Blue Origin, Uzay Turizmi için Önemli Görevi Tamamladı!

Blue Origin’in merakla beklenen uçuşu tamamlandı! Jeff Bezos ve üç kişiyi daha uzaya götürmek için tasarlanan görev 20 Temmuz tarihinde başarıyla sonuçlandı. Bu önemli görevin, Blue Origin şirketinin uzay turizmi ayağı için oldukça önemli olduğu ifade ediliyor.

Blue Origin tarafından gerçekleştirilen NS-16 görevi, dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos‘u ve üç diğer kişiyi uzaya gönderdi. Yaklaşık 10-15 dakika süren uçuşun ardından kapsül başarılı bir iniş yaptı.

Bezos’un yanında yer alan üç kişiden birisi kardeşi Mark Bezos oldu. Ayrıca, havacılık tarihine adını yazdırmış Wally Funk ve Blue Origin’in ilk müşterisi unvanını taşıyan Oliver Daemen uçuşta yer aldı.

Kalkışın ardından kapsül son derece yüksek hızlarla 66 millik bir irtifaya ulaştı. Güçlendiriciden ayrılmadan önce yolcular, yer çekimsiz ortamda kısa bir zaman geçirme şansını yakaladılar. Dünya’yı dışardan kısa bir süre de olsa gören ekip, ağırlıksızlık hissini de deneyimledi.

Güçlendiriciler de aynı kapsül gibi başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Fırlatıldığı yerin yaklaşık 5 mil uzağına dikey iniş gerçekleştiren New Shepard isimli uzay mekiği ve Blue Origin uzay turizmi için umut verdi.

Henüz yolculuk biletlerinin ücreti hakkında resmi bir açıklama sunulmadı. Gelecek dönemde uçuşlara devam edeceği bilinen Blue Origin gündemde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Hatta, önümüzdeki birkaç uçuşun açık artırmalarının da tamamlandığı biliniyor.

blue origin uzay turizmi
Görsel: Blue Origin

Jeff Bezos Uçuş Sonrası Açıklama Yaptı

Kapsülün yere inmesinin ardından Blue Origin’in sahibi milyarder Jeff Bezos uçuşla ilgili hislerini aktardı. Ana görevinin başarıyla tamamlandığını belirten Bezos “kimseye tekme atmadan” uçuşu bitirdiği konusunda bir espri yaptı.

Aynı zamanda Bezos, uçuş sırasında deneyimlediklerini de ifade etti. Yer çekimsiz ortamı yüzmeye benzeten iş adamı oldukça şaşırdığını belirtti.

Gençliğinden beri uzaya çıkmaya heves ettiğini açıklayan Bezos, hayallerine sonunda kavuştu. Kendi roketiyle uzaya çıkan ikinci milyarder olarak adını tarihe yazdırdı. Uzaya kendi aracıyla çıkan ilk milyarder ise 11 Temmuz tarihinde Richard Branson olmuştu. Virgin Galactic’in kurucusu Branson, SpaceShipTwo isimli araç ile uzaya çıkan ilk milyarder olarak tarihe geçmişti.

Tamamlanan görev ile Wally Funk uzaya çıkan en yaşlı kişi olma unvanına hak kazandı. 82 yaşındaki efsane isim, havacılık tarihine adını bir kez daha yazdırmış oldu. Benzer bir başarı ise Oliver Daemen’den geldi. 18 yaşındaki Hollandalı, uzaya çıkan en genç olma şansını yakaladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.