Flutter Linux Uygulamaları Geliştirmek İçin Kullanılabilecek

Google, çapraz platform uygulama geliştirme Framework’ü Flutter uygulamalarını Canonical’ın (Popüler GNU/Linux dağıtımı Ubuntu geliştiricisi şirket) desteği ile Linux sistemlere getirme hedefinde. Flutter çapraz platform uygulama geliştiricilerin gözdesi konumunda. Halihazırda Flutter’ı kullanan 500.000 geliştirici bulunmakta. Google’ın mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılan açık kaynak kodlu UI (Kullanıcı Arayüzü) geliştirme Framework’ü geliştiricilere React Native’in bir alternatifi olarak sunuluyor.

Flutter SDK, Linux’ta diğer platformlar için uygulamalar oluşturmak adına kullanılsa da, Linux’a masaüstü uygulamaları geliştirmek mümkün değildi. Ta ki bugüne kadar.

Flutter ile Linux Uygulamaları Oluşturun

Google’da mühendis olarak görev alan Chirs Sells açıklamasında “Dünyanın en popüler masaüstü Linux dağıtımı olan Ubuntu’nun yayıncısı Canonical ile birlikte Flutter’ın Linux uygulamaları için kullanılabileceğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Google geçtiğimiz sene Flutter’ı mobilin dışında masaüstü uygulamalar için kullanmayı hedeflediğini açıklamıştı. Ubuntu ise bu projelerin geliştirildiği favori platform konumuna gelmişti. Fakat Ubuntu için uygulama geliştirememek geliştiricileri biraz hayal kırıklığına uğratıyordu. Fakat artık Google, Flutter motorunda değişiklik yapacağını ve Flutter’ı Linux’un birincil uygulamalarından biri haline getirmeye çalışacağını duyurdu.

Daha önce mobilde çapraz platform uygulamaları geliştirmeye yardımcı olan Flutter çok fazla kullanılmakta olan bir Framework’tür. Toolkit’in (Araç Seti) temelinde bulunan Dart programlama dili artık masaüstü entegrasyonundan faydalanabiliyor.

Canonical ayrıca, Google’ın kendi mühendislerinin yanında teknoloji üzerinde çalışmak için geliştirici bir ekip daha getirecek. Şirket “Linux desteğini geliştirmek ve desteklenen diğer platformlarla özellik eşitliğini korumak için” Google ile işbirliği yapacağını açıkladı.

Flutter’ı bu kadar popüler yapan şey nedir? Teknoloji, geliştiricilerin uygulamayı bir kez kodlaması ile mobil ve MacOS dahil olmak üzere birden fazla farklı platformda çalışmasına olanak tanır. Artık Flutter, bu olanağı Linux için de sağlayacak.

Ubuntu’ya Flutter SDK Yükleme

Herhangi bir platform için uygulama geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken Flutter SDK’yı indirmek ve Visual Studio Code tarzı bir IDE’de Dart pluginlerine eklemek olacaktır. Ardından kodlamaya başlayabilirsiniz.

Eğer Flutter kullanarak Linux uygulamaları geliştirmek istiyorsanız SDK’yı yükledikten sonra terminalde sırasıyla şu kodları çalıştırmalısınız.

flutter channel dev
flutter upgrade
flutter config --enable-linux-desktop

İsterseniz Flutter-gallery’i de yükleyebilirsiniz. Hazır galeri sayesinde projelerinizi daha rahat hazırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda ise Flutter ile Linux’ta geliştirebileceğiniz uygulamalara örnek olarak yapılmış Flokk Contacts uygulamasını inceleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.