Facebook Çalışanlarına Maske Zorunluluğu Getiriyor

Facebook Pazartesi günü Covid-19 hakkında yeni bir açıklama yaptı. Facebook, tüm çalışanlarına maske zorunluluğu getirdiğini duyurdu. Yeni Covid-19 tedbir politikası bugün yürürlüğe girecek. Bir sonraki duyuruya kadar da yürürlükte kalacak.

Ayrıca şirket geçen hafta, ekim ayına kadar tamamen yeniden açmayı planladığı dile getirdi. Bunun yanı sıra ABD kampüslerinde işe dönen tüm çalışanlar için COVID-19 aşısı gerektirdiğini de doğruladı.

Bir Facebook sözcüsü, “Artan sayıda COVID vakaları, COVID varyantları hakkındaki en yeni veriler ve artan sayıda yerel gereksinim göz önüne alındığında, bir çalışanın aşı durumundan bağımsız olarak Facebook’un tüm ABD ofislerinde maske gereksinimimizi eski haline getiriyoruz” dedi.

Facebook’un güncellemesi, Körfez Bölgesi’ndeki sağlık yetkililerinin birkaç ilçede iç mekan maskeleme gereksinimlerinin eski haline getirildiğini duyurduğu gün gerçekleşti. Facebook bu kararı, son derece bulaşıcı olan ve ülke genelinde Covid-19 Delta varyantındaki artışlardan dolayı verdi. Ayrıca Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, COVID-19 oranlarının yüksek olduğu bölgelerde aşılı kişiler için maskeleme önermek için geçen hafta kılavuzunu güncelledi.

Bu arada Facebook, eylül ayı içerisinde de %50 kapasite ile çalışmaya devam edecek. Ekim ayından itibaren ise tam kapasite çalışmayı planlıyor. Fakat bu durum vaka artışları ile değişkenlik gösterebilir.

Diğer Şirketlerde Aynı Politikayı Uygulamaya Başladı

Diğer şirketlerde de durum aslında aynı gözüküyor. Birçok teknoloji şirketi Covid-19 tedbirlerini bulundukları bölgedeki vakaların sayılara göre değiştirmeye başladı. Kimi şirketler Facebook gibi maske zorunluluğu politikasına geçerken kimi şirketler ise şimdilik beklemede.

Geçtiğimiz hafta Google yeniden açılma planlarını Covid-19 vakalarının artmasından kaynaklı erteledi. Hatta ofiste çalışan personellerine ise aşı zorunluluğu getirdi. İlk aşamada sadece Amerika’da uygulanacak olan karar ilerleyen aylarda tüm ülkelerdeki Google çalışanlarını kapsayacak.

Yine bu uygulamayı Google gibi Facebook da uygulama kararı almıştı. Tabii aşı zorunluluğu “şimdilik” sadece ofiste çalışmak isteyenleri kapsıyor. Aynı zamanda Facebook aşı olmayanlar personelleri için de farklı politikalar uygulayacaklarını belirtmişti.

Apple ise perakende mağazalarının çoğunda aşılı veya aşısız tüm müşteriler ve personeller için maske zorunluluğu getirdi.

Dünya genelinde tekrar artışa geçen Covid-19 vakaları bir çok firmanın çalışma şartlarını geçtiğimiz seneden bu yana değiştirdi. Hatta Google gibi büyük firmalar geçtiğimiz sene büyük oranda uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptı.

Ayrıca vakaların tekrar yükselmesi durumunda yine firmaların uzaktan çalışma sistemine geçebilecekleri tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!