Facebook Yeni Sayfa Düzeni Test Ediyor

Facebook, kullanıcıları için daha sade bir tasarım amacıyla yeni sayfa düzeni test ediyor. “Pages” yani “Sayfalar” bölümü için daha düzenli, daha okunabilir ve daha sade olmayı hedefleyen bu tasarımda “Beğen” butonu ve “Beğenme Sayısı” araçlarının kaldırılacağı söyleniyor. Onun yerine “Takipçi” özelliği daha sık kullanılacak. Böylelikle Facebook, diğer sosyal medya platformları olan Twitter ve Instagram gibi sade bir arayüze kavuşacak. Test aşamasında olan güncelleme şimdilik ünlülerin hesapları üzerinde deneniyor. Kullanıcı profilinde dikkat çeken değişikliklerden biri ise “Story Highlight” bölümünün eklenmesidir. Instagram’da bulunan “Öne Çıkan Hikayeler” özelliği gibi artık Facebook da “Sayfalar” bölümünde bu araca sahip olacak. “Hakkında” bölümünün yerine ise kısa sayfa ayrıntıları karşımıza çıkacak.

Facebook Yeni Sayfa Düzeni Nasıl Görünecek?

Facebook yeni sayfa düzeni. yeni ve eski görünüm karşılaştırması.
Sol: eski görünüm, Sağ: test edilen görünüm

Ünlü bir kullanıcının sayfasını ziyaret ettiğimizde karşımıza yukarıdaki görselde sol tarafta bulunan arayüz çıkıyor. Bu sayfada kullanıcı hakkında bilgiler, sayfayı beğenme butonu ve daha birçok sekme bulunuyor. Facebook’un yeni sayfa düzeninde ise artık kullanıcı sayfaları karşımıza sağdaki gibi çıkacak. Test aşamasındaki güncellemede; sayfa sahibi hakkında kısa bilgiler, öne çıkan hikayeler ve takip butonu görebiliyoruz. Farklılık olarak ise “Hakkında” bölümünün ve “Beğen” butonunun kaldırıldığı gözlemleniyor. Ayrıca yeni sayfa düzeninde “Ana Sayfa”, “Paylaşımlar”, “Hakkında”, “Video” ve “Fotoğraflar” seçenekleri de bulunmayacak.

Yalnızca “Takip Et” butonu ve takipçi sayısı görünmüş olacak. Bu sayede Facebook, diğer sosyal platformlarının sade düzenine yaklaşmayı amaçlıyor. Kullanıcılar ise yeni sayfa düzeninin gerekliliğini savunuyor. Daha basit bir sayfa düzeni kullanıcıların karşılaştığı karışıklıkları ortadan kaldıracak.

Mevcut Facebook düzeninde hem “Takip Et” hem de “Beğen” butonlarının olması kullanıcıların kafasını oldukça karıştırıyordu. Sayfa sahipleri ise gerçekten kendileriyle ilgilenen kullanıcılardan haberdar olmak istediklerini belirtiyor. Facebook yeni sayfa düzeni de bu isteği tam olarak karşılamak üzere tasarlandı.

“Sayfa Yönetimi” için de yeni özellikler getirileceği duyuruldu. Sayfa yöneticilerinin görevleri arasındaki karışıklık giderilip yönetim daha kolay hale getirilecek. Sayfalar arası geçiş, yorum yapma, paylaşım yapma ve gönderi oluşturma özellikleri artık daha kullanışlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Şu anda test aşamasında kabul edilen Facebook yeni sayfa düzeni güncellemesinin ne zaman gerçekleşeceği konusunda kesin bir açıklama bulunmuyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Facebook Yeni Sayfa Düzeni Test Ediyor” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.