Automattic, Day One Uygulamasını Satın Aldı!

Oldukça popüler bir günlük tutma uygulaması olan Day One, Automattic tarafından satın alındı. Geçtiğimiz günlerde yeni yaşını kutlayan WordPress‘in sahibi, artık Day One uygulamasını da bünyesinde bulunduruyor.

Day One, Automattic tarafından satın alınma detaylarına resmi blog sitesinde yer verdi. Yapılan açıklama göre Day One tarafı yine çalışmalarına bağımsız olarak devam ediyor olacak.

Ayrıca şirketin CEO konumunda bulunan Paul Mayne görevine devam edecek. Day One sadece gelecek dönemde WordPress ve Tumblr eklentilerine kavuşacak.

Bunlar dışında kalan tüm özellikler ve yenilikler yine eskiden olduğu gibi ekip tarafından gerçekleştiriliyor olacak. Yani bu satın alma, şirketin tüm geliştirme ve kararlarını etkilemiyor.

Açıklamada yer alan diğer detaylar ise şöyle:

Küçük bir yazılım şirketini satın alan büyük şirketler genelde köklü değişiklikler gerçekleştirir. Bu satın alma bu açıdan böyle değil. Uygulama başında kalarak şu an olduğu gibi yazılımından tasarıma her alanda önderliğe devam ediyor olacağız. Fotoğraf, video ve anılarınızı kaydederek güvendiğiniz Day One bildiğiniz gibi kalacak.

Ancak diğer açıdan, WordPress ve Tumblr eklentileri ile daha da güçlenmeye devam edecek. Day One kişisel veri gizliliğine dikkat ederek temellerine sadık kalacak.

Day One platformlar arası çalışabilme ve uçtan uca şifreleme özelliğini halihazırda barındırıyor. Yani iPhone, iPad ve Mac cihazlarınız arasında ortak kullanıma sahipsiniz.

Ayrıca Day One’ı kullanmak ücretsiz. Ücretli planda ek olarak gelen tek özellik fotoğraf, video ve sesleriniz için daha fazla depolama alanı oluyor. Bunun ücretlendirmesi ise 3.99$ olarak belirlenmiş durumda.

Bakalım bu satın alma sonrası Day One nasıl bir gelişim gösterecek? Bunu gelecek süreçte hep birlikte göreceğiz.

Day-One
Day One çevrimiçi bir günlük tutma uygulaması.

Day One Nedir?

Sadece App Store’da yer alan uygulama oldukça fazla kullanıcı tarafından tercih edilmekte. Öyle ki Day One, günlük tutma uygulamaları arasında ilk sırada.

Aynı zamanda Apple tarafından oldukça önemli ödüller aldı. Bunlar Yılın Uygulaması, Editörün Seçimi ve Apple Dizayn Ödülü olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca uygulama oldukça bilinen siteler ve kurumlar tarafından da olumlu yorumlar alıyor. The New York Times, TIME, Forbes gibi oldukça popüler basın kuruluşları uygulama hakkında oldukça olumlu açıklamalar yapıyor.

Uygulamanın sade ve anlaşılır arabirimi oldukça dikkat çekici. Bu sayede kullanıcılar kolaylıkla uygulama üzerinden günlüklerini oluşturuyor.

Ayrıca sunduğu Face ID gibi güvenlik destekleri de oldukça önemli. Uçtan uca şifreleme ve gizlilik politikaları da kullanıcılar tarafından beğenilmekte.

Sizler Day One hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.