ARM İşlemcili MacBook Modelleri Belli Oldu

Dev teknoloji şirketi Apple bu akşam saat 20:00’da gerçekleştirdiği Apple WWDC20 etkinliğinde bir çok sistem tanıttı ve merak edilen gizemleri açığa çıkardı. Apple’ın çalıştığı üreticiler ve şirket içerisindeki bağlantılarından sağladığı doğru haberler ile tanınan Ming-Chi Kuo ise, bugün ilk ARM işlemcili MacBook bilgisayarlar hakkında yorumda bulundu. Kuo Apple’ın WWDC20 etkinliğinde ARM işlemciye sahip 13-3 inch’lik MacBook Pro ve 24 inch’lik iMac modellerini duyuracağını açıklamıştı.

Anladığımız üzere, Apple ARM İşlemci Geçişini Duyurmaya Hazırlanıyor yazımızda belirttiğimiz, Apple’ın performans endişelerinden kaynaklı düşük seviye MacBook modelini tercih etmesi gibi bir durum olmayacak.

Kuo’ya göre Apple, ARM işlemcili MacBook modellerinin satışa sunulması için 2021 yılını beklemeyebilir. 2020 yılının son çeyreğinde belirtilen modellerinden birisi veya ikisinin birden satışa sunulabileceği belirtiyor. Ayrıca Kuo altını çizerek, 2021 yılından itibaren Intel işlemciye sahip herhangi bir yeni model çıkartılmayacağını belirtiyor.

Kısaca Kuo, tüm bu geçişin 12 ile 18 ay içerinde tamamlanarak tüm MacBook modellerin ARM işlemciye dönmesini öngörüyor.

Performans konusuna da değinen Kuo, mevcut MacBook modellerine kıyasla, yeni çıkartılacak olan modellerin %50 ile %100 arasında performans konusunda iyileşme gözlemleneceğini de belirtiyor.

Ayrıca mini-LED ekranlara sahip modellerin de 2021 yılının ilk yarısında satışa sunulabileceğini dile getiriyor.

Mac Mini, İlk Arm İşlemcisine Sahip Mac Olacak

Apple bugün yaptığı WWDC 2020 konferasında dönmekte olan çok fazla söylentiye rağmen yeni bir iMac duyurmadı. Fakat dev şirket konferansta MacOS işletim sistemi için Apple’ın “Apple Silicon” çoğumuzun ise Arm platformu olarak adlandırdığı işlemciye göçünün başladığını duyurdu. Apple WWDC sunum süresinin son 30 dakikasını MacOS’u nasıl ARM’a geçiş yapacağını tartışarak geçirdi.

Aynı 10 yıl önce PowerPC’den Intel’e olan geçişteki gibi bu geçişte de Rosetta dönüşüm motoru ile Intel tabanlı uygulamalar Apple’ın çipinde çalışabilecek.

Apple’dan Craig Federighi WWDC’de paylaşılan demo görüntülerinde Mac’teki uygulamaların hepsinin Arm uygulaması olduğunu belirtti. Ayrıca bu sonbaharda çıkması planlanan bir MacOS versiyonu olan Big Sur’un da Apple Silicon desteği olacağı açıklandı.

Fakat bu gelişemeler uygulama geliştiricilerinin aklında şu soruyu doğurdu. Geliştiriciler sahip olmadıkları bir işlemci mimarisi için nasıl geliştirme yapabileceklerdi? Apple bunun için $500 değerindeki 16GB RAM, 512GB SSD ve A12Z SoC sistemine sahip DTK’leri (Developer Transition Kit) satışa sundu. Fakat bunun da dezavantajı Apple bu DTK’ların geliştirme bittikten sonra geri iade edilmesini istemekte.

Federighi’nin yaptığı açıklamaya göre uygulama geliştiriciler Apple’ın developer sitesinden bugün itibariyle başvuruda bulunup sipariş verebilirler.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.