Chrome, Canary 93 ile Instagram Tarzını Getiriyor!

Google, kısa süre önce herhangi bir internet sitesinden ​​belirli bir metne rahatça bağlantı sağlama özelliği eklemişti. Şimdi ise Chrome, bu özelliği geliştirmek istiyor. Yeni geliştirmelere göre metinler, Chrome Canary 93 ile Instagram benzeri bir tarzda paylaşılabilecek.

Google’ın geliştirdiği açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısı olan Chrome, Facebook ve Instagram’dan sonra “Stilize etme” paylaşım seçeneği ile karşımıza çıkıyor.

Bu sayede kullanıcılar, başka bir mecradan kopyalanan metinleri; ya da kendi oluşturdukları metinleri, renkli şablon ve çeşitli yazı karakteriyle paylaşma imkanına kavuşacak.

Ayrıca bu metinler belirli bir yerden alınıp stilize edildikten sonra istenilen bir uygulamada da paylaşılabiliyor. Stilize etme özelliği şu anda yalnızca Chrome Canary 93 versiyonunda işlevsel.

Chrome Canary 93’te Stilize Etme Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu özelliği etkinleştirmek ve kullanmaya başlamak için önce tarayıcıyı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra, okunan bir metnin herhangi bir kısmını seçip içerik menüsündeki Paylaş düğmesine basmanız gerekmekte.

Ardından, paylaşım menüsünün sol alt köşesinde kare şeklinde yeni bir “Stilize et” (İng. Stylize highlight) butonu çıkacak. Bu butona tıklandığında tarayıcı sizi, seçilen metin için renkli bir şablon seçmeye olanak sağlayan bir ekrana yönlendiriyor.

Burada seçilen metin için çeşitli renklerde şablonlar ve yazı karakterleri belirlenebiliyor. Ayrıca metindeki yazı tipinin büyüklüğüne ve oluşturulan şablonun içinde nerede duracağına da kullanıcı karar veriyor.

Tüm bunların ardından sağ üst köşedeki “İleri” butonuna tıklayarak, görüntüyü, yani söz konusu metni, seçilen bir uygulamada paylaşmak mümkün. Bu seçilen uygulamalara Twitter ya da Facebook’u örnek gösterebiliriz.

Chrome-Canary-93-Instagram
Görsel: Android Authority

Fakat bu belirtilen özellikler hala tam anlamıyla bitmiş ve sorunsuz hale gelmiş değil. Hala hatalar görülebiliyor.

Örneğin; kullanıcı önceden tanımlanan birkaç şablon arasından seçim yapsa bile, Chrome’un rastgele başka bir şablon seçebiliyor. Bu da tasarımı tamamen değiştiriyor.

Bu nedenle özellik, Chrome Canary’de gelişimine devam edecek gibi gözüküyor. Ancak, gelecek dönemde stabil Chrome uygulamasına da ekleneceğine şüphe yok.

Şimdilik daha güvenilir bir alternatif arayanlar için, “WebNotes Stilize” butonu Chrome 92 Beta’da da yer alıyor. Ancak seçim yapmak için çok daha az şablon mevcut. Ayrıca, yazı karakterleri ve stiller de kısıtlı olarak bulunuyor.

Bu yeni özelliği denemek isterseniz Chrome Canary’yi Play Store’dan ya da Chrome’un sayfasından indirmeniz mümkün. 

Chrome Canary 93 ile gelen bu Instagram tarzı metinler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yaratıcı bir özellik mi? İşinize yarayacağını düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Editör, haberci, programcı. Gazetecilik mezunu, İletişim Bilimleri master’ı yaptı. Gözünü akademik kariyere dikti ve fakat bu hayalini gerçekleştiremedi. Yirmili yaşlarını gururla NTV’de bitirdi. Daha sonra başka ülkeye göçtü. Kitap editörlüğü ve çiçek yetiştiriciliği yapıyor. Teknoloji haberleri yazmayı seviyor.