Facebook COVID-19 Uyarı Sistemi Getiriyor

Teknoloji ve sosyal medyanın her geçen an hayatımızın daha büyük bir yerini kapladığını söylemek yanlış olmaz. Bunun iyi yanları olduğu gibi, zarar veren tarafları da bulunuyor. Örneğin, bilgiye bu kadar kolay ulaşmanın bir sonucu olarak doğru olmayan bilgiler sosyal medya platformlarında sürekli dolaşıyor. Dünyaca ünlü sosyal medya ve teknoloji şirketi Facebook ise bunun önüne geçmek için COVID-19 hakkında yeni bir önlem geliştirdi. Facebook, COVID-19 hakkında güncel olmayan haberleri yaymayı engellemek ve bilgi kirliliğini azaltmak için, paylaşımda bulunmadan önce bir uyarı ekranı gösteriyor.

Gösterdiği bu ekranda, bilginin ana kaynağının kim olduğu ve ilk ne zaman yayınlandığı gösteriliyor. Facebook böyle bir uyarı ekranı göstermesindeki amacının, insanların COVID-19 hakkında bir içerik paylaşmadan önce, içeriğin yeniliğini ve kaynağını anlamaya yardımcı olmaya çalıştığını ifade ediyor. Buna ek olarak, kullanıcıları virüs hakkında dünyaca tanınmış sağlık yetkililerinden alınan doğru ve güvenilir bilgilerin bulunduğu COVID-19 Bilgi Merkezi’ne yönlendireceğini belirtiyor.

facebook-covid19-uyari
Resim: Facebook

Bu yeni uyarı ekranlarına Haziran ayında başlayan Facebook, daha öncesinde sadece içeriğin ne kadar süre önce yayınladığını bildiriyordu. Facebook, bu tarz bilgi kirliliklerinin ve yanlış yönlendirmelere yol açabilecek içeriklerin sürekli paylaşılmasının kendi platformunda olmasını istemiyor. Özellikle günümüzde COVID-19 ile ilgili sürekli yeni bilgilerin paylaşıldığı ve doğal olarak eski bilgilerin de fark edilmeden tekrar ortaya çıktığını engellemek için böyle bir uyarı sisteminin kullanışlı olacağı düşünülüyor.

Facebook Bilgi Kirliliğine Karşı Savaşta

Sosyal medya devinin, COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilere karşı savaş verdiği ilk uygulama da bu değil. Mart ayında, doğru ve güvenilir bilgi vermek için COVID-19 Bilgi Merkezi’ni kurmuştu. Kullanıcılar tarafından kolay ulaşılması için ise haber akışının en üstüne yerleştirmişti. Temmuz ayında ise maske karşıtı bir grubun Facebook sayfasını kapatmıştı. Benzer olarak Facebook, COVID-19 hakkında doğru olmayan içerikleri beğenen kullanıcıların ana ekranına, Dünya Sağlık Örgütü internet sitesi bağlantısını yerleştirmişti.

Bütün bunlara ek olarak Facebook, bilgi kirliliğini engellemeye çalışırken, doğru bilgilerin paylaşılmasının önüne geçmek de istemediklerini belirtti. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü ve hükümet sağlık yetkilileri gibi güvenilir kişi ve kurumlara ait içeriklerde bu uyarı ekranının gelmeyeceğini açıkladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.