Chrome OS Karanlık Modu Gelmek Üzere

Androidcentral’ın haberine göre; Chrome OS karanlık modu sonunda deneme aşamasına geldi. Şimdilik test aşamasında olan özellik Chromebook kullanıcıları tarafından denenebiliyor.

Chromebook kullanıcılarının uzun zamandır beklediği ve yoğun bir şekilde Google’dan talep ettiği karanlık modu Chrome OS üzerinde test edilmeye başlandı.

İşletim sistemi pazarının yaklaşık %0,5’ine sahip olan Chrome OS uzun zamandır beklenen özelliği henüz kararlı sürümüne gelmemiş olsa da, bu gelişme kullanıcıları oldukça memnun etmiş durumda.

Chrome OS Karanlık Modu Ne Zaman Gelecek?

Chrome OS karanlık modu hala daha erken geliştirilme aşamasında olduğu için tam olarak çıkış tarihi bilinmiyor.

Chrome OS’de Karanlık Modu Nasıl Aktif Edilir?

Sahip olduğunuz Chromebook üzerinde karanlık modu kullanmaya niyetlenmeden önce bilmeniz gereken önemli bir nokta var. Karanlık moda erişebilmeniz için “Canary” kanalına geçmeniz gerekiyor. Canary kanalı ise Chrome OS’in kararsız sürümlerinin başında geliyor. Google geliştiricileri, işletim sistemi ile ilgili tüm deneyleri bu kanal üzerinde gerçekleştirdikleri için Canary kanalı oldukça riskli bir sürüm.

Chromebook’da Chrome OS Kanalı Nasıl Değiştirilir?

Chromebook üzerinde Chrome OS kanalını değiştirmek için aşağıda yer alan adımları izleyebilirsiniz.

 1. Chromebook ayarlarını (settings) açın
 2. “About Chrome OS” menüsüne tıklayın
 3. “Detailed build information” yazısına tıklayın
 4. Açılan menüden “Channel” bölümünü bulun ve “Change Channel” seçeneğine tıklayın.
 5. Karşınıza bir pop-up gelecektir. Buradan “Developer Mode” seçeneğini aktif hale getirin.
 6. Açılan menüden istediğiniz kanalı seçin. (Karanlık modu istiyorsanız “Canary” kanalını seçmelisiniz.)
 7. Ayarların etkin olması için Chrome OS’i baştan başlatın.

Karanlık Mod Nedir?

Karanlık Mod, bir diğer yaygın adıyla Dark Mode, son yıllarda oldukça popülerlik kazanmış koyu renkli tema anlamına gelmektedir. Web siteleri, mobil ve masaüstü işletim sistemlerinde de yer alan koyu renkli temalar -ekranlar ile fazlasıyla temas ettiğimiz bu günlerde- özellikle göz yorgunluğunu azaltması ve daha şık görünmesinden dolayı fazlasıyla tercih edilmektedir.

Karanlık modu destekleyen işletim sistemleri:

 • Windows
 • Mac OS
 • Android
 • iOS
 • iPadOS

Karanlık modu destekleyen tarayıcılar:

Karanlık modu destekleyen başlıca uygulamalar:

Chrome OS Nedir?

İlk defa 2009 yılında Google tarafından duyurulan Chrome OS, Google tarafından geliştirilen, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Aynı Apple’ın Mac OS işletim sistemi gibi, Chrome OS de sadece Chromebook’lar üzerinde çalışması için geliştirilmiştir.

Minimalist bir yapıya sahip olan Chrome OS, günlük kullanım (internette gezinmek, sosyal medya kullanımı ve video seyretmek) için ideal olan bir işletim sistemidir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.