Çin Mars Görevine Temmuz’da Başlıyor

Çin, Tianwen-1 adını verdiği Mars görevini Temmuz ayında gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Çin ilk bağımsız gezegenler arası görevini gerçekleştirecek. Bu görev kapsamında Mars yüzeyine sonda ve uzaktan kumandalı robot gönderilecek. Mars’a gidecek olan uzay aracı, Long March 5 adlı roket ile fırlatılacak.

Pekin’de gerçekleştirilen görüşmelerde Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi (CASC) yetkilileri, Mars görevinin Temmuz ayında gerçekleştirileceğini doğruladı. Kesin fırlatma tarihi ise henüz açıklanmadı.

Bu görev, Çin’in uzay programında gerçekleştirilecek olan ilk Mars’a keşif aracı gönderme görevi olduğundan dolayı çok büyük önem arz ediyor. Eğer Çin bu inişi başarırsa, ABD’den sonra Mars’a inen ve uzay gemisi gönderen ikinci ülke olacak.

Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi (CASC) müdürü Bao Weimin, en büyük zorluğun ‘seven minutes of terror’ olduğunu söyledi. Bu ifade daha önce NASA Jet İtki Laboratuvarı’nda çalışan mühendislerin, Mars’a gönderilen uzay aracının giriş, alçalma ve konmaya (EDL) geçtiği zorlu süreç için kullanılmıştı.

Bao’ya göre, keşif aracının inişi başlatıldığında hızının saatte 20,000 kilometreden 0’a indirilmesi gerekiyor. Tianwen-1 aracının giriş, alçalma ve konma (EDL) sürecinin yörüngeden deneneceği tahmin ediliyor. Aracın inişi gerçekleştirilirken, ısı kalkanı ve paraşüt teknolojisi kullanılacak.

Çin Mars Yolunda İlerliyor
Kaynak: Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi (CASC)

Derin Uzay Ağı Geliştirmeleri

Çin’in Mars görevini desteklemek amacıyla derin uzay ağı geliştirmeleri yapılıyor. Örneğin, Tianjin kentinde 72 metre uzunluğunda ve 2,700 ton ağırlığında bir anten kuruldu. Bu anten, Mars görevinde veri alışverişinde bulunulması anlamında çok önemli bir ekipman. Diğer antenler ise Miyun, Pekin ve Kunming kentlerinde kuruldu. Bu antenler de neredeyse 400 milyon kilometre uzaklıkta olan Mars’tan veri toplayacaklar.

Çin’in uzay aracı takip gemisi Yuanwang 6 ise Tianwen-1 görevini izlemek ve desteklemek amacıyla limandan ayrıldı. Yuanwang 6, yeni ekipmanları ve antenleri test edecek.

Mars’a gidecek olan uzay aracı, Aralık ayında Mars’a başarıyla gidip gelmiş ağır yüklü bir roket olan Long March 5 ile gönderilecek.

Çin Mars Görevi Tianwen-1 İniş Sahası

Tianwen-1 uzay aracı, Mars’a Şubat 2021’de ulaşacak ve yörüngesine giriş yapacak. Sonrasında ise EDL girişimi; yani giriş, alçalma ve konma süreci, haftalar veya aylar sürebilir.

Tianwen-1 uydusu yüksek çözünürlüklü bir kamera ile donatılacak. Bu kamera, NASA’nın Mars keşif uydusu olan Mars Reconnaissance Orbiter’da kullanılan kamerayla benzer nitelikte olacak. Uydu ayrıca orta çözünürlüklü kamera, yeraltı radarı, mıknatıs ölçer, mineraloji spektrometresi taşıyacak.

Yaklaşık olarak 240 kilo ağırlığa sahip olan güneş enerjili araç, Çin’in gezici uzay aracının ağırlığının neredeyse 2 katına sahip. Mars’a gidecek olan uydu, yanında multispektral bir kamera ve spektroskopik bir alet götürecek. Bu araçlar Mars’taki iklimi ve manyetik alanı inceleyecekler.

Temmuz 2020’de gerçekleştirilecek olan Tianwen-1 görevini 2030 yılında yapılması planlanan bir Mars geri dönüş görevi izleyecek. Bu görev için Long March 9, Long March 3B ve Long March 5 kullanılması bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği öğrencisi.