Dijital Hamilelik Testi ve İçindeki Büyük Sır

Hamilelik testleri eskiden oldukça basit çubuklardı. Ancak dijital sürümlere geçiş, onları neredeyse orijinal IBM PC kadar güçlü, küçük bilgisayarlara dönüştürdü. Dijital hamilelik testleri piyasaya sürüldü. Bu Dijital Hamilelik Testi piyasaya sürüldükten sonra, dijital çubuğun içindeki büyük sır geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı.

Bu hamilelik testini sayısallaştırmak için bir LCD ekran ve işlemcinin eklenmesinin testin doğruluğunu artırdığını veya testin çalışma şeklini modernleştirdiğini düşünebilirsiniz. Fakat durum kesinlikle bu değil. Bu dijital gebelik testi, şerit üzerinde idrar yaparken oluşturduğunuz kimyasal reaksiyonu ölçmek için hala bir kağıt şerit içeriyor. 

Dijital olduğu için ıslandığında bozulacağını düşünebilirsiniz ama durum çok farklı. İçindeki kağıt şerit bir fitil gibi davranır, bu nedenle ıslandığında pili etkinleştirir ve cihazı çalıştırır.

dijital hamilelik testi sırrı

Cihaz daha sonra kağıt şerit üzerindeki çizgileri okur. Genellikle hamilelik testi sonucu sağlayan çizgileri okumak için üç LED ve iki fotosensör kullanır. İşlemci, RAM, pil ve LCD ekran, okunması zor olağan satırlar yerine ekranda “hamile” veya “hamile değil” ifadesini görüntüler. 

Hamilelik Testindeki Büyük Sır Nedir?

Bir dijital gebelik testinin standart hamile testlerine benzer, standart bir kağıt testi içerdiği ortaya çıktı. Farklı tek yanının dijital olmasından dolayı daha pahalı olması çok ses getirdi. Dijital gebelik testlerinin ekstra maliyetinin haklı olup olmadığı konusunda sorular gündeme geldi.

Bazıları elektronik cihazların kadınlara daha net bir cevap verdiğini söyledi. Diğerleri ise dijital test kitlerinin yarattığı e-atığa işaret ettiği için gündem sarsıldı. Ekranda “hamile” veya “hamile değil” kelimelerini görüntüleyen dijital gebelik testleri, klasik standart hamilelik testlerinden yaklaşık dört kat daha pahalı. 

Ayrıca, dijital hamilelik testi kullanılmadan önce devreyi kuru tutmak için, testin içinde bir nem emici tablet bulunuyor. Sosyal medyada, bunun testin içine gizlenmiş acil bir doğum kontrol hapı olduğu öne sürüldü ve yalanlandı. 

Bu Sırrı Kim Ortaya Çıkardı? 

Donanım araştırmacısı Foone, bir adamın eşine dijital hamilelik testi alması üzerine buna değip değmeyeceğiyle ilgili attığı tweeti gördü. Dijital hamilelik testinin içerisinde ne olduğunu incelemeye karar verdi. 

Deney için Foone, Walmart Equate dijital gebelik testi kullandı. Foone, dijital çubuğun içindeki test kitinin klasik hamilelik testlerinde kullanılan standart kağıt testi olduğunu görünce çok şaşırdı. Bunun üzerine dijital testlerin bu paraya asla değmeyeceği sonucuna vardı.

Twitter’da “Bu temelde bir aldatmaca” diye yazdılar. “Bilgisayarlar artık ucuz. İnsanlar dijital olanı satın alıyorlar.” Tabi ki bu durumu savunan ve destekleyenler de oldu.

Testin kadınlara yardımcı olmak amaçlı gelişmiş bir arayüze sahip olması bazıları tarafından da desteklendi. Böyle bir konuda verilen paranın savurganlık olmayacağı yönünde tweetler de atıldı.

dijital-hamilelik-testi-parcalari

Dijital Hamilelik Testi Nasıl Çalışıyor?

Tıpkı standart tip hamilelik testleri gibi testin üzerine idrarınızı yapıyorsunuz. Fakat hamile olup olmadığınızı analiz eden şey testin dijital kısmındaki elektronik parçalar değil. Dijital çubuğun içerisinde yer alan kağıt bir şerit üzerinde hamile olup olmadığınızın testi gerçekleşiyor.

Elektronik kısmın içerisindeki LED’ler bu kağıt şeridi aydınlatıyor ve ışık sensörleri testin tepki verip vermediğini analiz ediyor.

En sonda ise dijital çubuğun üzerinde “hamile” veya “hamile değil” yazısını görüyorsunuz. 

dijital-hamilelik-testi

Dijital Hamilelik Testi Nasıl Kullanılır?

  • Test çubuğunu Emici Uç aşağı bakacak şekilde ve Sonuç Penceresi vücudunuzdan uzağa bakacak şekilde Başparmak Tutacağı ile tutuyorsunuz. 5 saniye gibi bir süre bekletmeniz yeterli oluyor.
  • Daha sonra üst kapağını geri takıyorsunuz.
  • Çubuğu, Sonuç Penceresi yukarı bakacak şekilde düz ve kuru bir yüzeye koyabilirsiniz.
  • İdrar uygulandıktan yaklaşık 30 saniye sonra iki ışık sensörü yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu, testin çalıştığı anlamına geliyor.
  • Yaklaşık 3 dakika sonra dijital çubuğun ekranında sonucu görebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...