DAT Dosyası Açma – 2023

Teknoloji kullanıcıları, günümüzde farklı dosya formatları ile karşılaşabilmektedirler. Bu dosyaların her birinin farklı işlevleri olduğu bir gerçek. Eğer bilgisayarınıza bir oyun ya program indirmişseniz daha önce DAT dosyaları ile karşılaşmış olmanız ise muhtemel. Bu dosya türü ile karşılaşan pek çok kişi DAT dosyası açma işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor. Peki DAT dosyası nedir? DAT dosyalarını açmak için hangi yöntemler kullanılabilir?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte DAT dosyası açma işleminin nasıl yapıldığını ele aldık. İçeriğimizde DAT dosyası nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bunun yanı sıra DAT dosyasının nasıl çalıştığından da söz ettik. İçeriğimizi okuyarak .dat formatlı dosyaları açmak için kullanabileceğiniz yöntemleri öğrenebilirsiniz. Böylece istediğiniz cihaz üzerinden bu dosyaları kolaylıkla açabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

DAT Dosyası Nedir?

DAT dosyası açma işleminin nasıl yapıldığını merak eden pek çok kişi mevcut. Ancak açmak istediğiniz bu dosyaların ne olduğunu bilmeniz önem taşıyor. Bu nedenle bu dosyaları açmak için kullanabileceğiniz yöntemler hakkında bilgi vermeye geçmeden önce DAT dosyasının ne olduğundan söz etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Buna bağlı olarak içeriğimize DAT dosyası nedir sorusu ile başlayacağız.

Teknolojik cihazlara yüklediğimiz program, oyun ya da uygulamalar temelde bazı dosyalar ile birlikte çalışıyor. Yani tüm indirdiklerimiz bazı dosyaların yüklenmesini gerektiriyor. Yüklediğimiz bu program ya da yazılımlarla gelen dosyaların her birinin ise farklı bir işlevi bulunuyor. Böylece dosyaların işlevini yerine getirmesi ile birlikte indirmiş olduğumuz herhangi bir şey çalışır hale geliyor.

Eğer herhangi bir bilginiz ya da ilginiz yoksa bu dosyaları daha önce incelememiş olabilirsiniz. Ancak daha önce indirmiş olduğunuz bir şeyin dosyalarına baktıysanız burada .dat uzantılı bir ya da birkaç dosya görmüş olmanız muhtemel. Peki program ve uygulamaların dosyaları arasında yer alan DAT dosyalarının ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

En temel şekli ile .dat dosyalarını, indirmiş olduğunuz herhangi bir program hakkında bilgi içeren veri dosyaları olarak tanımlamak mümkün. Yani bu dosyalar yazılımların olması gerektiği gibi çalışmasını sağlayacak temel bilgileri saklıyor. Bu nedenle de oldukça önemli dosyalar olduklarını söylemek mümkün. Ancak aslında bu dosyalar, bağlı olduğu yazılım dışında kendi başına pek de bir anlam taşımıyor. Yine de bir .dat dosyasını silmemeniz öneriliyor.

DAT dosyaları sıklıkla içerisinde metin yer alan dosyalar olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda resim ya da video gibi içeriklere sahip dosyalar ile de karşılaşmak mümkün. İçeriği ne olursa olsun bu dosyaları anlamlandırmak için işi bilen biri olmanız gerekiyor. Aksi takdirde dosyayı açmış olmanız pek de bir işe yaramıyor. Yine de bu dosyaları açmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem bulabilirsiniz.

DAT Dosyası Nasıl Çalışır?

DAT Dosyası Nasıl Çalışır

Sanıyoruz ki, bir DAT dosyasının ne olduğunu anlamak için bu dosyalarının nasıl çalıştığı hakkında özet bir bilgi vermek yerinde olacaktır. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi bu dosyalar yazılımların çalışması için gerekli olan önemli bilgileri içeriyor. Aynı zamanda bu dosyalar bazı yapılandırma ayarlarını da bünyesinde barındırıyor. Böylece DLL dosyaları ile birlikte çalışıyor. Ancak yine de DAT dosyalarının yapılarına bağlı olarak çalışma biçimleri farklılık gösterebiliyor.

DAT Dosyalarını Açmak için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Bir DAT dosyasını açmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Kullandığınız cihaza ve açmak istediğiniz dosyanın türüne göre bu yöntemlerden sizin için uygun olanı seçebilirsiniz. Ancak bu noktada her DAT dosyasını kolay bir şekilde açamayacağınızı söylemekte fayda var. Gelin bu dosyaları açmak için kullanabileceğiniz 6 yönteme birlikte göz atalım.

Yöntem 1: Text Editor ile DAT Dosyalarını Açmak

DAT dosyalarının içeriği büyük çoğunlukla yazılı metinlerden oluşuyor. Dolayısıyla aslında bu dosyaları görüntülemek için bir text editor kullanmak yeterli oluyor. Bunun için dosyayı açmak istediğiniz cihaz üzerinden herhangi bir text editor programını tercih edebilirsiniz. Zaten hepimizin bildiği üzere pek çok cihaz bir text editor ile birlikte geliyor. Bunların en basit örneğiyse not defteri olarak karşımıza çıkıyor. Eğer DAT dosyasını Windows işletim sistemiyle çalışan bir bilgisayar üzerinden açmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek DAT dosyalarını görüntüleyebilirsiniz:

 • İlk olarak açmak istediğiniz dosyayı bulun.
 • Ardından dosya üzerinde “Sağ Tık” yapın.
 • Bu aşamada karşınıza çıkacak olan liste üzerinden “Birlikte Aç” seçeneğini seçin.
 • Bu kısımda ise “Not Defteri” programını tercih edin.
 • Eğer açmaya çalıştığınız dosya içerik olarak bir metinden oluşuyorsa dosyayı bu yöntemle kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Ancak eğer dosyanın içeriği yazılı bir metin değilse bu aşamada bilgisayarınız farklı bir program ile açmanızı isteyecektir.

Yöntem 2: Excel ile DAT Dosyalarını Açmak

Genel olarak DAT bir dosya formatı olarak karşımıza çıkıyor olsa da bu formatın farklı türlerinden söz etmek mümkün. Açmaya çalıştığınız dosyanın hangi türde olduğu ise kullanmanız gereken yöntem üzerinden büyük oranda belirleyici oluyor. Bazı DAT dosyaları ise Microsoft Excel üzerinden de görüntülenebiliyor. Elbette dosyaları görüntülemek için ilk tercih olmasa da eğer Excel’e uygun bir formatta ise dosyayı bu şekilde de görüntüleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

DAT dosyası açma programı
 • İlk olarak bir “Excel” sayfası açın.
 • Ardından sol üst kısımda yer alan “Dosya” menüsüne girin.
 • Bu kısımda “” seçeneğini kullanın.
 • Bu aşamada Excel üzerinden görüntüleyebileceğiniz farklı dosya türleri ile karşılaşacaksınız. Eğer Excel üxerinden açabileceğiniz DAT dosyalarını bu aşamada görmek istiyorsanız sağ alt kısımda yer alan “Tüm Excel Dosyaları” kısmını “Tüm Dosyalar” olarak değiştirmelisiniz.
 • Son olarak açmak istediğiniz DAT dosyasını seçin.
 • Böylece dosyayı Excel üzerinden görüntülemiş olacaksınız.

Yöntem 3: iOS Cihazlarda DAT Dosyalarını Açmak

iOS, akıllı mobil cihazlarda kullanılan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir iOS kullanıcısı iseniz DAT dosyası açma işlemini nasıl yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu işlemi yapmanız ise oldukça kolay. Akıllı cihazınız üzerinden DAT dosyalarını görüntülemek için TNEF’s Enough kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “App Store“a girin.
 • Ardından online mağaza üzerinden “TNEF’s Enough” uygulamasını indirin. Bu uygulama ücretsiz bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda cihazınızda çok fazla yer kaplamayacaktır.
 • Uygulamayı indirme işleminin tamamlanmasının ardından uygulamayı açın.
 • Açılan ekran üzerinden hangi dosyayı açmak istediğinizi seçin. Bu kısımda önceden iCloud Drive üzerinden yedeklemiş olduğunuz bir dosyayı da seçebilirsiniz.
 • Böylece dosyayı kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Yöntem 4: Android Cihazlarda DAT Dosyalarını Açmak

Android, tıpkı iOS’ta olduğu gibi akıllı cihazlar için sıklıkla tercih edilen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu işletim sistemi pek çok cep telefonu ya da tablette kullanılıyor. Siz de bir Android kullanıcısı iseniz yine bir mobil uygulama yardımı ile DAT dosyalarını kolay bir şekilde görüntüleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ise aşağıdaki adımları izlemek:

 • İlk olarak “Play Store“a girin.
 • Ardından online mağaza üzerinden cihaza “File Viewer for Android” uygulamasını indirin. Bu uygulama pek çok farklı dosya formatını açmak için tasarlanmış olduğundan oldukça kullanışlıdır.
 • Sonrasında uygulama için gerekli olan izinleri verin.
 • Uygulama üzerinden açmak istediğiniz DAT dosyasını açın.
 • Böylece dosyaları görüntüleyebileceksiniz.

Yöntem 5: MacOS Cihazlarda DAT Dosyalarını Açmak

Eğer bir MacOS cihaz üzerinden DAT dosyası açma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit. Üstelik bu cihazlarda ek olarak indirmeniz gereken herhangi bir uygulama da bulunmuyor. Tek yapmanız gereken TextEdit uygulamasını tercih etmek. Bu uygulama tüm MacOS cihazlarda halihazırda yer alıyor. Böylece indirme işlemi ile uğraşmadan DAT dosyalarını açmanız mümkün hale geliyor. Bu yöntem ile dosyalarınızı görüntülemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “TextEdit” uygulamasını açın.
 • Ardından sol üst kısımda karşınıza çıkacak olan “File” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan menü üzerinden ise “Open” seçeneğini seçerek devam edin.
 • Böylece açabileceğiniz dosyalardan oluşan bir liste ile karşılaşacaksınız. Bu liste üzerinden açmak istediğiniz DAT dosyasını seçin.
 • Bu aşamada daha önceden iCloud üzerinden yedeklediğiniz bir dosyayı da tercih edebilirsiniz.
 • Dosyayı seçmenizin ardından kısa bir süre içerisinde görüntülenecektir.

Yöntem 6: Winmaildat ile DAT Dosyalarını Açmak

DAT dosyaları ile en sık karşılaşan alanlardan biri e-postalar oluyor. Bunun yanı sıra sunucular da e-posta mesajlarını .dat formatında saklıyor. Çoğu zaman winmail.dat olarak karşımıza çıkan bu dosyaları açmak ise her zaman kolay değil. Eğer bir outlook hesabına sahipseniz elbette bu uzantıya sahip dosyaları doğrudan görüntülemeniz mümkün. Ancak eğer bu hesaba sahip değilseniz Winmaildat yardımı ile dosyaları kolay bir şekilde açabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

DAT dosyası açma online
 • İlk olarak “Winmaildat” resmi web sitesine gidin.
 • Açılan sayfa üzerinden “Dosya Seç” butonuna tıklayarak dosyayı seçin ya da “Enter a URL” bölümüne dosya linkini yapıştırın.
 • Ardından alt kısımda yer alan “Start” butonuna tıklayın.
 • Bu aşamada ilk olarak ilgili dosya analiz edilecektir. Analiz süresi ise dosyanın boyutuna göre farklılık gösterebilir.
 • Dosya analiz sürecinin bitmesinin ardından dilerseniz dosyayı indirebilirsiniz ya da görüntüleyebilirsiniz.

DAT Dosyası Açma Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

.dat Dosyaları Tehlikeli Olabilir mi?

Temel olarak bir DAT dosyası metin ve kod içeriğinden oluşuyor. Ancak bu dosyaların aktif kod içeriğine sahip olması neredeyse mümkün değil. Bu nedenle oldukça düşük bir risk oluşturduğunu söyleyebiliriz. Yine de e-posta olarak gelen DAT dosyaları farklı eklere de sahip olabileceğinden indirmeden önce dikkat etmekte fayda var.

.dat Dosyaları Silinebilir mi?

Elbette DAT dosyalarını silmek mümkün. Dolayısıyla içeriğindeki verilere ihtiyacınız yoksa silebilirsiniz. Ancak bu noktada silmek istediğiniz dosyanın hangi yazılımla ilişkili olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde işletim sistemi tarafından korunan bazı dosyaları silebilir ve başınızı belaya sokabilirsiniz.

DAT Dosyası Açma Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Herhangi bir cihaza indirmiş olduğunuz tüm yazılımlar pek çok farklı dosya ile birlikte iniyor. Bu dosyalar, kendi işlevlerini yerine getirerek indirdiğiniz yazılımın çalışmasını sağlıyor. Bu dosya türlerinden biri de DAT dosyaları olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok kişi DAT dosyası açma işleminin nasıl yapılacağını merak ediyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte DAT dosyası açma nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. DAT dosyası nedir sorusu ile başlayan içeriğimiz bu dosyalarının nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi vererek devam ediyor. İçeriğimizi okuyarak DAT dosyalarını açmak için kullanabileceğiniz 6 farklı yöntem hakkında bilgi bulabilirsiniz. Adım adım rehberler sayesinde bu yöntemleri uygulayarak dosya açma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.