CarKey: iPhone’unuzla Arabanızın Kilidini Açan Özellik

Dev teknoloji şirketi Apple geçtiğimiz günlerde yeni bir iOS özelliği tanıttı. Şirket bu yaklaşan özelliği “CarKey” olarak adlandırıyor.

CarKey, NFC özellikli bir ‌iPhone‌ veya ‌Apple Watch‌’un NFC özellikli bir aracın kilidini açmasını, kilitlemesini, başlatmasını ve başka bir şekilde kontrol etmesini sağlayan dijital bir protokoldür.

Otomobillerde varsayılan olarak NFC işlevi yoktur, bu nedenle, Apple‘ın iOS’u araç içi bilgi eğlence sistemlerine ve gösterge panolarına getirme yolu olan CarPlay gibi sistemleri, otomobil üreticileri tarafından uygulanması gereken bir özelliktir .

carkey-car
APPLE CarPlay Otomobil Arayüz

Bazı otomobil üreticileri şimdiden kendi uygulamaları üzerinden dijital anahtar desteği sunuyor. Açıklamalara göre iOS 13.4 ile gelecek bu sistem, Apple’ın Car Connectivity Consortium (CCC) katılmasının ilk meyvesi olacak. Bu topluluk içerisinde JLR, PSA, Mercedes, Volkswagen, BMW ve Honda gibi 100 farklı üretici bulunuyor.

CarKey ile yapılabilecekler araç üreticisine göre değişiklik gösterecek gibi. Ancak en azından fiziksel bir anahtarla mevcut olan özellikler olan arabanızın kilidini açabilecek, arabanızı kilitleyebilecek ve arabanızı çalıştırabileceksiniz.

NFC Nedir, Nasıl Çalışır?

NFC (Near Field Communication) yani Yakın Alan İletişimi, mobil cihazlar ve bilgisayarlarla etkileşim içinde olan cihazlar için tasarlanmış kablosuz bir kişisel iletişim teknolojisidir. Manyetik alan indüksiyonu kullanarak cihazlar birbirine dokunduğunda çift yönlü iletişim kurmasını sağlar.

CarKey Nasıl Çalışacak?

Bu günlerde birçok yeni otomobilin, yakınlık yoluyla bir arabanın kilidini açan ve çalıştıran anahtarlıkları var ve CarKey buna çok benziyor. Geliştirilen bu özellik, Apple’ın Wallet uygulamasında depolanan bir araba anahtarının dijital sürümüdür.

CarKey ile bir aracın kilidini açmak (veya kilitlemek), aracın içinde bulunan bir NFC okuyucusunun yanında bir ‌Apple Watch‌ veya ‌iPhone‌ bulundurmayı içerecektir. NFC okuyucu, ‌iPhone‌ veya ‌Apple Watch‌ içinde saklanan dijital anahtarı algıladığında, araçtaki kilitleme mekanizması etkinleştirir.

CarKey Wallet Uygulaması Neye Benziyor?

CarKey, Wallet uygulamasından giriş yapıldığında iPhone’unuzda standart bir kart gibi görünecektir. Karta dokunduğunuzda, model numarası ve ihraç eden otomobil üreticisi gibi araç bilgileri sağlayacaktır.

carkey-uygulama
iOS 13’ten çekilen ve CarKey arayüzünü gösteren bir ekran görüntüsü

Ayrıca Express Mode’u (Biyometrik kimlik doğrulama olmadan kilidini açma) etkinleştirmek veya birkaç erişim seçeneğine sahip bir anahtarı başkalarıyla paylaşmak için bir geçiş olacaktır.

Ne Zaman Başlayacak?

CarKey özelliği ‌iOS 13‌’ün birden fazla versiyonunda bulundu. Bu yüzden Apple’ın da aktif olarak incelediği ve geliştirdiği bir şeydir ama bu özellik ilk defa iOS 13.4 geliştirici sürümünün kaynak kodlarında ortaya çıksa da ne zaman kullanıma sunulacağı belli değil.

iOS 14’ün Haziran ayında önizlemesi yapılması ve sonbaharda piyasaya sürülmesiyle, bu özelliğin bir ‌iOS 14‌ özelliği olarak tasarlanma şansı var. Apple’ın WWDC‘de (Worldwide Developers Conference) göstermesi mümkün. Bu kilit özelliği, bir noktada araba üreticilerine bağımlı olduğundan dolayı Apple’ın ortaklıklar kurulana kadar beklemesi gerekebilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!