Fitness Uygulamaları Gençlere Zararlı Mı?

Bath, Salford ve Canberra Üniversitelerinde yapılan bir araştırmaya göre, gençlerin sağlıklarını izlemek ve iyileştirmek için telefon uygulamaları kullanması gençlerde takıntılı davranışlara ve kaygıya (anksiyete) yol açıyor. Bu da “Fitness uygulamaları gençlere zararlı mı?” sorusunu akıllara getiriyor.

Dijital Sağlık Jenerasyonu kuruluşu, sekiz yaşından küçük çocukların interneti; Fitness, sixpack ve daha ince bir vücuda sahip olmak gibi sebeplerle kullandıklarını söyledi. Kuruluş, kullanıcıları Fitness uygulamalarının “potansiyel olarak motive edici olsa da saplantılı davranışlara yol açabileceği” konusunda uyardı.

Çocuklar ve Telefon

Fitness Uygulamaları Gençlere Zararlı Mı? : Araştırma Sonuçları

Katılımcılardan Jack Bardzil, Fitness sporcularının ve uygulamalarının insanları nasıl paranoyak yapabileceğini görebildiğini söyledi. “Fitness uygulamalarında kalp atışı monitörleri var ve bunlarda gelecekte glikoz izlemesi de olabilir. Bunlar da insanlarda paranoyaya yol açabilir.” dedi.

Ayrıca sosyal medya sitelerinin, bazen kullanıcıların daha önce görüntülenen materyallerine dayalı olarak içeriği paylaşma şeklinin de kullanıcıları kötü etkileyebileceği belirtildi.

Araştırma; sağlık ve fitness uygulamalarının kullanımının, bazı gençlerin zararlı diyet uygulamalarına yönelmesi ve aşırı egzersiz yapması gibi gelişimlerini kötü etkileyecek alışkanlıklara yönelmesine sebep olduğunu gösteriyor.

Fitness Uygulamaları Zararlı mı?
Fitness Uygulaması

Araştırmanın başka bir katılımcısı ise, yiyecek tüketimini ve egzersizini izleyen bir uygulamaya takıntılı olduğunu ve kız kardeşinin onu telefonundan silmesini istediğini söylüyor.

Gençlerin her şeyi çok hızlı ve yoğun tüketmesi bu tarz uygulamaları da sağlıkları için olumsuz sonuçlara neden olabilecek kadar abartabileceklerini gösteriyor.

Araştırmanın katılımcılarının neredeyse yarısı, çevrim içi ortamda doğru tıbbi bilgi bulmakta zorlandıklarını söyledi. Katılımcılardan biri olan Andrew, semptomları çevrim içi olarak aramanın ne kadar kolay olduğunu ve bunun yalnızca kişiyi daha da endişeli hale getiren “gülünç” bir tanıya yol açabileceğini söyledi.

Örneğin, semptomları yazmak genellikle yanlış bir şekilde “kansersiniz ve yarın öleceksiniz” diye bir makale ortaya çıkarabilir ve bu makaleye ulaşmak oldukça kolaydır. Bu da internette cevap arayan gençlerde endişeye yol açıyor.

Bath Üniversitesi Sağlık Bölümünden Prof. Emma Rich, iki yıllık çalışmayla, 13-18 yaşları arasındaki 1.019 çocuk ve gencin; uygulamalar, sosyal medya ve internet yoluyla dijital sağlıkla ve fitness uygulamalarıyla çok iç içe olduğunu söyledi.

Fitness Yapan Çocuklar

Prof. Rich, birçok katılımcının uyku, diyet, spor, kalp atış hızı ve adet döngüsünü izlemek için uygulamalar kullandığını, ancak genellikle uygulamaların katılımcıları kötü etkilediğini söyledi bu da bize “Fitness uygulamaları gençlere zararlı mı?” sorusunun cevabını vermiş oluyor.

Araştırmadaki katılımcılar ayrıca uygulamaların kullanıcıların ne zaman durması gerektiğini söylemesi gerektiğini de belirtti.

Gençlerin ve hatta çocukların sürekli olarak Fitness modellerini izlemeleri ve sağlık uygulamalarının oyunlaştırılması küçük yaştaki bireylerin endişe verici davranışlar göstermesine yol açıyor. Bu yüzden araştırmanın bir sonucu olarak önerileri, okulların sağlık ve spor konularında gençleri daha çok bilgilendirmesi ve onlarla ilgilenmesi yönünde.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.