Earth Speakr: Çocukların Sesini Duyuran Uygulama

Earth Speakr uygulaması, çocukların çevre meseleleri ile ilgili görüşlerini ifade etmeleri ve yetkililere kendilerini duyurmaları için oluşturulmuş yeni sanatsal bir proje. Bu proje, küresel liderleri, politikacıları ve aslında bütün yetişkinleri, gezegenin geleceği için konuşan çocukları dinlemeye çağırıyor. 

Türkçe de dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nin 24 resmi dili ile uyumlu çalışan uygulamaya mobil app üzerinden ve web sitesinden ulaşabilirsiniz. Uygulama, Birleşmiş Milletler Konseyi’nin Almanya Başkanlığı vesilesi ile yaratıldı. 

Earth Speakr’ın arkasındaki kişi ise Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi ve dünyaca ünlü sanatçı Olafur Eliasson. Bu uygulama ile çocukların gezegenin gelecekteki refahı hakkında görüşlerini almayı hedefleyen Olafur Eliasson yaptığı interaktif sanat eseri ile çocukların seslerini günümüzün karar vericilerine duyurmayı amaçlıyor.

Earth Speakr Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uygulama, çocukların yüzlerini çevrelerindeki nesnelerle harmanlamak için artırılmış gerçeklik kullanıyor ve böylece çocuklar kelimenin tam anlamıyla çevre adına konuşuyorlar. 

earth speakr
Earth Speakr

Earth Speakr uygulaması, çocukların ifadelerini ve hareketlerini üç boyutlu bir şekilde yansıtmak için CGI teknolojisinden yardım alıyor. Uygulamayı telefona indiren çocuklar önce ekrandaki yüz ifadelerini şekillendirdikten sonra mesajlarını kolayca kaydediyorlar. Yüz ifadeleriyle ve sesleriyle güçlendirilmiş mesajlarını aktarmak için herhangi bir nesne seçtikten sonra mesajlarını o nesne aracılığıyla kaydedip istedikleri kategoride yayınlıyorlar. Çocuklar haritayı açarak dünyanın her yerinden yayımlanan mesajları izleyebilir ve birbirleriyle paylaşabilirler.

Önümüzdeki 6 ay boyunca herkes, Earth Speakr uygulamasını indirebilir ve sesini dünyaya duyurmak için uygulamayı kullanabilir. Bütün çocuklar ve gençler, bir ağaç, gökyüzü, veya bir muz kabuğu gibi herhangi bir şeye seslerini ve yüz ifadelerini vererek can verebilir ve gezegen adına seslerini yükseltebilirler. Çocukların bu yaratıcı mesajları Earth Speakr’ın resmi sitesinde paylaşılarak diğer kullanıcılara ulaşır.

Çocukların mesajlarının gerçekten duyulmasını sağlamak için, bunların bir kısmının Avrupa Parlamentosu’nda ve Alman Dışişleri Bakanlığı’nda yayınlanması planlanıyor. 

Earth Speakr

Olafur Eliasson

Eliasson’un çığır açan eserleri dünyanın en ünlü müzelerinde, galerilerinde ve birçok kamusal alanda sergilendi. İnsan ve doğa arasındaki ilişki hakkında sorular sorduran çalışmaları, izleyicilere sanatsal bir deneyim yaşatırken bu deneyimi onunla birlikte yaratmalarını sağlar.

Olafur Eliasson

Eliasson ve stüdyosu, bu dijital sanat eserine olabildiğince çok insan dahil etmek için; çocuklar, araştırmacılar ve birçok uzmandan oluşan geniş bir ekibin desteğiyle çalıştılar. Eliasson projeyle ilgili: ‘’Benim sanat eserim Earth Speakr, çocukları iklim hakkında ister endişeyle ister umutla konuşmaya davet ediyor. Bu proje onların seslerini bir araya getiriyor ve söyleyeceklerini güçlendiriyor. Biz yetişkinler onları duymalı ve ciddiye almalıyız.‘’ şeklinde açıklamada bulundu. Earth Speakr, Eliasson’un ikinci artırılmış gerçeklikle yaptığı çalışma. İlki, kullanıcıların nadir bulunan hayvanlar ve kayalarla etkileşime girmesine olanak tanıyan bir uygulamaydı.

İklim ve çevre konusu, Olafur Eliasson için yeni değil. 30 yıllık kariyeri boyunca insanların dikkatini çekmek için çalışan sanatçının en çok duyulan eseri 30 blokluk Grönland buzunu Londra’daki kamusal alanlarda sergilemesi diyebiliriz. 

2020’nin karmaşası, dünyanın iklim ve çevre konusunda ne kadar kötüye gittiğini unutturdu. Fakat uzmanların söylediğine göre, geri dönüşü olmayan bir iklim ve çevre krizine girmeden önce bu yıl çözüm üretebileceğimiz son yıl. Earth Speakr uygulaması da çocukların, problemin aciliyetini anlamalarında ve çözümde söz sahibi olduklarını hissetmelerinde yardımcı olabilecek güzel bir yol. 

Olafur Eliasson., “Earth Speakr, çocukları sanatçı olmaya davet eden kolektif bir sanat eseridir. Yapıt, çocukların düşüncelerinden, vizyonlarından, endişelerinden ve umutlarından oluşuyor. Yarattıkları şey eğlenceli ve tuhaf, ciddi veya şiirsel olabilir. Doğru ya da yanlış yoktur ve herkesin katılması kolaydır. Earth Speakr, çocukları kalpleri ve zihinleriyle konuşmaya, bugün ve gelecekte dünyamızı ve gezegenimizi şekillendirmeye yardımcı olmaya davet ediyor. ” diyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.