Çift Ekranlı Yeni Asus ZenBook Modelleri Tanıtıldı!

Dünyanın önemli bilgisayar üreticilerinden birisi olan Asus, CES 2021’de son dönemlerde yaşamlarımıza girmeye başlayan çift ekranlı yeni Asus ZenBook modellerini tanıttı. ZenBook Pro 15 ve ZenBook Duo 14 isimli yeni ZenBook modellerini tanıtan Asus, yeni tasarımlarıyla beraber bilgisayar sektöründe adından bir kere daha söz ettirecek gibi duruyor.

Asus, 15 inçlik ZenBook Pro 15 modelini Nisan ayı itibariyle satışa çıkartmayı tasarlarken, 14 inçlik ZenBook Duo 14 modeli 14 Ocak tarihinde 999.99 dolar satış fiyatıyla ABD’de ön satışa çıktı.

Teknik Özellikler

Asus, önceki yıllarda çıkardığı 14 inçlik ZenBook Duo’da ;

-Intel i7 10510U İşlemci

-16 GB Ram

-NVIDIA MX250 Ekran Kartı

-512 GB SSD donanımlarını kullanmıştı.

Yeni tanıtılan ve 14 Ocak tarihinde ön satışa çıkan ZenBook Duo 14 modeli ise gücünü Intel Irıs Xe destekli Intel i5-1135G7 işlemciden alacak. Laptopta 8 GB RAM ve 512 GB SSD bulunmakta.

Nisan ayında satışa çıkarılacağı duyurulan ZenBook Pro 15 modeli hakkında ise henüz bir bilgilendirme yapılmadı.

Tasarım ve ScreenPad

Yeni ZenBook tasarımına baktığımızda Asus önceki modellerinde kullanmış olduğu ScreenPad tasarımından daha kullanışlı bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Asus, önceki modellerde klavyenin hemen üstünde bulunan bir ScreenPad kullanmıştı. Kullanım açısından ScreenPad’in klavyenin hemen üzerinde olması bazı sorunlar yaratıyordu. Asus yeni modellerde kullanımı basitleştirmek adına ErgoLift menteşe mekanizması ile yeni bir ScreenPad Plus tasarımı oluşturmuş. Şirket, kullanıcılarına ScreenXpert 2 yazılımı sayesinde ScreenPad Plus’ı bazı uygulamalar ile özelleştirebilme imkânı sunacak.

Genel olarak tasarımda daha önceki ZenBook modellerine göre büyük değişimlere giden Asus, soğutma kısmında da eski modellere göre daha küçük fanlar kullandığını belirtiyor. Şirket, fanlarda kullandıkları Aktif Aerodinamik Sistem Plus teknolojisi sayesinde laptopun soğutmasını %49 oranında güçlendirmeyi hedefliyor.

Asus, laptopların sağlamlığı konusunda da bir hayli iddialı. Cihazların, ABD askeri standartlarına göre yapılan MIL-STD 810H testinden sağlam bir şekilde çıktığı belirtilmekte.

Çift Ekranlı Yeni Asus ZenBook Genel Değerlendirme

Çift ekranlı yeni Asus ZenBook modellerine genel bir bakış açısıyla bakacak olursak özellikle ScreenPad’i geliştirmiş ve kullanımını kolaylaştırmak adına eğimli bir tasarım oluşturmuş olmaları laptopları tasarım anlamında önceki modellere göre öne çıkartıyor. Asus, fan boyutlarını küçülterek daha ince bir tasarım yapmayı amaçlamış. Fanlarda kullandıkları teknoloji sayesinde performans kaybının önüne geçmeyi başarmışlar. Donanım kısmında da yeni nesil Intel işlemciler kullanarak güçlü bir bilgisayar oluşturmuşlar.

Yenilenen şık tasarımı ve yeni nesil donanımlarıyla birlikte dikkatleri üzerine çeken yeni ZenBook’lar bilgisayar sektöründe çift ekranlı laptopların gelişimine de ön ayak olacaktır.

Yeni Asus ZenBook’ların ülkemizde ne zaman satışa çıkacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.