Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar – PC [2021]

Evde tek başınıza oyun oynamaktan sıkıldınız mı? İşte karşınızda Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar listesi! Bu listedeki oyunlar sayesinde dilerseniz rekabetçi olarak arkadaşlarınızla oynayabilir ya da bir oyunun hikayesine beraber ortak olabilirsiniz. Baştan uyarayım, liste oldukça kalabalık fakat okumakta fayda var.İçindekiler

Fortnite – Battle Royal

Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar

Fortnite mantık olarak baktığınız zaman PUBG tarzında bir oyun. Yani amacınız hayatta kalmak. Peki PUBG’ye göre farkı ne diye soracak olursanız PUBG biraz daha gerçekçi modellemelere sahip bir oyunken Fortnite ise daha çok çizgifilm karakterleri gibi modellemelere sahip. Oyunu maksimum 4 kişilik ekip ile beraber oynayabilirsiniz. Bunun yanında iki kişilik ve tek kişilik olarak da girebilirsiniz. Oyunda yine PUBG’de olduğu gibi daralan bir çember var. Bir yandan yapılaşmaya, bir yandan silah aramaya çalışıyorsunuz. Bu sırada rakiplerinizle de mücadele etmeniz gerekiyor.

Bir başka modunda ise 16-16 olmak üzere iki ekip var, ve belirli bir kill sayısı mevcut. Bu kill sayısına ilk ulaşan takım kazanmış oluyor.

Artıları ve Eksileri

Fortnite Epic Games tarafından 2017 yılında ücretsiz olarak yayınlandı. Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında yer alıyor. Ayrıca birçok platformda da destekleniyor. Oyunun içerisinde bulunan bazı danslar oldukça komik. Bunun yanında Türkçe dil desteğinin olması da güzel. Eksi kısmına bakacak olursak eğer ki çizgifilm karakterleri gibi modellemelerden çok zevk almıyorsanız, gerçekçilik arıyorsanız oyun pek size göre değil.Fortnite – Battle Royal Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit
İşlemci: Core i3 3.3 GHzİşlemci: Core i5 3.5 GHz
RAM: 4GB RAMRAM: 8GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD 4000Ekran Kartı: Nvidia GTX 660 veya AMD Radeon HD 7870 muadili DX11 GPU

PlayerUnknown’s BattleGrounds (PUBG)

pubg - teknoloji

Hala oynamayan var mı bilmiyorum ama arkadaşlarla oynarken gayet keyif veren oyunlardan birisi PUBG. Ama yine de hiç oynamayanlar için açıklayalım oyunu.

Oyunda dilerseniz dört, dilerseniz iki kişilik takımlar oluşturabileceğiniz gibi tek başınıza da yer alabiliyorsunuz. Oyunun hemen başında uçaktasınız ve sizinle beraber aynı uçakta toplamda 100 kişi bulunuyor. Uçağın ilerlediği yönde dilediğiniz zaman aşağı atlayabilirsiniz. Amaç en son hayatta kalan olmak ve çorba parasını çıkarmak. Tabi bu esnada loot yapmanız gerekiyor. “Oooo dikey tutucu, ooooo 3x kask” derken düşmanlara da dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca sizi gitgide köşeye sıkıştıran çemberi de unutmamak lazım.

Oyunu satın almak isterseniz şu an için Steam’de 87 TL’den satılıyor.

Artıları ve Eksileri

Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında yer almayı hak ediyor. Oldukça keyif veren bir oyun. Ayrıca farklı platform destekleri de mevcut. Sezon içerisinde belirlenen görevleri yaparak da farklı skinler ve itemler elde edebilirsiniz. Eksi yanı olarak sanırım yavaştan modası geçiyor. Yani oyuncular biraz sıkıldı gibi. Fakat hala oynayanlar da mevcut.

PlayerUnknown’s BattleGrounds (PUBG) Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300İşlemci: Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GBEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 580 4GB
Depolama: 30 GB kullanılabilir alanDepolama: 30 GB kullanılabilir alan

Don’t Starve Together

dont starve together

Don’t Strave Together oyunu 2016 yılında Steam’de piyasaya sürüldü ve bugün 24 TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Yine arkadaşlarla oynanabilecek bir hayatta kalma oyunu. Oyunun kendine özgü grafikleri var. Yani gerçekçi grafiklere sahip bir oyun beklemeyin. fakat oyun her yaştan kesime hitap ediyor.

Oyunda tek amacımız hayatta kalmak değil. Bunu yaparken bir yandan yiyecek bulmaya çalışıp bir yandan da etrafı keşfediyoruz. Tabi arada sırada “bence kraliçe arıyı öldürebilirm ya!” deyip gaza geliyoruz ve sınırlarımızı zorluyoruz. Bu arada oyundaki diğer yaratıkları da unutmamak gerekir. Hatta başımıza bir şey gelmesin şimdi diye düşünürseniz ormanda topluca hareket etmeniz daha mantıklı olur.

Artıları ve Eksileri

Oyun kendine has görselleri ve oynanaşı ile oldukça güzel. Fakat gerçekçi grafikleri sevenler için hayal kırıklığı yaratabilir. Beklemediğiniz anda beklemediğiniz canavarlar tarafından toplu katliama uğradığınız zamanlarda aslında oldukça komik oluyor. Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında kesinlikle yer alıyor. Ucuz olması da güzel bir artı.

Don’t Starve Together Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows Vista/Windows 7/Windows 8
İşlemci: 1.7+ GHz veya daha iyisi
Bellek: 1 GB RAM
Ekran Kartı: Radeon HD5450 ya da daha iyisi; 256 MB ya da daha iyisi
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 3 GB kullanılabilir alan

Counter Strike: Global Offensive

csgo

Counter Strike: Global Offensive’i bilmeyen yoktur. Çok oynamadım diyen bile her halde 200 saat harcamıştır bu oyunda. Evet çok bilindik bir oyun fakat arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar listesinde olmazsa olmazlardan kendisi.

“Long’tan geldi, short’tan gitti, sis attı, körüm” gibi cümleleri çok söyledik. Hatta yeri geldi oyun içerisinde çok sinirlendik, klavye kırdık, “Abi hile, vallahi hile. Report, seri report” dedik ama bu oyundan asla vazgeçemedik. Ayrıca arkadaşlarınızla sık sık giriyorsanız, oyunu sildiyseniz bile bir şekilde geri yüklüyorsunuz. Bu oyun hakkında çok bir şey söylemeye gerek yok, zaten siz çok iyi biliyorsunuz.

Artıları ve Eksileri

İyi giderken her şey mükemmel düzeyde keyif veriyor. Örneğin rank atladığınız zaman sanki maaşınıza zam almışçasına seviniyorsunuz. Ama seri bir şekilde kötü gidişat başladıysa o zaman kanser olma noktasına geliyorsunuz. En büyük eksi yanı eğer ki çok sinirli bir yapıya sahipseniz sürekli olarak yeni klavye, mouse almak zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca oyun Türkçe dil desteğine sahip olsa da ne hikmetse siz Rusça öğreniyorsunuz. Ha bir de oyun sırasında yapılacak olan “Seri F1, seri F1” diyerek mola alınacağını zannederken kendinizi oyun dışında bulabilirsiniz. Böyle şakalara hazırlıklı olmakta fayda var.

Counter Strike: Global Offensive Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows® 7/Vista/XP
İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo E6600 / AMD Phenom™ X3 8750 ya da daha iyi
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: En düşük 256MB belleğe sahip olmalı.
Depolama: 15 GB kullanılabilir alan

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Tom Clancy's Rainbow Six Siege

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege “taktiksel” bir nişancı oyunu. Evet taktiksel. Yani öyle Call of Duty ya da Battlefield gibi asam, kesem, ölem, yeniden doğam yok! Kalıcı bir ölüm sistemi var o nedenle taktiksel kısmı burada büyük önem arz ediyor.

Oyunda farklı türde operatörler var. Kendi içlerinde saldıran ve savunan olarak ikiye ayrılıyor. Her birlikte 2 saldıran ve 2 savunan mevcut. Öncelikle savunanların amacı bölgelerinde bulunan iki adet bombayı savunmak ve çözülmesini engellemek. Saldıranların amacı ise bu bombaları imha etmek. Evet aynı CS:GO gibi değil mi? Değil. Çünkü operatörlerin farklı özelliklerinin olması büyük fark yaratıyor iki oyun arasında.

Oynaması oldukça eğlenceli bir oyun. En azından gerçekçi grafikleri sevenler için güzel bir alternatif. Farklı modları olan bu oyunu denemek isterseniz şu an için Steam’de 89TL’den satılıyor ama bu fiyata satın almayın. Genelde indirime giriyor, çok daha uygun bir fiyata alabilirsiniz.

Artıları ve Eksileri

Ubisoft, CS:GO tarzı oyunlara güzel bir alternatif sunmuş. Aktif olarak oynayan sayısı da oldukça yüksek. Fakat sürekli kazıklamaya çalışır gibi 89TL’den satmaya çalışmak çok hoş değil. Birazcık takip ederseniz indirimlerde mutlaka 30-40TL’ye denk getirebilirsiniz.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
İşlemci: Intel Core i3 560 @ 3.3 GHz ya da AMD Phenom II X4 945 @ 3.0 GHzİşlemci: Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz ya da daha iyisi veya or AMD FX-8120 @ 3.1 Ghz ya da daha iyisi
Bellek: 6 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 460 veya AMD Radeon HD 5870Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 (ya da GTX 760 / GTX 960) veya AMD Radeon HD 7970 (ya da R9 280x [2GB VRAM] / R9 380 / Fury X)
Depolama: 61 GB kullanılabilir alanDepolama: 61 GB kullanılabilir alan

The Forest

the forest - Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar

Listede en çok keyif alarak oynadığım oyunlardan birisi The Forest. Açık konuşmak gerekirse arkadaşlarla oynamak çok daha keyifli. Öbür türlü tek başına hiç çekilmiyor.

Oyunda uçağımız düşüyor ve tam kendimize geldiğimiz anda birisinin oğlumuzu kaçırdığını görüyoruz. Amacımız oğlumuzu bulmak ve bir an önce adadan ayrılmak. Ama tabi böyle bir oyunu oynarken emin olun oğlunuz ikinci planda kalıyor. “Vay efendim şuraya ev dikeyim, yanında bahçe olsun.”, “Oooo kilise de varmış dur onu da yapayım.” moduna giriyoruz. Tabi bu süre içerisinde adadaki yerliler ve mutasyona uğramış yaratıklar bize saldırıyor. En keyif verici anlar aslında bunlar. Çünkü arkadaşınız yan tarafta “Yardım, yardım! 40 kişiler, 50 kişiler! Öldürüyorlar beni!” diye bağırdığı zaman genelde 3-4 yaratık anca oluyor ve başlıyorsunuz arkadaşınızla dalga geçmeye.

Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar kategorisinde en keyifli oyun belki de The Forest. Eğer ki bu oyuna dair bir tecrübeniz yoksa mutlaka bir şans verin.

Artıları ve Eksileri

Ekibiniz ile oynuyorsanız inanılmaz keyifli bir oyun. Türkçe dil desteği artı bir avantaj. En önemlisi oyunun hikayesi diyebilirim. Hiç beklemediğiniz bir sona sahip ve gerçekten çok etkiliyor. Şahsen ben hala ikinci oyunun çıkmasını iple çekiyorum. Bunun yanında eksi yanlarına bakacak olursak bazen kendinizi müteahhit gibi bir şeyler dikerken buluyorsunuz. Bu nedenle hikayeden bizi koparan inşa kısmı biraz can sıkabiliyor.

The Forest Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel Dual-Core 2.4 GHzİşlemci: Dört çekirdek işlemciler
Bellek: 4 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8800GTEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560
Depolama: 5 GB kullanılabilir alanDepolama: 5 GB kullanılabilir alan

Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2

Zombilerin istila ettiği bir dünyada arkadaşlarınızla beraber hayatta kalmaya çalıştığınız bir oyun. İçerisinde bol bol aksiyon içeriyor. Peki bu oyunu arkadaşlarla oynamak neden keyifli?

Oyunda bir yerden bir yere giderken bir çok zombiyi öldürmek zorunda kalıyorsunuz. Siz bu zombilerle kapışırken o aksiyon içerisinde belki de farkında olmadan arkadaşlarınızla da kapışıyorsunuz. Örneğin arkadaşınız zombileri öldürmek için bir yere molotof kokteyli attığında tam o noktada kendinizi alevlerin içerisinde yanarken görebiliyorsunuz. Yani aslında kim kime, dum duma giden bir oyun ama oldukça keyifli.

Normal şartlarda 20TL’nin altında olan oyun Steam Yaz İndirimleri ile beraber şu anda 3,70TL’ye satılıyor. Eğer oynamadıysanız bir şans verebilirsiniz.

Artıları ve Eksileri

Zombili oyunları sevenler için zaten güzel bir oyun. Farklı özelliklere sahip zombilerin oyun içerisinde görmek keyif verici. Eğer zombili oyunlara çok ön yargılı yaklaşıyorsanız Left 4 Dead 2 ile bu ön yargıları kırabilirsiniz. Ayrıca düşük özellikli sistemlerde bile rahatlıkla çalıştırabileceğiniz bir oyun. Eksi yanına bakacak olursak aksiyon iyi, güzel ama bir süreden sonra da “Aga ne zaman rahat bi nefes alacağız Alah aşkına!” diye sorguluyorsunuz.

Left 4 Dead 2 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows® 7 32/64-bit / Vista 32/64 / XPİşletim Sistemi: Windows® 7 32/64-bit / Vista 32/64 / XP
İşlemci: Pentium 4 3.0GHzİşlemci: Intel core 2 duo 2.4GHz
Bellek: 2 GB RAMBellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: ATI X800, NVidia 6600 ya da daha iyisiEkran Kartı: NVidia 7600, ATI X1600 ya da daha iyisi
Depolama: 13 GB kullanılabilir alanDepolama: 13 GB kullanılabilir alan

NBA 2K21

nba2k21 - Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar

Eğer siz de basketbol tutkunuysanız arkadaşlarınızla beraber maç yapabileceğiniz en iyi ve güncel oyun şu anda NBA 2K21.

NBA maçlarını seviyorsanız ve oynamaktan da keyif alıyorsanız arkadaşlarınızla karşılıklı olarak maç yapabilirsiniz. Hatta takımınızı kurarak başka takımlarla da maç yapabilirsiniz. Yani dilerseniz aynı takımda, dilerseniz farklı takımda olabilirsiniz.

Açıkçası NBA 2K21 hakkında söyleyebilecek çok fazla bir şey yok. Zaten çok fazla alternatifi olan bir oyun değil.Artıları ve Eksileri

Oyun geçtiğimiz günlerde Epica Games tarafından bedava dağıltımıştı. Bu süre alanlardansanız oldukça şanslınız. Çünkü en büyük artısı olarak nitelendirebileceğim özellik olan görsel kalitesine ücretsiz sahip olmak çok iyi. Fakat ücretsiz olarak satın almadıysanız kesenin ağzını açmak zorunda kalıyorsunuz. NBA 2K serilerinde senelerdir en büyük eksiklik olarak gördüğüm konu hala daha devam ediyor. Beraber bir sezona başlayıp ilerleyemiyorsunuz. Aslında bu özellik olsa aslında daha fazla kullanıcıya sahip olabilirler. Çünkü bu oyundaki en büyük eksiklik bu!

NBA 2K21 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit, Windows 8.1 64-bit ya da Windows 10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7 64-bit, Windows 8.1 64-bit ya da Windows 10 64-bit
İşlemci: Intel® Core™ i3-2100 @ 3.10 GHz / AMDİşlemci: Intel® Core™ i5-4430 @ 3 GHz / AMD FX-8370 @ 3.4 GHz ya da daha iyisi
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GT 450 1GB / ATI® Radeon™ HD 7770 1GB ya da daha iyisiEkran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 770 2GB / ATI® Radeon™ R9 270 2GB ya da daha iyisi
Depolama: 110 GB kullanılabilir alanDepolama: 110 GB kullanılabilir alan

FIFA 21

fifa2021 - teknoloji

Basketbol olur da futbol olmaz mı? Ülkemizde en çok tercih edilen spor dallarından olan futbol için güncel olarak oynanabilecek en iyi oyun FIFA 21 olarak karşımıza çıkıyor.

“Kol bozuk!”, “Hoca ofsayt ama ya!”, “Barcelona seçmek yok ama!” gibi cümleleri sık sık duyabileceğiniz bir oyun. Kesinlikle arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında yer alıyor. Hem çok eğleneceksiniz hem de stres atacaksınız.

Artıları ve Eksileri

Önce eksi yanı ile başlamak istiyorum. Kardeşim bu kadar fiyata oyun mu olur Allah aşkına! Steam’de 419,99TL! Ama Allah’tan EA Play var. EA Play ya da Xbox Game Pass hesabınız varsa çok uyguna geliyor. Bunun yanında yıllar geçti şu optimizasyon sorunları bi çözülemedi. YouTube’da birkaç video açarsanız aslında bunları görebilirsiniz hatta “komik videolar” kategorisinde izlerseniz eksi yan olmaktan çıkar ve daha eğlenceli olacağı için artı yan olarak bile düşünülebilir. Gelelim artı yanlarına. Bana göre PES serisine göre modellemesi daha iyi.

FIFA 21 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 – 64-Bitİşletim Sistemi: Windows 10 – 64-Bit
İşlemci: Intel Core i3-6100 @ 3.7GHz veya AMD Athlon X4 880K @4GHzİşlemci: Intel i5-3550 @ 3.40GHz veya AMD FX 8150 @ 3.6GHz
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB ya da AMD Radeon HD 7850 2GBEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 ya da AMD Radeon R9 270X
Depolama: 50 GB kullanılabilir alanDepolama: 50 GB kullanılabilir alan

Grand Theft Auto 5 – Online

gta5online - teknoloji

GTA V zaten senelerdir single player olarak oynadığımız oldukça keyif veren bir dünya. GTA 6 çıkana kadar da sanırım ara ara kurup oynayacağız. Ama oyunu arkadaşlarınızla oynamak isterseniz o zaman Online modunu tercih edebilirsiniz.

Banka soyalım, yarış yapalım, adam vuralım, uçalım, kaçalım. Ama hepsini arkadaşlarımızla yapalım. Aslında son derece keyif verici bir mod online modu. Buna dair bir fikriniz yoksa YouTube’da birkaç video izleyerek ne kadar eğlenceli olduğunu görebilirsiniz. Sonrasında zaten “Hadi akşama GTA girelim.” demeye başlarsınız.

Artıları ve Eksileri

Sürekli yeni bir şeylerin çıkması güzel. Artık eski bir oyun olarak düşünebiliriz GTA V’i. Fakat online modu sayesinde sürekli olarak yenilikler sunuyor bize. Eksi yanı ise bazı görevlerde Vice City’deki helikopter görevi kadar olmasa da çıldırtabiliyor. Ama yine de oynaması keyifli bir oyun. Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar listesinde mutlaka yer alması gereken bir oyun.

Grand Theft Auto 5 – Online Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
İşlemci: Intel Core 2 Dört Çekirdekli İşlemci Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Dört Çekirdekli İşlemci (4 CPUs) @ 2.5GHzİşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11)Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
Depolama: 72 GB kullanılabilir alanDepolama: 72 GB kullanılabilir alan

Payday 2

payday2 - Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar

Filmlerde gördüğümüz sahneleri bize yaşatan bir oyun Payday 2. Ekibinizi kurun, planınızı yapın ve bankaları, oto galerileri soyun!

İlk çıktığından beri çok fazla talep gören oyunlardan birisi. Hatta GTA 6 çıkacak haberlerini beklediğimiz gibi Payday 3 çıkacak haberlerini de dört gözle bekliyoruz. Çıkan haberlere göre aslında pek mümkün değil. Ama bir umut işte. Oyunda amacınız bankaları, oto galerileri, sanat galerini soymak. İşinizi yapabilmeniz için birkaç plan mevcut. seçin ve yapın! Nasıl yapacağınız size kalmış. Ama iyi bir ekiple çok keyifli olan bir oyun.

Artıları ve Eksileri

Başında da dediğimiz gibi, filmlerdeki o heyecanları sahneleri bizzat bize yaşatıyor. Bu nedenle harika bir oyun. Ayrıca Steam Yaz İndirimleri ile resmen sudan ucuz. Şaka yapmıyorum. 1,85TL şu anda. Kütüphanenizde yoksa mutlaka ekleyin. Eksi yanı ise çok basit. Kardeşim yıl olmuş 2021 hala ne adam akıllı bir DLC var ne yeni oyundan bir haber. Bakın bir çok insan bunu bekliyor, lütfen ama!

Payday 2 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: 2 GHz Intel Dual Core İşlemciİşlemci: 2.3 GHz Intel Dual Core İşlemci
RAM: 4 GB RAMRAM: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia & AMD (512MB VRAM)Ekran Kartı: Nvidia & AMD (1GB VRAM)
Depolama: 83 GB kullanılabilir alanDepolama: 83 GB kullanılabilir alan

Among Us

among us - Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar

Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar listesinin belki de en eğlenceli oyunlarından birisi. Yalanlar dolanlar, ihanetler, sırttan bıçaklamalar… Her şey bu oyunda!

Among Us teknolojinin hayatımıza çok girmediği zamanlarda evde, dışarıda arkadaşlarımızla oynadığımız Vampir Köylü isimli oyunun resmen dijital versiyonu. Eğer ki imposter değilseniz amaç imposter olanları tespit etmek. Ama eğer imposter sizseniz bunu belli etmeden geri kalan herkesi kesmek! Oyun çok eğlenceki çünkü bazen kendi söylediğiniz yalanlara bile inanmaya başlıyorsunuz. Dost dedikleriniz sizi gelip kesince gıkınızı çıkaramıyorsunuz. Ya da imposter olan takım arkadaşınızı satarak kendinizi aklamaya çalışıyorsunuz. Oyunda her şey mevcut. Bu kadar fazla eğlence için ödemeniz gerekn tutar Steam Yaz İndirimleri ile beraber yalnızca 8,40TL.

Artıları ve Eksileri

En önemli artısı kesinlikle aldığı parayı fazlasıyla hak eden bir oyun. Bazen gülmekten karnınıza ağrılar giriyor! Bir de bilgisayarınız nefes alsa çalıştıracak türden sistem gereksinimlerine sahip. Tek eksi olarak söyleyeceğim yanı ise eğer ki mızıkçı arkadaşlarınızla oynuyorsanız oyun hiç çekilmiyor. O zaman oyundan aldığınız keyif gidiyor. O nedenle oyunu gerçekten eğleneceğiniz arkadaşlarınızla oynamanız daha da iyi olacaktır.

Among Us Sistem Gereksinimleri

Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1+
İşlemci: SSE2 instruction set support
Bellek: 1 GB RAM
Depolama: 250 MB kullanılabilir alan

Stardew Valley

stardew valley

Stardew Valley son zamanların en gözde oyunlarından birisi. Hem tek başınıza hem de arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.

Oyun tek bir kişi tarafından geliştirildi. Fakat bir ekibin yapabileceğinden daha fazlasını yapmış. Atari oyunların görüntüsünü andıran görselleri sizi yanıltmasın. Harika bir oyun. Oyunda şehir hayatından kaçıp köye yerleşiyorsunuz. Arkadaşlarınızla beraber yaşayabiliyorsunuz. Hatta evlenmek isteyen varsa buyursun evlensin, hiçbir sıkıntı yok. O derece geniş kapsamlı. Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar listesinde olmayı hak ediyor.

Artıları ve Eksileri

Oyunun en iyi artısı kesinlikle evinizde resmen tost makinesi ile bile oynayabileceğiniz kadar düşük sistem gereksinimine sahip olması. Ayrıca oyun çok uzun süreli. Öyle 10 saat oynadım bitti diyemezsiniz. En önemlisi vaktin nasıl geçtiğini de anlamayacaksınız. Eksi yanı olarak aslında bir şey yok diyebiliriz. Dolayısıyla gerçekçi görsellere sahip oyunları seviyorsanız sizi sarmayabilir.

Stardew Valley Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows Vista veya daha iyisi
İşlemci: 2 Ghz
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 256 MB hafızası olan bir ekran kartı
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands

wildlands-teknolojiorg

Bu oyunu oynarken vakit nasıl geçti hiç anlamadım. Hem single player modunda hem de arkadaşlarınızla oynarken çok keyif alacağınız türden bir oyun. İnanılmaz güzel bir hikayesi var ve arkadaşlarınızla birlikte görevleri yaparken uyuşturucu çetelerine karşı savaşmak çok keyifli olacak.

Oyun 200TL’den fazla bir fiyat etiketine sahip ama şu anda Steam Yaz İndirimlerinde oldukça güzel bir indirim almış. Mutlaka şans verilmesi gereken bir oyun. Yazının başında da dediğim gibi single player olarak da ilerleyebilirsiniz. Aynı save üzerinden yapabiliyorsunuz bunu. Eğer arkadaşlarınızla görev farklılıkları olmasını istemezseniz o zaman yan görevleri yaparak da ilerleyebilirsiniz.

Artıları ve Eksileri

Oyunun grafikleri mükemmel. Zaten Ubisoft manzara konusunda rakiplerine ciddi fark atmış durumda. Bu oyunda da sürekli manzaralar ile karşılaşıyorsunuz ki bu çok güzel. Ayrıca hikayesi inanılmaz derecede iyi. Eksi yanı ise eğer ki aynı save üzerinden hem tek başınıza hem de arkadaşlarınızla oynuyorsanız tek kaldığınız zamanlarda günler geçtikçe daha çok sıkılmaya başlıyorsunuz. Dolayısıyla tek başınıza da oynayacaksanız farklı save açın. Bir de Türkçe dil desteği yok ama bu sorunu da yama yaparak çözebiliyorsunuz.

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (sadece 64bit.)İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (sadece 64bit.)
İşlemci: Intel Core i5-2400S @ 2.5 GHz ya da AMD FX-4320 @ 4 GHz veya eşit düzey bir işlemciİşlemci: Intel Core i7- 3770@ 3.5 GHz ya da AMD FX-8350 @ 4 GHz veya daha iyisi
Bellek: 6 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX660 / AMD R9 270XEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX970/GTX 1060 ya da AMD R9 390/RX480
Depolama: 50 GB kullanılabilir alanDepolama: 50 GB kullanılabilir alan

The Division

Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar

Bir salgın sonrasında çöküşün eşiğine gelen şehirde düzeni korumayan çalışan Divisin Ajanlarının hikayesi oldukça ilgi çekici. Bir yandan görevden göreve koşuyoruz bir yandan yeteneklerimizi geliştiriyoruz.Tüm bunları yaparken arkadaşlarınızla beraber çatışmalara dalmak oldukça keyifli.The Division Ubisoft’un çıkardığı en iyi oyunlardan birisi diyebiliriz. Ayrıca bu serinin ilk oyunu. Hikayeye kaldığı yerden devam etmek isteyenler The Division 2’yi de deneyebilirler. Bu arada oyunun içerisinde başka kişilerle çatışmalar yaşayabileceğiniz yerler de mevcut.

Artıları ve Eksileri

Oyundaki grafikler harika. Oynanış ise oldukça rahat. Hikayesini de eklediğimiz zaman tadından yenmiyor. Ama hiç mi eksi yanı yok? Tabi ki var. Oyunda özellikle boss’lara kafan tek attığınızı düşünüyorsunuz ama bir anda can barını görüyorsunuz. Kardeşim bu oyun Mortal Combat değil ki o can barı ne! Bu çok saçma olmuş. Bir de belirli bir yerden sonra “Biz bu görevi daha önce yapmadık mı?” diye soru dönmeye başlıyor. Yani belirli bir yerden sonra oyun kendini tekrar etmeye başlıyor. Son olarak oyunda Türkçe dil desteği yok. Yama kurarız diyenlere kötü haber: Yama da yok!

The Division Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows® 7, Windows 8.1, Windows 10 (Sadece 64bit versiyonu)İşletim Sistemi: Windows® 7, Windows 8.1, Windows 10 (Sadece 64bit versiyonu)
İşlemci: Intel Core i5-2400 | AMD FX-6100 ve daha iyisiİşlemci: Intel Core i7-3770 | AMD FX-8350 ve daha iyisi
Bellek: 6 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 | AMD Radeon HD 7770Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 | AMD Radeon R9 290 ya da daha iyileri
Depolama: 40 GB kullanılabilir alanDepolama: 40 GB kullanılabilir alan

Business Tour – Online Multiplayer Board Game

business tour - teknoloji haberleri

Kutu oyunları arasında en çok tercih edilen olan Monopoly’nin dijital versiyonu gibi düşünün. Önce zar atalım, sonra bina dikelim, sonra da arkadaşların paralarını alalım. Oyunun mantığı bu anlamda Monopoly ile aynı.

Kutu oyunu olmamasından dolayı bence en büyük sorun para çalamamak. Monopoly’i kutu oyunu olarak oynarken herkes en az bir defa kasadan para çalmıştır. Hadi ama itiraf edin! İşte onu bu oyunda maalesef yapamıyoruz.

Ama oyunun en güzel yanı güzel zarlar atıp arkadaşlarımızı yine Monopoly’de olduğu gibi süründürebiliyoruz. Tabi zarlar güzel gelirse! Dolayısıyla zarlar güzel gelirse arkadaşlarla oynarken de bir o kadar keyif alacağınız bir oyun. Mutlaka deneyin.

Artıları ve Eksileri

Bu kısmı çok kısa yazacağım. Önce eksi noktasından başlayalım. Yukarıda da bahsettiğim gibi kasadan para çalarak oyunda daha fazla direniş gösteremiyoruz. Bunun yanında artı yanı ise her şey yolunda giderse yine arkadaşlarımızı oyun içinde süründürebiliyoruz. Şaka bir yana en güzel artı yanı oyunun ücretsiz olması.

Business Tour – Online Multiplayer Board Game Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7/8/10 (64bit olmalı)
İşlemci: 1500 MHz (Tost makinesi bile oynatır)

Age of Empires II: Definitive Edition

aoe2 - Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar

En çok oynanan strateji oyunlarından birisi olan Age of Empires II, 2019 yılında Definitive Edition olarak karşımıza çıktı. “Usta, yaparım. Oduncu. Tamam” kelimelerini ilk duyduğumuzda adeta yer yerinden oynamıştı. İşte yıllar sonra ikinci kez bunları duyduğumuz için çok heyecanlanmıştık.

Bu oyunun en güzel yanlarından birisi arkadaşlarınızla beraber oynayabilmek. Tabi hile yapmadan! Yoksa “Lumberjack, Robin Hood, Rock on” yazarak oyun gayet kolay oluyor. Arkadaşlarınızla oynadığınız zaman hile yapmamak çok önemli. Ama tabi arkadaşınızla bilgisayara karşı oynuyorsanız ve tam başınızın sıkıştığı anda arkadaşınızın göndermiş olduğu bir modern araba hayatınızı kurtarıyorsa o başka.

Artıları ve Eksileri

Oyun belki de gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunlarından birisi olduğu için aslında çok anlatmaya gerek yok. Çünkü artıları oldukça fazla. Eksi yanına bakacak olursak her gün her gün oynanacak bir oyun değil. Arada takılmak için güzel bir seçenek.

Age of Empires II: Definitive Edition Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 64bitİşletim Sistemi: Windows 10 64bit
İşlemci: Intel Core 2 Duo ya da AMD Athlon 64×2 5600+İşlemci: 2.4 Ghz i5 ya da daha iyisi veya AMD eşit özelliklere sahip başka bir işlemci
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GT 420 veya ATI™ Radeon™ HD 6850 ya da Intel® HD Graphics 4000Ekran Kartı: Nvidia® GTX 650 veya AMD HD 5850 ya da daha iyisi
Depolama: 30 GB kullanılabilir alanDepolama: 30 GB kullanılabilir alan

Gartic Phone

gartic phone - Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar

Gartic Phone arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında en farklısı diyebilirim. Ne gerçekçi modellemeler, ne inanılmaz bir hikaye ne de aşırı derecede aksiyon. Gartic Phone ile yaratıcılığınızı konuşturuyorsunuz!

Oyunda farklı oynama modları var fakat ben size en çok oynanan modu anlatacağım. Bu modda oyundaki herkes ilk önce bir cümle belirliyor. Sonrasında oyun random olarak diğer oyunculara sizin cümlenizi gönderiyor ve bunu çizmenizi istiyor. Bir sonraki aşamada ise sizin çizdiğiniz görsel başka birisine gidiyor ve bu sefer onun ne anladığını yazmasını istiyor. Oyuncu sayısına göre bu aşamalar artabilir. Oyunda kazanan ya da kaybeden yok ama oldukça keyifli.

Artıları ve Eksileri

Oyunda çok keyifli zaman geçireceğiniz kesin. Ayrıca yaratıcılığınızı ve çizim yeteneklerinizi de test ediyorsunuz. Mesela bana bir oyunda “Meclis binasının önünde çiğ köfte yiyen ve okey oynayan adamlar” cümlesi geldi ve bunu çizdim. Sanırım iyi çizmiş olacağım ki benden sonraki arkadaşım bunu hemen anlamıştı. Ayrıca oyunun en güzel yanı web arayüzünde oynanıyor olması. Yani indirmek zorunda değilsiniz. Eksi yanına bakacak olursak yine Age of Empires gibi her gün oynanacak bir oyun değil. Ama eğlenmek, gülmek istiyorsanız tam olarak size bunları verecektir.

Gartic Phone Sistem Gereksinimleri

Bir web tarayıcısı ve internet. Evet hepsi bu kadar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kurmanıza gerek yok.


Gang Beasts

gang beasts - teknolojiorg

Yine arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz düşük sistem gereksinimine sahip harika bir oyun. Oyunda amaç rakiplerinizi bulunduğunuz platformdan aşağı atmak. Bi nevi sepetlemece!

Oyunda farklı platformlar bulunuyor. Bu platformlarda ister takım olarak ister bireysel olarak mücadeleye başlıyorsunuz. Amacınız son kişi olarak kalmak. Bütün rakiplerinizi aşağıya atmak. Oynarken çok keyif alacağınız bir oyun. Kontrolleri biraz zor olduğu için bazen rakip yerine kendi takım arkadaşınızı sepetlemeniz muhtemel.

Artıları ve Eksileri

Oyun düşük sistem gereksinimleri ile karşımıza çıkıyor. Bu nedenle çok iyi bilgisayarınız olmasa bile arkadaşlarınızla rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ayrıca fiyat olarak da çok uygun. Düşük bütçeli bir oyunla oldukça çok eğleneceksiniz. Kötü yanı ise kontrollere alışmak biraz zor. Tabi oyun içerisinde kontrol edememek eğlenceli oluyor ama yine de bir tık daha kolay olabilirdi.

Gang Beasts Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: 2. nesil Core i3, AMD A6 ya da daha iyisiİşlemci: Core i5
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia 8800 GT, AMD 5670, Intel HD 3000Ekran Kartı: SM4 1GB VRAM
Depolama: 2 GB kullanılabilir alanDepolama: 2 GB kullanılabilir alan

Dying Light

dying light - Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar

Listemizin son sırasında zombili bir oyun olan Dying Light var. Oyun son derece aksiyon dolu. Oldukça güzel. Parkur mantığına dayalı oyunda zombilerden uça kaça ilerliyoruz. Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında damdan dama atlayarak oynayabileceğiniz keyifli bir oyun.

Gizemli bir virüs nedeniyle harap olmuş bir şehri keşfederken hem hikayede verilen görevleri yapıyoruz hem de çatılardan çatılara atlayıp parkur yapıyoruz. Oyun single player olarak da oynanabiliyor fakat arkadaşlarla oynaması daha eğlenceli. En azından imdat çığlıklarınıza yardıma gelecek birisi olur.

Artıları ve Eksileri

Oyunda alıştığımız zombi türlerinden biraz daha değişik zombiler mevcut. Mesela normalde zombiler hızlı koşmaz, kafadan vurunca da ölür. Bu oyunda böyle bir şey yok. Zombiler oldukça hızlı ki bence bu da oyuna artı bir keyif sağlamış. Ayrıca grafikleri de gayet güzel. İlk oyunu beğenenler olursa ikinci oyunu da oynayabilirler. Bunun yanında eksi yanlarına bakacak olursak oyunun hikayesi çok da iyi değil. Ama oynanış keyifli. Bir de oyunun başındaki tutorial kısmını oynamadan arkadaşınızla oynayamıyorsunuz. Gereksiz bir detay olmuş.

Dying Light Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bit
İşlemci: Intel Core i5-2500 @3.3 GHz / AMD FX-8320 @3.5 GHzİşlemci:Intel Core i5-4670K @3.4 GHz / AMD FX-8350 @4.0 GHz
RAM: 4 GB RAM DDR3RAM: 8 GB RAM DDR3
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 6870 (1GB VRAM)Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 290 (2GB VRAM)
Depolama: 40 GB kullanılabilir alanDepolama: 40 GB kullanılabilir alan

Bu içeriğimizde arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar listesini sizler için hazırladık. Listede olmayan fakat arkadaşlarınızla oynarken keyif alabileceğiniz aslında bir çok oyun var. Fakat hepsini bu yazıya sığdırmamız imkansız. Biz size burada sadece 20 tane oyun ile listelemeye çalıştık.Peki siz arkadaşlarınızla hangi oyunları oynuyorsunuz? Ya da sizin arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar listenizde hangi oyunlar yer alıyor? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!“Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar – PC [2021]” üzerine bir yorum

  1. Yazınızda adeta bir çok noktada kendimden ve arkadaşlarımdan duyduğum naraları ve yakınmaları duydum. Yazınızda olan ve henüz deneyimleme şansı bulamadığım oyunları ise en kısa zamanda denemek istiyorum.

    İyi günler dilerim 🙂

    Cevapla

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.