Avustralya ve Facebook Anlaştı: Haber Sorunu Çözülüyor

Sosyal medya platformları her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Hatta günümüzde insanlar haberleri bile sosyal medya platformlarından takip etmeye başladılar. Bunun üzerine Avustralya hükümeti geçtiğimiz günlerde sosyal medya şirketlerinin haber paylaşması için ücret ödemelerini gerektiren bir yasa üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Facebook ve Avustralya hükümeti arasında da bu yasa üzerine uzun görüşmeler gerçekleşmişti. Lakin sonuç olarak iki taraf da geri adım atmayınca Avustralyalı Facebook kullanıcılarının haber paylaşımları kısıtlanmıştı. Ancak, yeni gelişmelere göre Avustralya ve Facebook anlaştı.

Konuyla ilgili iki taraftan da gelen somut adımlar anlaşmayı zorlaştırmıştı. Hatta Facebook bazı devlet ve medya dışı sayfaların paylaşımlarını “haber içeriğinin tanımının net olmamasından dolayı” engellemişti. Gelinen noktada iki taraf da zarar görmüş olacak ki Facebook, News Corporation şirketi ile ödeme anlaşmasına vardı. Böylece Avustralya’daki Facebook kullanıcıları tekrardan haber paylaşabilecek.

Facebook Haberlere Para Ödemeye Başlayacak!

Facebook ve Avustralya Anlaştı

Avustralya hükümeti 20 Nisan 2020 tarihinde haber kuruluşlarının lehine olacak bir yasa üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. 25 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe giren yasaya göre sosyal medya şirketleri, Avustralyalı haber kuruluşlarından çıkan haberler için ücret ödemek zorunda kalacaklar.

Google başta olmak üzere birçok şirket haberleri yayımlamaya devam edebilmek için Avustralyalı haber kuruluşları ile anlaşmaya başlamıştı. Fakat Facebook, Avustralya hükümetinin uygulayacağı yasaya uymak yerine kendi sundukları çözüm önerilerinin uygulanmasını talep etmişti. Ancak hükümet ve Facebook yetkilileri anlaşmaya varamamışlardı. Bunun üzerine Facebook, Avustralyalı kullanıcılarının haber paylaşımlarını engellemeye başlamıştı.

İşler iki taraf için de iyi gitmeyecek gibi gözüküyordu. Hükümet yasanın uygulanması konusunda oldukça kararlı olduklarını gösterirken Facebook tarafı ise haberler dışında bazı içerikleri de engellemek gibi adımlar atıyordu.

Gelinen son noktada Facebook geri adım attı ve Avustralya’da haber içeriklerinin kullanılabilmesi için News Corporation şirketi ile 3 yıllık bir anlaşma imzaladı. Yapılan anlaşmaya göre Facebook 3 yıl boyunca Avustralya’daki News Corporation kaynaklı haberleri kullanabilecek.

News Corporation şirketinin yaptığı açıklamaya göre Facebook ayrıca Sky News Australia ile de bir anlaşma imzaladı. Bunun dışında Facebook’un ülkedeki birkaç haber kuruluşuyla da görüşmelere devam ettiğini belirttiler.


Tüm bunların sonucunda ortada somut bir gerçek var. Avustralya medyasından News Corporation ve Facebook krizi çözmek adına anlaştı. Bu sayede kullanıcılar haber paylaşmaya devam edebilecek.

Siz Avustralya hükümetinin çıkardığı bu yasa hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu yasa diğer ülkeleri de harekete geçirir mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.