Facebook Karanlık Mod Özelliği Mobile de Geldi

Şirketler kullanıcılarını kaybetmemek ya da onları olağan şeylerin dışına çıkarmak için sürekli uygulamalarını geliştirmeye çalışıyor. Bu güncellemelerin belki de kullanıcı tarafında en fazla ilgi uyandıranı da arayüz değişiklikleridir. Sürekli aynı arayüz üzerinde uygulamayı kullanan kullanıcılar ufak değişikliklerde bile bazen heyecan yaşamakta. Tabi uzun süre aynı arayüzü kullanan kullanıcılara bir anda farklı bir arayüz sunduğunuzda kötü tepkiler de alabiliyorsunuz. Eğer güncellemenin ayarını kaçırıp kullanıcılara tamamen farklı bir kullanım şekli sunarsanız kullanıcı açısından zorluklar yaşanabiliyor. Bu arayüz güncellemelerinde yeni bir akım başlatan uygulama Twitter oldu. Getirdiği karanlık mod ile kullanıcılardan çok fazla beğeni topladı. Ardından Twitter’ı, Whatsapp ve Facebook gibi uygulamalar da takip etti. Facebook karanlık mod özelliğini bilgisayar uygulamasına getirse de kullanıcılar mobilde uygulamayı daha fazla kullandığından buna tepki gösterdiler.

Masaüstü uygulamasına karanlık mod özelliğini getiren Facebook, bu kez de mobil için bu modu test ettiklerini onayladı. Facebook cephesinden yapılan açıklamaya göre şu an için karanlık mod az sayıda kullanıcı tarafından test edilmekte. Ayrıca açıklamada geçen ay tanıtılan masaüstü için karanlık mod özelliğinin de düşük ışıklı ortamlarda parlamayı azaltıp gözü yormamak için eklendiği söylendi.

Mobil cihazlardaki karanlık mod testi için seçilen kullanıcılar, Twitter’da attıkları tweet’ler ile arayüz hakkında diğer kullanıcılara bilgiler verdi. Yapılan geri dönüşlere göre Facebook karanlık mod özelliği oldukça beğeni topladı.

Facebook Karanlık Mod Mobil Cihazlara Çok Geç Geldi

Instagram, Whatsapp ve Facebook Messenger’a karanlık modun gelmesinin ardından kullanıcılar aynı özelliği Facebook’tan da istemişti. Fakat Facebook’un alt uygulamalarına bu özelliği getirip ana uygulamasına karanlık mod özelliğini bu kadar geç getirmesi kullanıcıları biraz şaşırttı. Google bile bu senenin başlarında arama motoruna karanlık mod özelliğini getirmişti.

Karanlık mod ya da gece modu kullanıcılar tarafından çok fazla ilgi görmekte. Uzun süredir bizlere sunulan renkli arayüzler biraz sıkıcılaşmaya başlamıştı. Bunun farkına varan uygulamalar artık yavaş yavaş arayüzleri için karanlık mod özelliğini getiriyor. Şu an için ana arayüzün alternatifi olarak geçen karanlık mod yakında ana tercihimiz olacak gibi duruyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.