Formula E Şampiyonunun Beyin Dalgaları Ölçüldü

Formula E şampiyonunun beyin dalgaları ölçüldü. İlk kez yapılan bu çalışmada beyin aktivitesi, göz ve vücut hareketleri izlendi.

Imperial College London araştırma ekibi, bir Formula E şampiyonunun beyin dalgalarını ilk kez ölçtü. Top Gear yarış pistinin dik eğrilerinde veya düz yollarında beynin ve vücudun nasıl tepkiler verdiğini raporladılar. Araştırmacılar çalışmaları Formula E Dünya Şampiyonu Lucas di Grassi ile birlikte yaptı.

Fiziksel görevlerde sporcuların vücut tepkilerini nasıl ayarladıklarını açıklamaya çalışıyorlar.

Bir yarış arabası sürücüsünün sezgilerini nasıl kullandığı keşfedilmeye çalışılıyor. Bu çalışma, sürücülerin performansını nasıl iyileştireceğimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olurken, aynı zamanda sürücüsünün becerilerini analiz edip yapay zeka yardımıyla otonom araçlar geliştirilebilir.

Lucas di Grassi’nin pistte dik eğrilerde ufka odaklandığını ve eğrileri izleme eğiliminde olduğunu, ancak düz kısımlarda yolun merkezine odaklandığı bulundu.

Pistin eğrilerinde sürüş yaparken Grassi’nin alfa ve beta beyin dalgarında artış yaşanırken delta dalgalarının azaldığı bulundu. Alfa beyin dalgalarının artması yaratıcılık ve problem çözme yeteneği ile ilişkiliyken, delta dalgaları insanın odaklanmasıyla ilişkili. Beyin dalgası aktivitesindeki değişiklikler daha karmaşık el hareketleri ile ilişkilendiriliyor.

Formula E şampiyonunun beyin dalgaları
pantechsolution.net

Dr Aldo Faisal “Sonuçlarımız beyin dalgaları, vücut hareketleri ve göz arasında beyin ve vücudun sürüş sırasında etkileşime girme şekline ışık tutabilecek korelasyonlar olduğunu gösteriyor.” dedi.

Araştırmada Elektroensefalogram Kaskı Kullanıldı

Di Grassi, beyin dalgası aktivitesini elektrotlar aracılığıyla izleyen kablosuz bir elektroensefalogram (EEG) kaskı taktı. Ayrıca, ellerinde ve ayaklarında vücudun kuvvetini, açısal hızını ve yönünü ölçen elektronik cihazlar ve IMU’lar giydi. IMU’lar vücudun kuvvetini, açısal hızını ve yönünü ölçen cihazlardır.

Di Grassi deneyde bir Audi R10 + kullandı. Araba GPS ve kameralarla donatıldı. Çalışma, Surrey’deki Dunsfold Aerodrome Top Gear yarış pistinde gerçekleştirildi.

Dr Aldo Faisal, “Çalışma eşsiz bilimsel uzmanlık gözlemine sahip olmamıza izin veriyor. Yapay zeka ile insan becerilerini daha iyi anlamanın yolunu bulabiliriz.” dedi.

Top Gear pisti, sürücülerin farklı sürüş zorluklarına tepkilerini test etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Araştırma Hammerhead eğrisine odaklandı. Grassi’nin beyninin ve vücudunun nasıl davrandığını daha iyi test etmek için bu eğri tercih edildi.

Araştırmacılar, bu çalışmadan elde edecekleri sonuçların yapay zeka tabanlı otonom araçlar üretmeye yardımcı olacağını düşünüyor. İnsan beyninden alınan veriler sayesinde araçların zorlu koşullarda nasıl tepki vermesi gerektiği bulunabilir.

Formula E şampiyonunun beyin dalgaları ölçme çalışması Kraliyet Derneği ve AB’nin Horizon 2020 programı tarafından finanse edildi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.