EA Codemasters Şirketini Satın Aldı

DiRT ve F1 oyunlarının geliştiricisi Codemasters, EA tarafından beklenmedik bir şekilde satın alındı. Geçtiğimiz aylarda Take-Two Interactive şirketinin Codemasters’ı bünyesine katması beklenirken bu ani hamle herkesi şaşırttı. 2K Games, Rockstar Games ve Rockstar North gibi stüdyoları da bünyesinde bulunduran Take-Two Interactive’in, Codemasters’ı da almak istediği biliniyordu.

Take-Two Interactive ve Codemasters arasındaki iletişim oldukça ilerlemişti. Hatta şirketin 994 milyon dolarlık bir ücrete satılmasına dair anlaşıldığı hakkında haberler ortaya çıkmıştı. Bugün ortaya çıkan haber ile birlikte Codemasters şirketinin kurulunun, Take-Two Interactive’in teklifini kabul etme önerisini de geri çektiği açıklandı. Bunun yerine EA şirketinin teklifinin değerlendirmeye alınması önerildi.

Bu olay ile ilgili tam bir açıklama yapılmadı ancak iki anlaşma arasında en göze batan nedenin para olduğu fark edildi. EA, 1.2 milyar dolarlık bir teklifle Codemasters şirketini satın aldı. İki teklif arasındaki ücret farkından dolayı EA şirketinin tercih edildiği düşünülüyor.

Yarış oyunları konusunda kendini kanıtlamış bir şirket olan Codemasters, her sene düzenli olarak çıkardığı F1 oyunlarıyla büyük bir hayran kitlesi topladı. Şirket bunun haricinde DiRT serisiyle de hatırı sayılır bir başarıya imza attı.

Codemasters’ın satın alınmasının, EA’in yarış oyunları kategorisinde Need for Speed: Most Wanted günlerindeki başarısına kavuşması için oldukça önemli bir hamle olduğu düşünülüyor. Burnout ve Need for Speed serisinin sahibi olan EA, yarış oyunları konusunda bir türlü dikiş tutturamamışa benziyor.

Ghost Games tarafından geliştirilen Need for Speed Rivals, Need for Speed, Need for Speed Payback  ve Need for Speed Heat oyunlarının aldığı yorumlar, orta seviyelerde seyretti. Ancak serinin sıradaki oyununun, Need for Speed: Most Wanted ve Need for Speed: Hot Pursuit’in geliştiricisi olan Criterion stüdyosundan çıkacağı EA tarafından açıklandı.

Burnout’un geliştiricisi olan Criterion’un, Codemasters ile iş birliği içinde çalışacağı ve iki yarış serisinde de önemli geliştirmeler yapılacağı düşünülüyor.

F1 Oyuncularının Kafasında Soru İşaretleri

Öte yandan oyuncuların aklına başka bir soru geliyor. F1 oyunları tehlikede mi? Bilindiği üzere EA tarafından her sene piyasaya sürülen FIFA ülkemizde yaklaşık 420 TL civarında bir ücrete satılıyor. Şu anda 90 TL’ye satılan F1 2020’nin, gelecek sene böyle bir artış yaşayabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

F1 konusunda nasıl bir strateji izleyeceği henüz bilinmese de, Codemasters’ın EA bünyesindeki yarış oyunlarına çok büyük katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.