Beklenen Haber Geldi: Fiziksel IFA 2021 İptal Edildi!

IFA 2021 etkinliğinin oldukça dikkat çekecek yeniliklere sahne olması bekleniyordu ancak etkinlik iptal edildi. Daha önce oldukça geniş bir katılım alanı ve ziyaretçi sayısı ile gerçekleşiyordu. Aynı zamanda bu etkinlik teknolojiseverler için büyük bir odak noktasıydı.

Bu yıl IFA etkinliğinin 3-7 Eylül tarihleri arasında her sene olduğu gibi Messe Berlin’de gerçekleşeceği açıklanmıştı. Ancak etkinlik oldukça kapsamlı önlemler alınarak yalnızca davet listesi ile katılımcı alacaktı.

Açıklanan tarih birçok teknolojisever ve teknoloji konusunda içerik üreticilerinin merakla beklediği bir tarihti. Aynı zamanda bu, pandemi dönemi sonrası yapılacak en büyük etkinliklerden biri olacaktı.

Ancak geçen yıl olduğu gibi bu yılda IFA yine sanal olarak gerçekleşecek. Yakın zamanda düzenlenen büyük etkinliklerin birçoğu da aynı şekilde sanal olarak gerçekleşiyor.

Geçen yıl gerçekleşen sanal etkinlikte, büyük şirketler yeni teknolojileri için sanal ortamda duyurular yaptı. Bu aynı zamanda etkinlik tarihi için bir ilkti.

Bu yıl tekrar iptal edilen etkinliğin gerekçeleri ise organizatörler tarafından açıklandı. Virüsün yeni varyantlarının oluşması ve küresel çapta yaşanan aşı tedariği süreçleri hakkında endişeler dolayısıyla etkinliğin iptal edildiği belirtildi.

Öte yandan önümüzdeki ay gerçekleşecek olan büyük etkinliklerden biri olan MWC etkinliği cephesinde bir gelişme yok. Bu etkinlikte aynı şekilde Avrupa’da gerçekleşen en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Ancak bu etkinliğe birçok büyük marka fiziksel olarak katılmayacağını belirtti. Yani LG, Samsung gibi markalar yine tanıtımlarını sanal olarak yapma tarafını seçiyor.

IFA Etkinliği Sahne Tanıtımları
IFA Etkinliği Sahne Tanıtımları

IFA Teknoloji Etkinliği de Sanal Olarak Gerçekleşiyor!

Dünya çapında birçok sıra dışı olayın görüldüğü pandemi dönemi devam ediyor. Bunun yansımaları aynı şekilde teknoloji konferanslarını ve gelişmeleri de kısıtlıyor. Yaşanan çip krizi en önemli kriz olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan sanal olarak gerçekleşen etkinlikler dikkat çekiyor. Ancak fiziksel etkinlikler gibi etkileşimi sunmak oldukça zor. Sanal etkinliklerde dikkat çekmek isteyen şirketler de farklı şekilde karşımıza çıkıyor.

IFA, pandemi öncesinde her yıl Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşiyordu. Sony, Samsung, LG gibi teknolojiye yön veren daha birçok firma tanıtımlarını yapıyordu. Bu tanıtımlar kendilerine ayrılan saatlerde oldukça fazla kişi tarafından takip ediliyordu.

Bu yıl da fiziksel olarak iptal edilen IFA 2021, teknoloji açısından ne gibi yenilikler sunacak hep birlikte göreceğiz.

Sizler pandemi gölgesinde gerçekleşen sanal etkinlikler hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.