Disk Yazma Korumalı Hatası Nasıl Çözülür?

Teknoloji kullanıcıları, bazı verilerini taşınabilir depolama araçlarında saklama ihtiyacı hissediyorlar. Bu noktada kullanıcılar, verilerini USB bellekler başta olmak üzere hafıza kartı, CD, disk gibi çeşitli araçlara depoluyorlar. Ancak bilgisayarda yapılan birçok işlemde olduğu gibi bu işlemde de çeşitli aksaklıklar olabiliyor. USB bellek, hafıza kartı gibi araçlara veri yazdırmak isteyen kişiler, disk yazmaya karşı korumalı hatasıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bundan dolayı disk yazma korumalı hatası nasıl çözülür sorusunun cevabı çok fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları bu hatanın sebeplerinden ve çözüm yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Nedir?

Dijital ortamdaki veriler, teknoloji kullanıcıları için büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı kullanıcılar, verilerini birden fazla depolama aygıtında saklamayı tercih ediyorlar. Her ne kadar USB bellekler ve hafıza kartları, günümüzde çok yaygın kullanılmasalar da bu depolama araçlarını kullanan kişiler mevcut. Bu teknoloji kullanıcıları, bilgisayarlarından USB belleklerine veri aktarmak istediklerinde çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

Bu sorunların başında da disk yazmaya karşı korumalı hatası gelmektedir. Disk yazmaya karşı korumalı hatası, teknoloji kullanıcılarının çok sık karşısına çıkmaktadır. Çünkü bu hata, çok çeşitli sebeplerden kaynaklanmaktadır. Temel olarak disk yazmaya karşı korumalı hatasıyla veri yazdırılmak istenen USB bellek/hafıza kartında ortaya çıkan problemlerden dolayı karşılaşılmaktadır.

Ancak bunun yanı sıra bilgisayarlardan kaynaklı hatalar da bu soruna sebep olmaktadır. Bundan dolayı disk yazmaya karşı korumalı hatasının çözümünü bulabilmek için ilk olarak bu hataya sebep olan durumu tespit etmek gerekmektedir. Gelin şimdi hep birlikte disk yazmaya karşı korumalı hatasının sebeplerine ve bu sebeplerin nasıl çözülebileceğine daha yakından bakalım.

Disk Yazma Korumalı Hatasının Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Virüs Taraması Yapmalısınız

Virüsler, bilgisayar kullanıcılarının çeşitli sorunlarla karşılaşmalarının en temel sebebidir. Bu doğrultuda virüsler, disk yazmaya karşı korumalı hatasına da sebep olmaktadır. Bundan dolayı bu hatayla karşılaşan kişilerin şüphelenmeleri gereken ilk durum, virüsler olmalıdır.

Bilgisayarlarda yer alan dosyalar veya USB bellek/hafıza kartı gibi taşınabilir depolama aygıtları, virüslere karşı korunmasız olabiliyorlar. Bundan dolayı internet ortamından cihazlara sızan virüsler, dosyaları veya aygıtları kullanılamaz hale getirebiliyorlar. Bunun sonucunda da bir dosyayı USB bellek gibi bir aygıta yazdırmak isteyen kişiler, disk yazma korumalı hatasıyla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Disk Yazma Korumalı Hatasının Çözüm Yöntemleri - Virüs taraması

Bu durumda yapmanız gereken ilk işlem, detaylı bir virüs taraması yapmak olmalıdır. Bunun için de bilgisayarınızda koruma seviyesi yüksek bir antivirüs programına yer vermelisiniz. Eğer hangi antivirüs programını kullanmanız gerektiği hakkında bilginiz yoksa sizler için hazırlamış olduğumuz antivirüs programı önerileri listemizden sizler için uygun olan programı seçebilirsiniz.

Antivirüs programı edindikten sonra ilk olarak cihazınızda virüs taraması yapmalısınız. Özellikle yazdırmak istediğiniz zaman disk yazmaya karşı korumalı hatası aldığınız dosyaları taramalısınız. Sonrasında aktarım yapmak istediğiniz USB bellek veya hafıza kartı üzerinde de virüs taraması yapmanız gerekmektedir. Bu noktada birçok antivirüs programı, kullanıcılarına USB bellek tarama özelliği sunmaktadır. Bu özellik yardımıyla bellekten bilgisayarınıza virüs bulaştırmadan kolaylıkla virüs taraması yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızda veya aktarım yapmak istediğiniz depolama aracında virüsle karşılaşırsanız virüsleri temizleyerek disk yazma korumalı hatasına çözüm bulabilirsiniz. Fakat herhangi bir virüsle karşılaşmamanıza rağmen bu sorunu almaya devam ediyorsanız rehberimizdeki diğer çözüm yöntemlerini denemelisiniz.

Boş Depolama Alanı Olduğundan Emin Olmalısınız

USB bellekler ve hafıza kartları, günümüzde çok fazla kullanılmıyorlar. Teknoloji kullanıcıları, bu araçlar yerine sanal depolama hizmetlerini kullanmayı tercih ediyorlar. Fakat bazı kişiler, fiziksel depolama araçlarını daha kullanışlı buluyorlar. Bundan dolayı birçok verisini USB bellek veya hafıza kartları üzerinde depolayan kişiler de mevcut.

USB bellekler ve hafıza kartları, genellikle çok yüksek kapasitede depolama alanlarına sahip değiller. Bundan dolayı bu araçların depolama alanları hızlı bir şekilde tükenebiliyor. USB belleğini çok sık kullanmayan veya kalan depolama alanını kontrol etmeyen kişiler, depolama alanı kalmadığında belleklerini kullanmakta sorun yaşıyorlar. Bundan dolayı depolama alanı dolan USB bellekler, kullanıcılarına çeşitli uyarılar veriyorlar. Bu uyarılardan birisi de disk yazmaya karşı korumalı oluyor.

Kullanıcılar, boş depolama alanı olmayan USB belleklere veri yazdırmak istediklerinde genellikle depolama alanı yetersiz uyarısıyla karşılaşıyorlar. Fakat bazı durumlarda bellekler, boş depolama alanı olmadığı için disk yazdırmaya karşı korumalı uyarısı da vermektedirler. Bundan dolayı bir USB bellek veya hafıza kartına veri yazdırmadan önce depolama aracınızda yeterli boş alanın olduğundan emin olmalısınız.

USB Belleğinizi Kontrol Etmelisiniz

Bazı USB bellek üreticileri, üretmiş olduğu bellekleri koruma altına alabilmek için çeşitli yöntemler uyguluyorlar. Bu yöntemlerden birisi de USB belleklere fiziksel bir dosya yazdırma anahtarı eklemek oluyor. Bu anahtar, belleğe dosya aktarımını engelliyor. Böylece herhangi bir cihaz üzerinden USB belleğe dosya aktarmak mümkün olmuyor.

Bundan dolayı disk yazma korumalı hatasıyla karşılaştıysanız USB belleğinizi fiziksel olarak kontrol etmelisiniz. Yeni üretilen USB belleklerin birçoğunda bu anahtar yer almıyor. Çünkü şirketler, artık fiziksel bir anahtar yerine yazılımlar üzerinden dosya yazma koruma özelliği ekliyorlar.

Disk Yazma Korumalı Hatasının Çözüm Yöntemleri - usb bellek kontrol

Bunun en temel sebebi, USB belleklerde yaşanan tasarımsal değişiklikler oluyor. Şirket, artık daha az yer kaplayan USB bellekler üretmeyi tercih ediyorlar. Bundan dolayı USB belleklerin tasarımında belleği büyük gösterecek ayrıntılara veya özelliklere yer verilmemektedir.

Fakat eski nesil USB belleklerde fiziksel dosya yazma koruma anahtarı sıklıkla yer alıyor. Bundan dolayı özellikle kullanmış olduğunuz USB bellek eski bir modelse fiziksel olarak kontrol etmelisiniz. Eğer USB belleğinizde dosya yazdırma anahtarı bulursanız bu anahtarı aktif hale getirerek belleğinizi dosya yazdırmaya açık hale getirebilirsiniz. Böylece karşılaşmış olduğunuz disk yazdırmaya korumalı hatasını kolaylıkla çözebilirsiniz.

Dosya Ayarlarını Kontrol Edin

Dosya ayarları, veri aktarımını doğrudan etkilemektedir. Yani bazı durumlarda uygulanan yanlış dosya ayarları, dosyalar aktarılmak istenildiğinde sorunlara yol açabilmektedirler. Bundan dolayı disk yazmaya karşı korumalı hatasıyla karşılaşıyorsanız aktarmak istediğiniz dosyaların ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Windows kullanıcıları için dosya ayarlarını kontrol etmek oldukça kolaydır. İlk olarak cihazınızda ayarlarını kontrol etmek istediğiniz dosyayı bulmalısınız. Sonrasında dosyaya sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra dosya özelliklerini gösteren bir pencere karşınıza çıkacaktır.

Açılan pencerenin ilk kısmında “Genel” başlığı altında bazı bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler arasında dosya türü, konumu gibi bilgiler mevcut. Disk yazma korumalı hatasına sebep olan ayarlar ise “Öznitelikler” kısmında bulunmaktadır. Bu alanda yer alan “Salt okunur” seçeneğinin işaretli olması, genellikle disk yazma korumalı hatasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı aktarmak istediğiniz ve hata aldığınız dosyalarda bu seçenek işaretliyse işaretini kaldırmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra dosyaların adlandırması, dosya aktarımlarında çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı aktarmak istediğiniz dosyaların adının çok uzun ya da kısa olmamasına da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bu dosyaları aktarma sürecinde disk yazma korumalı hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

USB Belleğinizi Biçimlendirin

USB bellek sorunlarına karşı en etkili çözüm yöntemi, belleği biçimlendirmek oluyor. Çünkü bellek biçimlendirme işlemi, belleği hem dosya aktarımına hem de yazdırma işlemine uygun hale getirmektedir. Bundan dolayı USB belleğinize dosya aktarmak istediğiniz zaman uygulayacağınız çözüm yöntemlerinden birisi de USB belleği biçimlendirmektir.

USB belleği biçimlendirmek oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun için ilk olarak “Bilgisayar” simgesine tıklamanız gerekmektedir. Bunun yerine dosya yöneticisi üzerinden “Bu bilgisayar” seçeneğine tıklayarak da aynı menüye ulaşabilirsiniz. Daha sonra karşınıza bilgisayarın algıladığı depolama alanları çıkacaktır.

Bu alanlar içerisinde dosya aktarmak istediğiniz USB belleğe sağ tıklamalısınız. Sonrasında açılan seçeneklerde “Biçimlendir” seçeneğine tıklayarak devam etmelisiniz. Biçimlendir dedikten sonra belleğinizi kullanmak istediğiniz şekilde ayarlamalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli özellik “Dosya sistemi” olmaktadır.

Windows, biçimlendirilmek istenen USB bellekleri otomatik olarak FAT32 dosya sistemiyle biçimlendirmektedir. Ancak dilerseniz bu ekran üzerinden USB belleğin dosya sistemini NFTS olarak da seçebilirsiniz. Daha sonra biçimlendirme ekranında USB belleğinizin adını belirleyerek biçimlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

USB belleğinizi biçimlendirmek bellekte yer alan tüm verilerin silinmesine yol açacaktır. Bundan dolayı disk yazdırmaya karşı korumalı hatasıyla karşılaşıyorsanız USB belleğinizi biçimlendirmek en son tercih edeceğiniz yöntem olmalıdır. Aksi takdirde sorunun başka sebepten kaynaklanması, USB belleğinizde yer alan verileri boş yere kaybetmenize sebep olacaktır.

Dosya Yazma Koruması Olmadığından Emin Olun

USB bellek üreticileri, ürettikleri belleklerde dosya yazma koruması kullanabiliyorlar. Rehberimizde belirttiğimiz üzere şirketler, geçmiş senelerde bu korumayı fiziksel bir anahtar yardımıyla sağlıyorlardı. Ancak günümüzde, fiziksel anahtarlar işlevsiz bir hale geldiler. Bunun yanı sıra USB bellekler, tasarım olarak büyük değişimler gösterdiler. Bundan dolayı şirketler, dosya yazma korumasını yazılım üzerinden sağlamayı tercih ediyorlar.

Bazı USB bellekler, üretimlerinde dosya yazdırmaya kapalı olarak üretiliyorlar. Bundan dolayı gerekli ayarları yapmayan kullanıcılar, bu belleklere dosya yazdıramıyorlar. Bunun sonucunda da disk yazmaya korumalı uyarısıyla karşılaşıyorlar. USB belleklerin dosya yazma korumasını kaldırmanın en temel yolu belleği biçimlendirmek. Fakat biçimlendirilmesine rağmen dosya yazma koruması kaldırılmayan USB bellekler de mevcut.

Bu durumda USB bellek kullanıcılarının aracı bir program kullanmaları gerekiyor. EaseUS CleanGenius, çeşitli sistemsel ayarlamaların yapılmasına olanak sağlayan bir programdır. USB belleğinizin dosya yazmaya karşı korumalı olduğunu düşünüyorsanız bu ücretsiz programla belleğinizi dosya yazmaya uygun hale getirebilirsiniz.

Programı kullanırken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü program, belirttiğimiz üzere temel olarak sistemsel ayarlamaların yapılması için geliştirildi. Bundan dolayı programda çeşitli ayarlama seçenekleri mevcut. Bunun yanı sıra programı indirdiğiniz zaman dosya yazdırma korumasını kaldırırken varsayılan diske dikkat etmelisiniz.

Çünkü program, varsayılan olarak bilgisayarınızın depolama alanını seçiyor. Bu noktada dosya yazma koruması kaldırılacak aygıtı, dosya yazdırmak istediğiniz USB bellek veya hafıza kartı olarak seçmeniz gerekmektedir.

Genel Değerlendirme

Bilgisayar kullanıcıları, diledikleri işlemleri yapmak istedikleri zaman çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Kullanıcıların en sık karşılaşmış oldukları sorunların başında ise disk yazdırma korumalı sorunu gelmektedir. Bu sorun, bilgisayardan USB bellek veya hafıza kartı gibi bir depolama aygıtına veri yazdırılmak istenildiği zaman ortaya çıkmaktadır.

Kullanıcıların disk yazma korumalı sorunuyla karşılaşmalarının çeşitli sebepleri mevcut. Bundan dolayı bu sorunun çözümü için ilk olarak sorunun kaynağı tespit edilmeli. Bizler de bu yazımızda sizler için disk yazdırma korumalı sorununa sebep olan çeşitli durumları açıkladık. Ayrıca bu durumlar karşısında nasıl çözüm üretebileceğinize de değindik.

Böylece sizler de disk yazmaya karşı korumalı sorunuyla karşılaşırsanız rehberimizde yer alan yöntemleri uygulayarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz disk yazmaya karşı korumalı sorunun çözüm rehberi burada sona eriyor. Sizler de disk yazma korumalı sorunu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.