Sağlık teknolojileri alanında lider bir firma hedefi ile yoluna devam ederken, aydınlatma alanı ayrı bir şirket olmuştur.

Geçmişten Günümüze Philips

I. Dünya Savaşı döneminde Hollanda tarafsız kalmıştı. Hollanda’nın tarafsızlığından yararlanan Philips, birçok yeni pazara genişledi. Frederik Philips tarafından kurulan şirket, 1915’de aydınlatma sektörü açısından yeni bir dönem başlatmıştır. Philips, argon ampul üretimi tekniğini geliştirmiştir. 1919’da radyo lambası üreterek ise iletişim sektörüne giriş yapmıştır. 1925’de ise radyo cihazları üretilmeye başlandı. 1927’de ise ilk radyo üretilmiştir.

1933 yılında ise dünyanın en büyük radyo üreticisi olarak yer aldı. Araştırma bölümü genişletilerek radyo tüpleri ve röntgen ürünleri dahil oldu. 1924’de Philips iki ortağı ile beraber ampul pazarını dünya çapında bölmek ve standart ömrünü belirlemek için Phoebus kartelini oluşturmuştur. Bu, 1.000 saatte bir ampul demektir.

1920’de ampul ve ona bağlı teknolojilerde çalışan yetiştirilmek üzere meslek lisesi kurulmuştur. 1929’da şirket, kişisel sağlık alanındaki çalışmalarını arttırmak için odaklandı. 1937’de ise TV teknolojisine adım atan Philips, ilk kez Philips markalı televizyonunu tanıtmıştır. 1949’da ev aletleri endüstrisinde yer alan ilk ütü tanıtılmıştır. 1950’de yapılan ilk canlı yayın denemesi ile ilk TV ve ilk elektrik süpürgesi tanıtıldı. Aynı zamanda ütü ve fırın gibi küçük ev aletlerinin üretimine başlanmıştır.

1930’larda dünya genelinde Büyük Buhran yaşanırken Philips, ithalat kontrollerinden kaçınmak amacı ile üretiminin çoğunu ülke dışında sürdürdü. Aynı yıl Philips, öncü döner elektrikli tıraş makinesini tanıtmıştır. Ani bir başarı yakalayan ürün, müşteri odaklı diğer ürünler için zemin hazırlamıştır.

Philips, II. Dünya Savaşı’ndan önce genel merkezini Curaço’ya taşımıştır. Böylece şirket, kendisini Alman kontrolünü dışında tutmayı başardı. Ancak savaş dönemindeki rolü bazı tartışmalara sebebiyet vermiştir. 1945 sonrası Philips, ürün yelpazesini genişletmeye odaklıydı. Aynı zamanda savaş sonrası toparlanmak için yenilikler önemli olacaktı.

1951’de plak şirketi satın aldı. 1960’larda ise Mercury Records gibi plak şirketlerine yatırım yapmaya devam etti. Philips, bilgisayar işinde çok daha az başarılı oldu. Hatta kişisel bilgisayar devrimini kaçıran şirketler arasında yer almıştır. 1992’de ise Philips, tamamen bilgisayar donanımı işinden ayrıldı. Ancak endüstri için önemli bir bileşen tedarikçisi olmaya da devam etmiştir.

Frederik Philips

21. yüzyılda Philips, taşınabilir defibrilasyon üniteleri, ultrason sistemleri ve bilgisayarlı tomografi tarayıcıları alanında lider üretici olarak yer aldı. Ayrıca Philips’in dünya genelinde üretim ve pazarlama alanında yan kuruluşları mevcuttur.

Frederik Philips Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde önemli teknoloji markası adı ile 130 yıllık bir geçmişe sahip Philips’in hikayesine değindik. 1891 yılında Frederik Philips tarafından kurulan Philips şirketinin nasıl kurulduğunu anlattık. Aynı zamanda Frederik Philips, tam olarak kimdir bunu açıkladık.

Frederik Philips, o yıllarda önemli bir ayrıntıyı fark eden ve teknolojinin ışığında devam etmesi gerektiğine inanan bir sanayiciydi. Oğlu Gerard Philips ile kurduğu şirket o günden bu yana çeşitli dönüşümler geçirerek, insanların hayatlarını iyileştirmeye odaklanıyor. Dünyada 130 yıldır hizmet veren Philips, Türkiye’de ise 90 yılı aşkın süredir faaliyette. Tüm faaliyetlerinde ise ‘hayatı iyileştirme’ vizyonunu benimsiyor. Bunun yanı sıra Philips, amacını 2025 yılına kadar dünyada yılda 2 milyar kişinin hayatını iyileştirmek olarak açıklıyor.

Philips, teknolojilerini erişilebilir hale getirmeye odaklanmıştır. Kendini bir şirket adından daha fazlası olduğunu ifade etmektedir. Günümüzde yenilenmiş, insan odaklı, tam kapsamlı, gelişmiş, kolay ve kullanıcı odaklı tasarlanmış çözümler sunmaktadır. Aynı zamanda anlamlı yenilikler ışığında insanların sağlığını iyileştirme amacından ilham almaktadır.

Sizler fark yaratan hikayesi ile öne çıkan Frederik Philips hakkında ne düşünüyorsunuz? Philips’in kuruluş hikayesini nasıl buldunuz? Frederik Philips hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.