Direnişin Siber Cephesi: Anonymous

Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd’un ölümünden ardından ülke çapında sivil ayaklanma başladı. Halkın sokağa dökülmesinin ardından ünlü hacker grubu Anonymous bir açıklama yayınladı. Direnişin siber cephesi olarak adlandırılan Anonymous yayınladığı açıklamada, Minneapolis Polis Teşkilatı’na(MPD) savaş ilan etti. MPD’deki tüm örtbas edilmiş suçları, yolsuzlukları açığa çıkaracağını söyleyen “hacktivist” grup tehditler yağdırdı. İşte o açıklamalar:

Anonymous Kimdir ?

anonymous-logo
Anonymous’un logosu

Anonymous “we are legion” yani “biz orduyuz” sloganını kullanan hacktivist bir gruptur. Anonymous’un herhangi bir lideri ya da sözcüsü olmadığı biliniyor. Merkezi bir yapıya sahip olmayan grupta farklı ülkelerden pek çok sayıda insan yer almakta.

Genellikle iktidarı kötüye kullandıklarını düşündükleri kişileri hedefine alan grup çoğu zaman kamuya ait web sayfalarını zorla ele geçirir ya da onları çevrimdışı olmaya zorlar(DDoS saldırısı).

Anonymous, yozlaşmış faşist bir hükümeti devirmek için maske takan Alan Moore’un çizgi romanından uyarlanmış V for Vendetta’nın Guy Fawkes maskesini simge olarak kullanır.

Anonymous hakkında pek fazla bilgi bulunmasa da 4chan, Encyclopadia Dramatica ve bazı forum sayfalarıyla güçlü ilişkileri olduğu tahmin edilmekte. 2008 yılında çok ses getiren DDoS saldırılarından sonra grubun alakalı olduğu vaka sayısı artış göstermişti. CNN Anonymous’tan WikiLeaks’in üç büyük halefinden biri olarak bahsetmiştir.

Web Sayfaları Çöktü

Direnişin siber cephesi Anonymous’un yayınladığı açıklamadan yaklaşık olarak bir saat sonra Minneapolis Polis Teşkilatı’nın web sayfası DDoS saldırısına maruz kaldı ve geçici bir süre çevirmdışı kaldı.

Anonymous bu DDoS saldırısının ardından MPD’ye ait veritabanına sızıp teşkilattaki çalışanların mail adreslerini ve şifrelerini internete sızdırdı.

anonymous-mail-list

Bununla yetinmeyen hacktivist grup Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın çocuk istismarı yüzünden yargılandığı belgeleri açığa çıkardı. Belgelerde adı geçen bir diğer isim ise geçtiğimiz sene tutuklandığı hapishanede tek kişilik hücresinde şüpheli bir biçimde intihar eden Jeffrey Epstein. Beyaz Saray tarafında bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama hala gelmedi.

rest-in-power-george-floyd
Twitter’da paylaşılan görüntü

Anonymous’un son icraatı ise Birleşmiş Milletlerin bir sitesini ele geçirmek oldu. Twitter’da resmi olmayan bir kaynağın paylaştığı habere göre Anonymous hacklediği sitede George Floyd’u andı. Sayfaya “Güç içinde yat” adlı bir mesaj koyan grup kendi logosunu ve George Floyd’un bir fotoğrafını da koydu.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.