Dijital Sanatçılar Hayal Gücünün Sınırlarını Zorluyor

Dijital sanat, teknolojinin gelişmesiyle birlikte son dönemde oldukça ilgi çekmeye başladı. Dijital sanatçılar da yaptıkları 3D animasyon çalışmaları ve illüstrasyonlar ile dikkatleri hem temsil ettikleri konulara hem de kendi üzerlerine çekmekte. Biz de sizler için ilginç çalışmaları olan bazı dijital sanatçıları derledik.

Rek0de

Rek0de, bizi teknolojinin günlük yaşamın bir parçası haline gelmesinin ötesine bakmaya davet ediyor. Yaptığı çalışmalar 3 boyutlu ve sıra dışı olan Rek0de, gerçeklik ve sanallık arasında fütüristik sahneler oluşturarak bizi her kompozisyonda, doğru ve yanlış konusunda şüpheye düşürmeyi başarıyor. Rek0de’nin izleyicileri rahatsız eden çalışmaları aslında tam olarak bunu amaçlıyor. Bize insanlık olarak nereye gittiğimizin derin bir yansımasını veriyor. 

dijital sanatçılar
Rek0de

Rek0de’nin çalışmalarında balon sürüleri etrafı keşfediyor, dev insanlar binaların arasından geçiyor ve hatta köpekbalıkları aramızda dolaşıyor. Sanatçının büyüleyici 3 boyutlu görüntüleri özellikle yerleşik kentsel mimarinin akışını kesintiye uğratmayı amaçlıyor. Gerçeküstücülük, Rek0de’nin çalışmalarında açıklanamaz olanın etrafındaki sıradanlığı kusursuz bir sahneye dönüştürmeyi başarıyor.

Ondrej Zunka

Hayali 3D animasyonlarıyla tanınan Ondrej Zunka, aslında ekonomi ve sistem mühendisliği bölümünde okudu. Bölümüyle ilgili hayal kırıklığı yaşayan Zunka, tasarım ve dijital sanat deneyleriyle ilgilenmeye başladı. Dünya’nın dört bir yanındaki çeşitli saygın tasarım stüdyoları ile çalıştıktan sonra şimdi sanatçı, Londra’da kendi tasarım projelerini yürütüyor. Sanatçının; Apple, Burberry, MTV, Nike, Puma, Prada gibi birçok büyük marka ile iş birliği gerçekleşti.

Nike

nike x zunka
Nike x Zunka

3D taramanın yaratıcı gücünü ve esnekliğini kullanmak isteyen Nike Jordan ekibi, tamamen sanal bir fotoğraf çekimi hazırlamak için Ondrej Zunka ile anlaştı. Zunka’nın rolü, giysi ve dijital avatarı birleştiren görsel bir dil bulmak ve aynı zamanda ürünün otantik görünümünü korumaktı. Ekip birlikte; Londra, Paris ve Berlin’de çeşitli sanatçılar ve müzisyenlerle bir araya gelerek projeyi gerçekleştirdi.

MTV

mtv x zunka
MTV x Zunka

MTV, sanatçılara markayı özelleştirmelerine ve yeniden yaratmalarına izin verme konusunda uzun süreli bir geleneğe sahip. Bu da sanatçının yaratıcılığını tam olarak gösterebilmesini olanak tanıyor. 2018’de MTV, Ondrej Zunka’dan MTV Global içeriğine yeni bir dizi sanatsal kimlik eklemesini istediler. Tamamen sıfırdan özel animasyonlu bir ortam yaratan Zunka, harika bir iş yarattı.

Santi Zoraidez

Zoraidez x Nike

Santi Zoraidez, yenilikçi dijital efektlerle izleyicilerini büyüleyen bir tasarımcı ve sanat yönetmeni. Buenos Aires’te doğan sanatçı, renk ışık ve hayal gücünü kullanarak yaptığı hareketli animasyonları ve dijital illüstrasyonları ile dijital gerçekliği gözler önüne seriyor. Mükemmel illüstrasyonu, harika dijital efektlerle birleştirme yeteneği sanatçıyı birçok marka için de iş birliği yapmak isteyecekleri bir konuma getiriyor. Apple, Nike, LG, Ikea gibi dünya çapındaki markalar Zoraidez’in birlikte çalıştığı markalardan birkaçı. 

Jesper Lindborg

Dijital sanatçılar içinde yaptığı incelikli ve hassas işler ile tanınan Jesper Lindborg, yaptığı animasyonları, detayların hakim olduğu, neredeyse mükemmel bir estetikle donatan İsveçli tasarımcıdır. Hareketi muhteşem dokularla birleştiren sanatçı, birçok marka ve ajans ile işbirliği içerisinde çalışmakta. Sanatçının yaptığı animasyonlar, izleyiciyi teknolojinin insani ve kırılgan tarafına yaklaştırmayı hedefliyor. 

dijital sanatçılar
Plastik Keşif

Sanatçının oldukça ses getiren çalışmalarından biri olan Plastik Keşif,  basit bir malzeme olan plastiğin dokuya taşınması üzerine. Plastik 3D ortamda gerçekleştirilmesi zor olan malzemelerden birisi. Sanatçı plastiği ikna edici göstermek adına yaptığı çalışma ile aynı zamanda onun doğada yok olmaması gibi sorunlar üzerinde de duruyor. 

sirkülasyon
Sirkülasyon

Sanatçının diğer bir çalışmasının ismi ise Sirkülasyon. Sürdürülebilir modanın geleceği baz alınarak yapılan çalışmada; markaların iklime, suya ve ormanlara verdiği zararı neredeyse sıfıra indirmelerini sağlayan giysiler yaratmalarına yardımcı olmaya odaklanıldı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.