Facebook Yapay Zekayı Geliştirmek İçin Video Kullanacak

Facebook, “Videolardan öğrenme” isimli yepyeni bir proje açıkladı. Projenin detaylarına göre, Facebook’a yüklenen herkese açık videolarda yer alan sesli, metinsel ve görsel veriler yapay zeka tarafından öğrenilecek. Bir başka deyişle Facebook, yapay zekayı geliştirmek için sistemindeki videoları kullanacak.

Facebook, bu projenin sadece yapay zekayı geliştirmek için olmadığını ifade ediyor. Aynı zamanda çeşitli önerilerin de bu proje sonrasında yapılabileceğini söylüyor. Facebook’un kapsadığı geniş ülke sınırları düşünülünce, sahip olduğu video çeşitliliğinin ucu bucağı olmadığı görülüyor. Bu videolardan elde ettiği çeşitli dillerdeki verileri kullanan proje, farklı uygulamaların gelişmesini de sağlıyor.

Şirketin bu proje kapsamında ilk uygulaması ise Instagram Reels üzerinde oluyor.

Projenin henüz yeni başlamış olmasına rağmen şimdiden bir gelişme sağlandığı belirtiliyor. Kendi kendini denetleyen öğrenme sonucu gerçekleşen ilk deneylerde, konuşulanı anlamada %20 daha az hata olduğu ifade ediliyor. Bunun kendini göstereceği en önemli alan canlı ve otomatik alt yazıların geliştirilmesi. Ayrıca şirket, bu gelişmenin, nefret söylemi barındıran içeriklerin daha kolay tespit edilebileceği bir uygulamaya da kapı açabileceğini ifade ediyor.

Yapay zekayı geliştirmek için birbirine benzer videolar arayan Facebook, Reels’ın bu konudaki en değerli kaynaklardan biri olduğunu söylüyor. Kendi kendini denetleyen öğrenme için oldukça gerekli olan bu unsur, birbirine çok benzeyen akım ve trend videoları ile kolay bir şekilde sağlanabilir. Bu videoların temini için de Reels kullanılabilir.

Facebook-Yapay-Zekayi-Gelistirmek-Icin-Video-Kullanacak-reels

Facebook Yapay Zekayı Akıllı Gözlük İçin mi Geliştirmek İstiyor?

Şirket, bu yöntem sayesinde spesifik arama kalıplarının son derece kolay bir şekilde sonuç getireceğini ifade ediyor. Paylaşılan blog yazısında verilen örneğe göre “Büyükanneme doğum günü şarkısı söylediğimiz videoları göster” gibi bir arama yapılabilir hale gelecek. Bu ilerleyen dönemde çok büyük bir gelişme olarak karşımıza çıkabilir.

Ayrıca, şirketin bir akıllı gözlük üzerinde çalıştığını da unutmamak gerekiyor. Yüz tanıma özelliği de bulunduracağı söylenen bu akıllı gözlük için de atılmış bir adım olabilir bu proje.

Gelecekte, AR gözlükleri gibi giyilebilir cihazlar, ellerinizi kullanmadan nesneleri yakalamayı (görüntü almayı) daha da kolaylaştıracak.

Facebook Learning from Videos Blog Yazısı

Facebook’un elinde bulunan devasa veri havuzunu değerlendirmesi oldukça olağan bir adım. Üstelik tüm bunları gizlilik konusuna göz ardı etmeden yapacaklarını belirtmeleri de önemli.

Paylaştıkları blog yazısında süreci son derece detaylı bir şekilde açıklıyor Facebook. Verilerin hangi yöntemlerle kullanıldığını, sesin nasıl dönüştürüldüğünü, gelecekte nasıl kullanılabileceğini videolarla açıkladığı yazıya, daha detaylı bilgi için ulaşabilirsiniz.

Siz Facebook’un yeni projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, Facebook’un sicilinden dolayı bir gizlilik krizi daha yaşarlar mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.