AT&T Kullanıcıları Alexa ile Arama Yapabilecek

Teknoloji devi Amazon akıllı hoparlörü olan Amazon Echo’yu geliştimeye devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde AT&T ile birlikte yeni bir özellik için çalıştıklarını açıkladı. Bu yeni özellik ile Amazon Echo gibi Alexa kullanan cihazlarda, AT&T kullanıcıları Alexa ile arama yapabilecek.

Bu yeni özellik ile kullanıcıların telefonu ulaşılamaz olduğu durumda, şarjı bitmiş ya da kapalı olsa bile arama yapabilecek. Kullanıcılar bu özellikle arama yapabildiği gibi gelen aramaları da cevaplayabilecek.

Alexa ile Arama Yapabilme

Kullanıcılar Alexa ile bir arama yapmak ya da arama cevaplamak için “Alexa ile AT&T arama” özelliğini hesaplarına kurmalıdır. Bu özelliği kurmak için kullanıcılar uygulamanın aylarlar bölümünden “İletişim” kısmına giriş yaptıktan sonra AT&T’yi seçerek kendi telefon numaralarını girmesi gerekmekte. Ardından kullanıcı ekranda çıkan talimatlarla kolay bir şekilde bu özelliği aktif hale getirebilir.

Gerekli bağlantı kurulduktan sonra, AT&T kullanıcıları Alexa ile arama yapabilecek konuma gelmekte. Bu işlemleri tamamladıktan sonra basit bir şekilde “Alexa, Özgür’ü ara” ya da “Alexa, şu numarayı ara” gibi sesli talimatlarla arama yapabilir.

Arama yapma kısmı yukarıda anlatıldığı gibi gayet basit bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bir arama geldiğinde ise, Alexa “Özgür’den gelen arama” ya da direk olarak sizi arayan kişinin ismini söyleyerek haber verir. Aramayı cevaplamak içinse “Alexa, cevapla” demeniz yeterli olacaktır. Bu sayede Alexa cihazı aracılığıyla kullanıcılar rahatlıkla görüşme yapabilir.

Alexa ile Aramaları Kontrol Edebilirsiniz

Yeni gelen bu özellikle arama yapabildiğiniz gibi gelen aramaları da kontrol edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, yalnızca 09:00 – 16:00 arasında müsait olduğunuzu belirterek onun dışındaki aramaları engelleyebilirsiniz. Ayrıca, “Alexa, evden çıkıyorum” komutuyla AT&T aramalarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu yeni özellik, kullanıcıların akıllı saatler, tabletler, bilgisayarlar ve şimdi Alexa cihazlarında telefon görüşmeleri yapmasına ve almasına olanak tanıyan AT&T’nin NumberSync hizmeti ile mümkün hale geldi. Tüm uygun AT&T mobil planlarına dahil olan bu özellik için herhangi bir ekstra maliyet gerekmemekte.

Amazon, bu özelliğin iPhone veya Samsung Galaxy gibi uyumlu bir HD sesli cep telefonlarına sahip müşterilerin faturalı planda kullanabileceğini de açıkladı.

Şu an için yalnızca ABD’deki AT&T kullanıcıları bu özellikten yararlanabilir. Ancak ABD dışında Meksika, Kanada ve İngiltere’deki kullanıcılara arama yapabilirler. Amazon, bu özelliğin diğer operatörlerdeki kullanıcılar için yapmayı planlayıp planlamadıkları ile ilgili soruyu cevapsız bıraktı. Ama özelliği geliştirmek için sürekli kullanıcı geri bildirimlerine cevap vereceklerini ve geliştirmeler yapacaklarını açıkladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.