Çin, Lisans Gerekçesiyle 2,500 App Store Oyununu Kaldırdı

San Francisco merkezli bir analiz firması olan Sensor Tower’ın açıklamasına göre Çin Hükümeti temmuz ayının ilk haftasında 2,500 adet lisanssız oyunu App Store platformundan kaldırdı. Çin Hükümeti’nin bu hamlesi kullanıcıları şaşırttı. App Store’dan silinen oyunların arasında çok popüler olan oyunlar da yer almakta.

Mağazadan silinen oyunların arasında en dikkat çekici olanı 2012 yılında piyasaya sürülmüş olan Supercell’in Hay Day adlı oyunu. Hay Day’de kullanıcılar bir çiftlik yönetmekte. Çok popüler olan bu oyunun mağazada artık olmayacak oluşu kullanıcılarda büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Silinen diğer oyunlar ise Flaregames’in geliştirmiş olduğu Nonstop Chuck Norris, Glu tarafından piyasaya sunulan Contract Killer Zombies 2 ve Zynga’nın Solitaire gibi popüler oyunlardır. Dev şirket Apple, Çin Hükümeti’nin isteği üzerine bu oyunları mağazasından kaldırdı.

Çin yıllardır mobil oyun pazarında ilk sırada yer almakta. Çin 2019 yılında getirdiği 12,6 milyar dolar ile Apple’ın en fazla kazandığı ülke konumundaydı. Şimdiye kadar kaldırılan oyunlar bu gelirin çok küçük bir parçasıydı. Fakat Sensor Tower, Çin’in önümüzdeki yıllarda daha da fazla uygulamayı mağazadan kaldırma emrini vermesini bekliyor.

Çin App Store Uygulamaları İçin 31 Temmuz’a Kadar Süre Verdi

cin-app-store-oyunlar
Çin’in App Store’dan Kaldırdığı Oyunların Sayısı

Sensor Tower’ın yaptığı açıklamaya göre Çin Hükümeti kaldırılan uygulamalara 31 Temmuz’a kadar kendilerinden lisans alma hakkı tanıdı. Bu süreçte 660 oyun lisans aldı ve kabul edildi. Sensor Tower’ın verilerine göre temmuz ayının ilk haftasında kaldırılan oyun sayısı Haziran ayından 4 kat, Mayıs ayından ise 5 kat daha fazla.

Çin mobil oyunlar konusunda sıkı kontroller getirdi. Tüm oyunların yayınlanmadan önce Ulusal Basın ve Yayın İdaresi’nden lisans almaları gerekmekte. Geçmişte, oyunlar onay almadan iOS App Store’a girebiliyorlardı fakat şimdi Apple, yönetmeliklere bağlı kalıyor. Oyun yapımcıları 31 Temmuz’a kadar lisans alamazlarsa Çin Hükümeti tarafından mağazadan kaldırılacaklar.

Temmuz ayının ilk yedi gününde kaldırılan oyunlar, Çin’de toplam 34,7 milyon dolar gelir sağladılar ve ülkede 133 milyondan fazla indirildiler.

App Store’da ilk yüz içerisinde bulunan 97 oyun da ISBN’ye sahip olduğundan büyük çapta bir zarar yaşanmayacak. Zaten 2,500 oyun arasında yer alan 2,000 oyun pek popüler olmayan oyunlardı.

Apple, App Store hizmetini Çin gibi büyük bir pazarda çalıştırmaya devam etmek adına Çin Hükümeti’nin isteklerini yerine getirmeye özen gösteriyor gibi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.