Facebook ve Instagram için Beklenen Özellik Erteleniyor!

Sosyal medya platformları, hızla popülerleşmeye devam ediyorlar. İnsanlar, sosyalleşme ihtiyaçlarını bu platformlar üzerinden sağlamaya çalışıyorlar. Bundan dolayı sosyal medya platformlarının güvenilirliği, kullanıcı verileri için oldukça önemli olmaya başladı. Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarının başında gelen Facebook ve Instagram için uzun süredir uçtan uca şifreleme özelliğinin geliştirilmesi bekleniyor.

İki platformun da sahibi olan Meta, bu özelliği yakın zamanda kullanıcılarıyla buluşturacağını açıklamıştı. Fakat son gelişmelere göre şirket, bu özelliğin çıkış tarihini erteleme kararı aldı.

Özellik, 2023 Yılında Gelecek!

Meta, Facebook ve Instagram kullanıcılarına kısmi olarak uçtan uca şifreleme özelliği sunuyor. İki platformun kullanıcıları, çeşitli özellikler sayesinde şifreli mesajlar gönderebiliyorlar. Ancak bu durum, kullanıcıların güvenliği için yeterli olmuyor. Çünkü Meta, belirttiğimiz gibi bu korumayı tüm mesajlarda sağlamıyor.

Şirket, bu konuda bir süredir çalışmalarını sürdürüyordu. Hatta araştırmacılara göre Meta, tüm mesajlar için uçtan uca şifreleme özelliğini 2022 yılında kullanıcılarıyla buluşturacaktı. Fakat son gelişmelere göre şirket, bu tarihi erteleme kararı aldı.

Bilindiği üzere Meta’nın sahip olduğu bir başka platform olan WhatsApp, uçtan uca şifreleme özelliğine sahip. Şirket, bu platformda uçtan uca şifreleme özelliğini başarılı bir şekilde geliştirdi. Bu sayede WhatsApp kullanıcıları, herhangi bir aksilikle karşılaşmadan güvenli bir şekilde mesajlaşabiliyorlar.

Facebook ve Instagram için Beklenen Özellik 2023 Yılında Gelecek

Şirket, bu başarıyı Facebook ve Instagram için de yakalamak istiyor. Çünkü güvenlik konusunda kullanıcıların herhangi bir sorunla karşılaşmaları, bazı kişisel verilerin tehlikeye düşmesine yol açacaktır. Bu durumun farkında olan Meta, kullanıcılarına kusursuz bir uçtan uca şifreleme özelliği sunmakta kararlı gibi duruyor. Bundan dolayı şirketin 2022 yılında kullanıcılarıyla buluşturmayı planladığı özelliği, 2023 yılına ertelediği söyleniyor.

Belirttiğimiz gibi bu durum, şimdilik araştırmacılar tarafından ortaya atılan iddialardan ibaret. Meta, bu konuda biraz daha çabuk davranıp özelliği 2023 yılından önce kullanıcılarıyla buluşturmak isteyebilir. Çünkü Birleşik Krallık, 2023 yılında yeni bir güvenlik yasası çıkartacak. Araştırmacılara göre bu yasanın içeriği, Meta’nın güvenlik planlarını hızlandırmasına sebep olacak. Meta tarafından beklenen özellikle alakalı bir resmi açıklama yapılması halinde Facebook ve Instagram kullanıcılarının akıllarındaki soru işaretleri kalkacaktır.

Sizler Facebook ve Instagram için uçtan uca şifreleme özelliği geliştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Meta, bu özelliği ne zaman kullanıcılarıyla buluşturacak? Sizler de konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.