Deepfake Projeleri Google Colab’de Yasaklandı

Google, Colab hizmetinde yasaklı olan projelerin kapsamını genişletti. Teknoloji devi yazılım ve programlama ile ilgilenen kişiler için sunduğu Colab servisinde yasaklı kategorilere bir yenisini daha ekledi. Yeni gelişmeler ile birlikte Google Colab’de deepfake projeleri yasaklandı.

Google Colab, araştırmacıların ve yazılımcıların internet tarayıcısı üzerinden Python kullanmasına olanak sağlayan bir kaynak olarak ifade ediliyor. Bu hizmetin en önemli avantajlarından biri ise ücretsiz bir şekilde bilgi işlem kaynağı sunması oluyor. Örneğin geliştiriciler projelerine güç sağlamak için GPU ve benzeri kaynaklardan yararlanabiliyor.

Colab’in sunduğu güç ve GPU desteği birçok proje için harika bir araç olmasını sağlıyor. Bu alanlardan birisi ise deepfake projeleri oluyor. Makine öğrenimine ihtiyaç duyan deepfake projeleri çok çekirdekli GPU’lar sayesinde Colab üzerinden kolaylıkla sürdürülebiliyor.

Bilindiği üzere deepfake sayesinde bir videoda yer alan yüzler, farklı kişilerin yüzüyle değiştirilebiliyor. Üstelik deepfake ile değiştirilen yüzlerin sahte olmasına rağmen son derece gerçekçi bir hale gelmesi de mümkün. Hatta yüz ifadelerine kadar değiştirerek doğal bir görünüm sağlanabiliyor.

Tüm bu yönüyle oldukça büyüleyici bir araç olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır. Ancak deepfake projelerini kullanarak zarar verici görüntüler oluşturmak da mümkün. Bu nedenle deepfake kullanımı konusunda genel bir endişe ve tartışma ortamının bulunduğunu da belirtmek gerek.

Google Colab Deepfake Yasağı Bu Ay Devreye Girdi

Konuyla ilgili bir haber paylaşan Bleeping Computer, Google’ın deepfake projelerini yasaklamasının mayıs ayı içerisinde gerçekleştiğini vurguluyor. Colab’in izin verilmeyen projeleri arasına deepfake projelerinin eklenmesiyle yasağını duyurulduğu ifade ediliyor. Yasağın ardından deepfake projesi oluşturmak isteyen bir geliştiricinin şu mesajla karşılaştığı belirtiliyor:

“İzin verilmeyen bir kod çalıştırıyor olabilirsiniz ve bu durum gelecekte Colab’i kullanmanıza engel olabilir. Lütfen SSS’mizde belirtilen yasaklanmış eylemleri gözden geçirin.”

google-deepfake
Google Colab kısıtlamaları arasına “deepfake oluşturmak” maddesi eklendi

Google Colab’de yer alan yeni yasağın deepfake dünyasında büyük bir yankı uyandıracağı tahmin ediliyor. Deepfake projelerinin ihtiyaç duyduğu kaynakları ücretsiz olarak sağlayan platformun süreci oldukça kolaylaştırdığı belirtiliyor. Fakat yeni hamleyle birlikte bu projelerin Colab üzerinden yürütülemeyeceği bildiriliyor.

Google’ın bu yasağı neden getirdiği henüz bilinmiyor. Etik kaygılar ya da ücretsiz kaynakların kötüye kullanımı yasağın olası sebepleri arasında tahmin ediliyor. Ayrıca deepfake projelerinin Colab’in kaynaklarını tüketmesi de muhtemel nedenler arasında yer alıyor. Henüz sebebi bilinmese de deepfake projelerinin Google Colab’de artık bulunmayacağını söylemek mümkün.

Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/technology/google-quietly-bans-deepfake-training-projects-on-colab/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.