ECU Yazılımı Araçlarda Ne Gibi Değişikliklere Yol Açıyor?

ECU yazılımı işlemleri ile arabalar teknolojik alanda geliştirmelere daha da açık hale geldi. Günümüzde modern araba motorları ECU ( Electronic Control Unit) ismiyle bilinen kontrol ünitesi ile yönetiliyor. ECU’nun tanımını basitçe yapacak olursak motorun çalışma koşullarını sürekli bir şekilde denetleyip parametreleri hesaplayan ve değişkenleri ayarlayan elektronik bir beyin diyebiliriz. Teknik olarak işlevi, motorun durumunu, motora ne kadar yakıt gönderileceğini, turbo basıncını ve ateşleme zamanını gibi işlemleri motor üzerinden kontrol etmektir.

Her marka ve model aracın kendine özgü olarak fabrika çıkışı ECU yazılımı vardır ve bunlar belirli standartlara göre belirlenir. Sürücüler de ECU’ya çeşitli yazılımları yükleyerek araçlarının performansında artış alabilirler. Burada ilk olarak “Madem araçlardan daha fazla performans alabiliyoruz üretici firmalar neden bunu kısıtlıyor?” sorusu akıllara gelecektir. Yukarıda da belirttiğimiz araçlar zararlı gazların emisyonu, yakıt tüketimi ve motor ömrü açısından belirli standartlara uymak zorunda olduğu için bu kısıtlamalar uygulanıyor. Asıl konumuza gelecek olursak ECU yazılımı ile performans artırımı hangi motorlar için daha verimli olur, artıları ve eksileri hangi açıdan meydana gelir ve ek olarak ne gibi iyileştirmeler yapılabilir?

1- Hangi Motorlar İçin Daha Verimli Olur?

Atmosferik motorlarla başlayacak olursak turbo beslemeli motorlara kıyasla daha yüksek performans almayı beklemeyin. Özellikle 1,6 litre gibi düşük hacimli motorlarda etkisi pek hissedilmeyecektir. Fakat 5-6 litre gibi büyük hacimli motorlarla elbet daha fazla performans alabilirsiniz. Turbo motorlarda ise gerçek manada güç artışını hissedebilirsiniz. Turbolularda daha etkili olmasının sebebi fazladan eklenen turbo basıncıyla orantılı olarak perfomansta artış görülmesidir. Fakat aşırı beslemeli, diğer bir tabirle supercharger’lı bir turbo motara sahipseniz ECU yazılımıyla atmosferik motorlardaki gibi fazladan güç alamazsınız. Çünkü turbolu motorlarda wastegate denilen elektronik parçayı değiştirebilirken, supercharger’lı motorlarda kasnağı değiştirmelisiniz. Bu kasnağı daha küçük ebatlarda olanlarla değiştirmediğiniz sürece fazla güç kazanımı alamazsınız.

ECU yazılımı hangi motorlar için daha verimli?

2- ECU Yazılımının Artıları

ECU yazılımının ilk artısı artan beygir miktarına bağlı olarak aracınızın daha atik ve daha hızlı olmasıdır. Motora giden benzin miktarı öncekine kıyasla yazılımın yardımıyla daha da arttığı için aynı zamanda ani gaz pedalının tepkilerini (throttle response) daha efektif bir şekilde hissedebilirsiniz. Fakat ECU yazılımı sadece beygir artırımı ve buna bağlı olarak performansta yükseliş olarak değil aynı zamanda farklı yazılımlarla düşük yakıt tüketimi de sağlayabiliyor.

Ecu yazılımı ne gibi artılar sunuyor?
credit: carthrottle.com

3- ECU Yazılımının Eksileri

Performans artırımı sağladığı için ve motora giden yakıt miktarı da arttığı için ilk olarak yakıt tüketiminin eskiye nazaran arttığını belirtmekte fayda var. Ayrıca performans arttığı için sürücüler arabalarını daha fazla zorlarlarsa buna bağlı olarak yüksek devirlerde ve tam gaz sürüşlerde motor ve turbo zarar görecektir. İşin bir de zararlı gazların salınımı boyutuna bakarsak emisyon değerlerinde de artış olacaktır.

ECU yazılımı zararlı gazların artışına yol açıyor.

4-  Tavsiyeler Ve İyileştirmeler

Öncelikle şunu vurgulamak gerekir ki piyasada merdiven altı bir çok yazılım şirketi arabalarının ECU ayarlarıyla oynamaktadır. Yetkili ve bilgisi olmayan kişiler tarafından atılan yazılımlar arabayı garanti koşullarından da çıkardığı için olası motor arızalarında yüksek tamirat giderleri oluşacaktır. Bunun önüne geçmek için markaların ABT, Mountune gibi markaların yetkili yazılım markalarını tercih edebilirsiniz. İşin mekanik kısmına bakacak olursak pistonlar fazla ısındığından dolayı dizel motorlar basınca dayalı çalıştığından daha iyi bir tercih olabilir. Benzinli motorlara ise yazılımınıza uygun olarak enjektör, sibop ve piston kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Son olarak aracınız düşük kilometre aralığındaysa yazılım işlemi yapmanızı tavsiye ederiz. Yoksa 65 yaşında bir insan ağır bir antreman yaparsa ne olacaksa aynısı sizin aracınız için de olacaktır.

ECU yazılım nasıl daha efektik şekilde kullanılır?

Kısacası aracınıza uygun, yetkili ve bilgili firmalardan alacağınız ECU yazılımı işlemleriyle aracınızın performansını artırmanız gayet mümkün. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki stok arabalar standartlar, kurallar ve aracın donanımına en uygun olan yazılımlarla donatılmıştır. Bundan dolayı gereksiz olarak aracınıza yüklenmeniz de istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.