Basemark Otonom Araç Yazılımına $7.9 Milyon Destek Aldı

Otonom araçlar günümüzde popülaritesini gittikçe arttırmakta. Yapay zeka, bilgisayar görmesi ve daha birçok teknolojiyi içinde barındıran bu araçlar, şu an yaşadığı talihsizliklerle yeterli güveni vermese de yakın gelecekte vazgeçilmezlerimiz arasında yer alacak gibi duruyor. Farklı disiplinlere sahip bu araçlara grafik yazılımları üreten Basemark çıkardığı son yazılım ile $7.9 milyonluk bir destek aldı.

Birleşik Krallık merkezli ETF Partners sağladığı bu destek ile Basemark’ın otonom araçlardaki büyümesini hızlandırmak adına yatırımda bulunan tek yatırımcı oldu. Basemark, endüstriyel uygulamalar için gerçek zamanlı bir grafik ve hesaplama yazılımı olarak Rocksolid Engine’ni geliştirdi.

Basemark sadece birkaç yıl içinde hiçbir kurumsal destek almadan işini $10 milyonların üzerine çıkarmayı başardı. Çok hızlı bir büyüme yaşayan Basemark’ın müşterileri arasında otomobil üreticileri ve bazı donanım şirketleri yer alıyor. Basemark şirketinin kurucusu ve CEO’su Tero Sarkkinen yaptığı açıklamada “Otonom araç devrimini hızlandırmak adına yapay zeka ve otomotiv yazılımları arasındaki ilişkiyi kuvvetlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sarkkinen kariyerine ilk olarak Futuremark’ta 3D oyun geliştirerek başladı. Ardından 2012 yılında otomobiller için görsel kullanıcı arabirimleri oluşturmak isteyen Rightware ile çalışmaya başladı.

Basemark Otonom Araçlara Güvensizliği Kırma Hedefinde

Günümüzde her ne kadar otonom araçlar popülerleşmeye başlasa da insanlar güven sıkıntıları çekmekte. Otopilotlar bazı durumlarda harikalar yaratırken bazı durumlarda ise geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi Burger King logosu ve dur tabelasını bile karıştırabiliyor. Kandırılması ya da hata yapması yüksek olduğu düşünülen bu araçlar gün geçtikçe daha da gelişmekte. Basemark ekibi de bu konuda oldukça kararlı.

Ekip, grafikleri çok iyi oluşturdu ve otomobillerde popülerleşen dijital ekranlara çok iyi uyum sağladı. Bu ekranlar otonom araçların vazgeçilmezi konumundadır ve sürücüye gerekli ayarlamaları yapma imkanı tanır.

Basemark kısa bir süre önce Japonya’nın Digital Media Professionals ekibi ile birlikte, kullandığınız aracın bir aracı geçmek üzere olduğunu tespit eden akıllı aynalar üretti. Yazılım ayrıca yayalar, arabalar ve bisikletler gibi potansiyel tehlikeleri tespit edip yüksek oranda doğruluk ile sınıflandırabilir. Ve artırılmış gerçeklik yardımı ile belirli uyarıları tetikleyebilir.

Basemark ekibi gerçekten otonom araçları geliştirme konusunda çok heyecan dolu. ETF Partners’den aldıkları bu $7.9 milyonluk destek onları bu hedeflerinde daha iyi yerlere getirebilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.