ARM, Yeni Armv9 Mimarisine Sahip İşlemcileri Tanıttı!

ARM, yeni Armv9 mimari ile oldukça önemli geliştirmeler sunuyor. İşlemciler tüm teknolojik cihaz üreticileri için oldukça önemli. Sunulan yenilikler ve performansın ana kaynağı aslında cihazlarda bulunan unsur işlemciler.

İşlemci ve GPU çekirdekleri tarafında oldukça önemli bir üretici olan ARM, bu konuda tüm üreticiler için oldukça önemli geliştirmeleri yeni işlemci mimarisi ile getiriyor. ARM’nin geliştirdiği bu işlemciler en önemli üreticiler tarafından kullanılıyor.

ARM yeni Armv9 mimarisini geçtiğimiz dönemde duyurmuştu. Bu mimari, 10 seneye yakın bir süredir kullanılan v8’in rafa kalkmasını sağlıyor. Bu mimariye sahip yeni CPU’lar da resmi olarak tanıtılıyor.

Cortex-X2

Şirketin en üst seviye olarak geliştirdiği işlemci çekirdeklerinin ilk nesli (Cortex X) günümüzde Samsung Galaxy S21 ailesi gibi amiral gemisi cihazlarda kullanılıyor. Ayrıca işlemci sayesinde amiral gemisi cihazlarda hedeflenen hızlara ulaşılabiliyor.

Ancak güncellenen Cortex-X2, bir önceki nesilden en büyük fark olarak yeni mimari ile birlikte geliyor. Yeni yapılan geliştirme ile işlemci önceki nesle göre %30 daha güçlü durumda.

Ayrıca şirket geçen yıl Windows ve Chrome işletim sistemli cihazlara kıyasla büyük bir ivme gördüğünü belirtiyor. Bu ivmenin Cortex-X2 ile birlikte yakalandığı da ekleniyor. Yeni nesil ile birlikte bu cihazlarında %40 oranında bir gelişme gözleniyor.

Arm Cortex-X2 geliştirmeleri.
ATM Cortex-X2

Cortex-A710

Cortes-A710, ARM’nin performans ve verimlilik konusunda oldukça iddialı olan işlemcisi. Aynı zamanda bu çekirdekler üst seviye akıllı telefonların yanı sıra akıllı ev cihazları ve televizyonlara güç vermek için geliştirilmiş.

Yeni geliştirilen Cortex-A710 ile enerji verimliliği oldukça başarılı. Bu konuda önceki nesle göre %30’luk bir artış elde ediliyor. Ayrıca %10 oranında bir performans artışı sağlıyor. Ayrıca makine öğrenimi konusunda da 2 kat daha iyi sonuçlar almak mümkün.

Enerji verimliliği sayesinde ısınma gibi problemler dolayısıyla yaşanan yavaşlamalar da azalıyor. Aynı zamanda pil ömrünü de artırmış oluyor.

Arm Cortex-A710 geliştirmeleri.
ARM Cortex-A710

Cortex A-510

Cortex A-510 ise daha düşük bütçeli akıllı cihazlar için maksimum verimlilik ve performans hedefleniyor. Ayrıca önceki nesle göre performans konusunda %35 ve enerji verimliliği konusunda %20 gelişme gösteriyor. Bunun yanı sıra makine öğrenimi konusunda 3 kat daha iyi sonuç veriyor.

Bu CPU, şirketin en yeni teknolojiler ile geliştiriliyor. Aynı zamanda performansı ve verimliliği ile birlikte kullanıcı ve üreticiler için sunduğu geliştirmeler oldukça önemli.

Cortex-A-510

Şirket yeni CPU’ların haricinde üç adet de grafik işlemcisi tanıttı. Bunlar; oyunlar için yapılmış Mali-G710, orta segment telefonlar için üretilmiş Mali-G510 ve giriş seviye modeller için üretilen Mali-G310 oldu.

ARM, yeni Mali-G710 ile %20 daha iyi oyun performansı ve %20 daha başarılı bir enerji tüketimine sahip. Ayrıca, makine öğrenimi konusunda da %35 bir artış göstereceğini ifade ediyor.

Mali-G510 ve Mali-G310 grafik işlemcilerinin de önceki nesle göre son derece başarılı performanslar gösterdiğini belirtiyor. Hatta, G510 modelinin %100 bir performans artışı gösterdiğini ekliyor.

Tüm bu GPU ve CPU çekirdekleri, belirttiğimiz gibi, günümüzde oldukça önemli olan makine öğrenmesi konusunda da oldukça büyük geliştirmelere sahip.

Öte yandan ARM güvenlik tarafına da dikkat çekiyor. Ayrıca, artan kullanıcı ve mobil cihaz sayısıyla birlikte geliştirmelerin oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Birçok şifreleme ve yazılım özelliği ile birlikte, yeni nesilde çeşitli güvenlik geliştirmeleri de yer alıyor.

Bu yeni CPU ve GPU modellerinin gelecek sene çıkacak cihazlarda kendini göstermesi muhtemel. 2022 yılında, tanıtılan yeni işlemcilerin ismini sık sık duyacağız gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.